• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Zdzisław Zamoyski

  Przeczytaj także...
  Powiat garwoliński – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Garwolin.Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Sokół działał aktywnie w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
  Maciejowice – osada na podbudowie miejskiej w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Maciejowice.

  Adam Zdzisław Zamoyski (ur. 18 czerwca 1872 Podzamcze k. Maciejowic, zm. 1933) – prezes Sokolstwa Polskiego, Zjednoczenia Polskich Stowarzyszeń Rzeczypospolitej, członek Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej, wiceprezes Ligi Obrony Powietrznej Państwa, w 1922 roku posiadał majątki ziemskie o powierzchni 13 660 ha.

  Maria Potocka, Dilara Bikecz, Diljara Bikecz (ur. ?, zm. w 1764 w Bakczysaraju) – bohaterka wierszy Adama Mickiewicza i Aleksandra Puszkina, utożsamiana przez nich z ukochaną żoną chana krymskiego Kyrym Gireja (władał w 1758-1764) - Dilarą Bikecz.Podzamcze – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Maciejowice. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie siedleckim.

  Rodzina[]

  Był trzynastym dzieckiem Stanisława Zamoyskiego oraz Róży Potockiej. Ożenił się z Marią Potocką, z którą miał dwóch synów Aleksandra oraz Leszka.

  Życiorys[]

  Urodził się w Podzamczu koło Maciejowic w powiecie garwolińskim.

  Przypisy

  1. Wojciech Roszkowski, Lista największych właścicieli ziemskich w Polsce w 1922 r., w: Przegląd Historyczny, 1983, Tom 74 , Numer 2, s. 285
  2. Praca zbiorowa: Stanica jednodniówka poświęcona prezesowi Związku Sokolstwa Polskiego, druhowi Adamowi Zamoyskiemu. Katowice: Księgarnia i drukarnia Katolicka S.A., 1929.
  Hrabia Stanisław Antoni Zamoyski herbu Jelita (ur. 14 maja 1834 w Warszawie, zm. 10 maja 1881) – polski arystokrata, działacz społeczny i polityczny, zesłany w głąb Imperium Rosyjskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.