• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adapter

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.Konwerter standardów - jest urządzeniem, które zmienia jeden standard transmisji na inny. Zmienia on sposób reprezentacji informacji, nie ingerując w przekazywane dane. Zmiana może następować następować wyłącznie na drodze elektrycznej (np. standardu TTL na RS232) lub dotyczyć ośrodka przekazu informacji (np. RS232 na standard transmisji światłowodowej).
  Płyta gramofonowa – zwykle okrągła płyta o średnicy do 30 cm z zapisanym spiralnie w postaci rowka analogowym nagraniem dźwiękowym.
  Adapter złącz USB/PS2.
  Adapter złącz VGA/S-Video.
  Adapter kart pamięci SD.
  Adapter podróżny umożliwiający podłączenie do gniazdek sieci elektrycznej różnego typu.
  Pierścień adaptujący obiektywy fotograficzne firmy Nikon do aparatów firmy Canon (typu EOS).

  Adapter (w języku angielskim także adaptor), potocznie przejściówka; element adaptujący tj. przystosowujący – element umożliwiający zastosowanie urządzenia do innych celów niż zostało to pierwotnie przewidziane.

  Wtyczka elektryczna - element, umożliwiający podłączenie urządzeń elektrycznych zasilanych z sieci elektrycznej do gniazda elektrycznego.M42 – typ mocowania obiektywów w aparatach fotograficznych na gwint M 42 x 1 popularny w starszych aparatach takich jak Pentax, Praktica, Zenit, Ricoh i wielu innych. Obiektywy tego standardu są bardzo rozpowszechnione, w szczególności ze względu na ich niską cenę w porównaniu z nowymi obiektywami typu AF (auto focus). Są nadal produkowane.

  Szerzej rzecz ujmując jest to element, lub zespół elementów, łączący dwa lub więcej zespołów jakiegoś urządzenia, lub jedno urządzenie z drugim, umożliwiający ich współpracę lub pełnienie określonej funkcji.

  Rodzaje adapterów[ | edytuj kod]

  Istnieje wiele adapterów, a ich zakres zastosowań jest bardzo szeroki.

  Adaptery elektryczne umożliwiają połączenie elektryczne różnych standardów. Wśród turystów podróżujących za granicę popularne są przejściówki (adaptory) pozwalające na podłączenie urządzeń sieciowych do gniazdek innego systemu (np. przejściówka dostosowująca wtyczkę systemu europejskiego C – 2 bolce okrągłe o rozstawie 19 mm – do gniazdka systemu amerykańskiego A – 2 bolce płaskie, równoległe, o rozstawie 12,7 mm/0,5″).

  VGA (ang. Video Graphics Array) – jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2.S-Video (ang. Separated Video), oddzielny sygnał wizyjny – standard przesyłania sygnału wizyjnego umożliwiający uzyskanie lepszej jakości niż w standardzie Composite video, dzięki oddzieleniu sygnału luminancji (informacje o jasności barw) od sygnału chrominancji (informacje o nasyceniu barw). Standard S-Video nazywany jest czasami Super Video lub Y/C, a także błędnie S-VHS. Złącze standardu S-Video przenosi tylko sygnał wizyjny, a sygnały fonii przesyłane są oddzielnymi przewodami.

  Adaptery fotograficzne umożliwiają połączenie mechaniczne urządzeń różnych standardów np. zastosowanie w aparacie fotograficznym z bagnetem obiektywu z mocowaniem M42. Istnieją także adaptery do filmów (np. rollkaseta do filmów zwojowych) i filtrów (specjalny pierścień pozwalający mocować filtr o innych wymiarach).

  Sieć elektroenergetyczna – zbiór przewodów elektrycznych i urządzeń powiązanych pod względem funkcjonalnym i połączonych elektrycznie, przeznaczonych do przesyłania, przetwarzania i rozdzielania na określonym terytorium wytworzonej w elektrowniach energii elektrycznej oraz do zasilania nią odbiorników.Gniazdo elektryczne (zwane też gniazdkiem lub gniazdem wtykowym, kontaktem) – złącze stanowiące na ogół część instalacji elektrycznej, służące do przyłączania do niej odbiorników energii elektrycznej. Występuje wiele rodzajów gniazdek, zarówno o przeznaczeniu specjalnym (przemysłowym) jak również przeznaczonych do instalacji domowych.

  Adapter to także wymienny zespół roboczy w maszynach rolniczych, np. część przystosowująca kombajn rolniczy do zbioru kukurydzy.

  Adapter a | edytuj kod]

  Obecnie element służący do adaptacji nazywa się przeważnie przejściówką lub adapterem (zapożyczenie z języka angielskiego: adapter).

  Dawniej potocznie adapterem nazywano gramofon wbudowany w odbiornik radiowy, pozbawiony własnej elektroniki, który po przełączeniu na pracę w roli gramofonu, korzystał ze wzmacniacza mocy tego odbiornika i jego głośnika do odtwarzania płyt gramofonowych. W potocznym rozumieniu określenie adapter używano także do samodzielnych gramofonów.

  Bagnet – broń biała kłująca lub kłująco-sieczna mocowana u wylotu lufy karabinu, karabinka lub pistoletu maszynowego. Stanowi on jego przedłużenie umożliwiające użycie tych rodzajów broni strzeleckiej do walki wręcz.Canon Inc. (jap. キヤノン株式会社, Kyanon Kabushiki Kaisha) NYSE: CAJ) – japońska firma specjalizująca się w obrazowaniu i produktach optycznych, takich jak aparaty fotograficzne, kamery, fotokopiarki i drukarki komputerowe. Centrala firmy znajduje się w 30-2, Shimomaruko 3-chome, Ōta, Tokio.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • złącze (elektronika)
 • konwerter standardów
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. "Macmillan English Dictionary". Macmillan Publishers Limited. 2010. (ang.)
  2. adapter, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-01-30].
  3. Zobacz np. What is Pentax K+ Multi-Mount (PK+MM)? (ang.)
  4. adapter, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2015-01-30].
  5. Przy czym ściśle rzecz biorąc nazwa ta obecnie dotyczy wkładki odtwarzającej w gramofonie elektrycznym; zobacz: Hasło Adapter w Wikisłowniku i Słowniku języka polskiego (pol.). PWN. [dostęp 2010-08-13].
  Głośnik – przetwornik elektroakustyczny (odbiornik energii elektrycznej) przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną. Idealny głośnik przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną proporcjonalnie i liniowo. Rzeczywisty zakres częstotliwości, w którym głośnik wytwarza falę ciśnienia proporcjonalnie do napięcia (z dopuszczalnym odchyleniem) nazywa się pasmem przenoszenia głośnika.SD (ang. Secure Digital) – jeden ze standardów kart pamięci opracowany przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba w 2000 roku. Karty SD charakteryzują się niewielkimi wymiarami (24 × 32 × 2,1 mm) i masą (ok. 2 gramów). Poza grubością, ich wymiary są identyczne jak kart MMC.




  Warto wiedzieć że... beta

  Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.
  Radioodbiornik (odbiornik radiowy, odbiornik radiofoniczny, radio) – urządzenie elektroniczne służące do odbioru audycji radiowych. Audycje wysyłane są przez stacje nadawcze jako fale radiowe zmodulowane sygnałem akustycznym (mowa, muzyka, efekty dźwiękowe). Stosowana bywa modulacja amplitudy (starsze rozwiązanie) lub modulacja częstotliwości. Zadaniem odbiornika jest zamiana informacji zawartej w falach radiowych na napięcie elektryczne, a następnie na dźwięk.
  Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.
  Gramofon – urządzenie do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach gramofonowych. W Polsce często mylnie nazywany adapterem.
  Kombajn rolniczy – (z ang. to combine – łączyć) – maszyna rolnicza służąca do zbioru zbóż i roślin okopowych, wykonująca jednocześnie pracę kilku wcześniej używanych maszyn lub maszyny i brygady roboczej.
  Wydawnictwo Naukowe PWN SA – wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1951, w obecnej formie prawnej działające od 1997. Wydawnictwo Naukowe PWN SA stanowi jednostkę dominującą Grupy kapitałowej PWN, w skład której wchodzi kilkanaście przedsiębiorstw, głównie wydawnictw.
  Wzmacniacz mocy – wzmacniacz, który dostarcza do obciążenia wymaganą dużą moc wyjściową. Zazwyczaj określenie wzmacniacz mocy odnosi się do zastosowań w elektroakustyce. Sygnał elektroakustyczny jest wzmacniany napięciowo najpierw w przedwzmacniaczu, natomiast wzmacniacz mocy jest końcowym ogniwem toru wzmacniającego i podłączony jest do obciążenia np. zestawu głośnikowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.