Adelinda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adelindaimię żeńskie pochodzenia germańskiego. Składa się z członów adal – "szlachetny ród" (por. Adalgunda, Adalbert, Adelajda) i lind – "miękka, łagodna" (por. Rozalinda). W Kościele katolickim patronką tego imienia jest Adelinda z Buchau.

Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.Adalbert, Adelbert – imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów oznaczających adal (ród szlachecki) i beraht (jasny, błyszczący), oznaczało "pochodzącego ze szlachetnego rodu". Występuje w wielu odmianach, np.: Albert, Olbracht. Jego żeńskim odpowiednikiem jest Adalberta.

Adelinda imieniny obchodzi 28 sierpnia.

Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.Rozalinda — imię żeńskie pochodzenia germańskiego, oznaczające "łagodny koń" i złożone z członów: hros — "koń" i linde — "łagodny, czuły" (por. Adelinda). W późniejszym czasie łączono je z łacińską frazą rosa linda — "piękna róża". Jest to imię bohaterki komedii Szekspira Jak wam się podoba. W Kościele katolickim patronką tego imienia jest bł. Rozalinda, mniszka (zm. w 1329 roku).

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • (229) Adelinda, planetoida
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. R. Kohlheim, V. Kohlheim, Duden Lexikon der Vornamen, wyd. 3, Mannheim 1998 ​ISBN 3-411-04943-X
  2. Heiligenlexikon, Katolsk.no
  Bad Buchau – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Donau-Iller, w powiecie Biberach, siedziba związku gmin Bad Buchau. Leży w Górnej Szwabii, ok. 15 km na południowy zachód od Biberach an der Riß.Adelajda – imię żeńskie pochodzenia germańskiego. Składa się z elementów adal "ród, ród szlachetny" i heit "osoba, stan, rodzaj" i oznaczać mogło osobę wywodzącą się ze szlachetnego rodu.
  Warto wiedzieć że... beta

  (229) Adelinda - planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 6,32 lat w średniej odległości 3,42 j.a. Została odkryta 22 sierpnia 1882 roku w Obserwatorium Uniwersyteckim w Wiedniu przez Johanna Palisę. Nazwa planetoidy pochodzi od imienia żony astronoma E. Weissa.

  Reklama