• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adamello

  Przeczytaj także...
  Julius Payer (od 1876 r. Julius von Payer; ur. 2 września 1841 r. w Schönau (dziś Cieplice (Czechy)) - zm. 19 sierpnia 1915 r. w Veldes (dziś Bled w Słowenii)) - austriacki oficer, kartograf, alpinista i badacz polarny. Absolwent Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Trydent-Górna Adyga (wł. Trentino-Alto Adige, niem. Trentino-Südtirol, ladyński Trentin-Südtirol albo Trentin-Sudtirol) – region administracyjny w północnych Włoszech. Zajmuje obszar 13 613 km² (Trydent 6213 km², Tyrol Południowy 7400 km²), zamieszkuje go 962 464 osób (2004). Gęstość zaludnienia wynosi 70 osób/km². Od północy graniczy z Austrią, od wschodu i południa z regionem Wenecja Euganejska a od zachodu z Lombardią i Szwajcarią.

  Adamello – szczyt w Alpi dell’Adamello e della Presanella. Leży w północnych Włoszech, w prowincji Brescia, w Lombardii.

  Adamello jest znanym szczytem, jednym z najczęściej odwiedzanych dzięki wspaniałej panoramie ze szczytu oraz niezbyt wymagającym drogom wejściowym. 3 drogi uważane są za normalne: dwie z Lombardii (z północnego zachodu i od południa) oraz jedna z regionu Trydent-Górna Adyga (z północnego wschodu). Po drodze na szczyt trzeba pokonać lodowiec Ghiacciaio dell’Adamello.

  Lombardia – kraina historyczna i region administracyjny w północnych Włoszech, między Szwajcarią na północy a rzekami: Pad na południu, Ticino na zachodzie, Mincio na wschodzie. Jej nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Longobardów, którzy w VI wieku podbili północne Włochy i założyli swoje królestwo z ośrodkiem w lombardzkim mieście Pawia – początkowo słowo „Lombardia” oznaczało wszystkie części Italii pod panowaniem Longobardów, następnie znaczenie słowa zostało zawężone się do obszarów wokół ich stolicy (zob. Romania). Od północy graniczy ze Szwajcarią, od wschodu z regionami Trydent-Górna Adyga i Wenecja Euganejska, od południa z Emilią-Romanią a od zachodu z Piemontem.

  Pierwszego wejścia 15 września 1864 r. dokonali Giovanni Caturani i Julius Payer.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Monte Adamello na SummitPost
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.685 sek.