• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adelgunda Bawarska

  Przeczytaj także...
  Modena (w dialekcie modeńskim Mòdna) – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Leży w dolinie Padu; przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów, a konkretnie Apeniny Toskańsko-Emiliańskie (Appennino Tosco-emiliano).19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.
  Teresa Charlotta Luiza von Sachsen-Hildburghausen (ur. 8 lipca 1792 w Seidingstadt; zm. 26 października 1854 w Monachium) - królowa Bawarii.

  Aldegunda Augusta Szarlotta Karolina Elżbieta Amalia Maria Zofia Ludwika Bawarska (ur. 19 marca 1823 w Würzburgu; zm. 28 października 1914 w Monachium) – księżniczka Bawarii, księżna Modeny jako żona Franciszka V Habsburg-Este.

  Aldegunda Augusta była szóstym dzieckiem i czwartą córką Ludwika I Wittelsbacha, króla Bawarii, i jego żony, królowej Teresy Sachsen-Hildburghausen.

  20 marca 1842 roku, w Monachium, Adelgunda wyszła za mąż za księcia Franciszka V Habsburg-Este (1819-1875), najstarszego syna Franciszka IV, księcia Modeny, i Marii Beatrycze Sabaudzkiej. Franciszek odziedziczył księstwo po śmierci swojego ojca w 1846 roku. Po zjednoczeniu Włoch, Franciszek został wywłaszczony i razem ze swoją żoną udał się na wygnanie do Wiednia gdzie zmarł 15 lat później.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Aldegunda zmarła w Monachium w wieku 91 lat, została pochowana w Wiedniu.

  Księżniczka Aldegunda miała tylko jedno dziecko:

 • księżniczkę Annę Beatrycze Habsburg-Este (19 października 1848 - 8 lipca 1849)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Maria Beatrice Wiktoria Józefina Sabaudzka (ur. 6 grudnia 1792 w Turynie, zm. 15 września 1840 w Cattajo) – najstarsza córka króla Wiktora Emanuela I Sabaudzkiego i arcyksiężniczki Marii Teresy Habsburg-Este.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.
  Würzburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, położone w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Frankonia, w regionie Würzburg, siedziba powiatu Würzburg. Leży nad rzeką Men. Liczy 133 808 mieszkańców (31 grudnia 2011) oraz 87,63 km².
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.