• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Sengebusch

  Przeczytaj także...
  Alternatywa Ruch Społeczny to koalicja na wybory parlamentarne w 2001, która powstała 18 marca 2001 w Warszawie z połączenia KPN-Ojczyzna (liderzy: Michał Janiszewski, Tomasz Karwowski, Janina Kraus) i grupy polityków wywodzących się z ZChN (m.in. Henryk Goryszewski i Mariusz Olszewski) oraz działaczy WZZ „Sierpień 80” (liderzy: Daniel Podrzycki, Bogusław Ziętek). Została zarejestrowana jako partia polityczna.Okręg wyborczy nr 17 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (1991–1993) obejmował województwo bydgoskie. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1991. Wybieranych było w nim 11 posłów w systemie proporcjonalnym.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Adam Piotr Sengebusch (ur. 8 stycznia 1969 w Bydgoszczy) – polski polityk, poseł na Sejm I kadencji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Absolwent (1989) Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy, ukończył następnie studia z zakresu historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Pod koniec lat 80. zaczął działać w Konfederacji Polski Niepodległej, był m.in. szefem okręgu bydgoskiego tej partii.

  Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (UKW) – publiczna uczelnia wyższa (uniwersytet pełnoprofilowy) w Bydgoszczy.Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (Sejm RP), Sejm – izba niższa dwuizbowego parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej; Izba Poselska wyłoniła się z Sejmu walnego w 1493; od uchwalenia konstytucji Nihil novi (1505) Sejm jest najwyższym organem władzy ustawodawczej w Polsce.

  Od 1991 do 1993 sprawował z listy tej partii mandat posła na Sejm I kadencji, wybranego w okręgu bydgoskim. Bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych w 1993 (z ramienia KPN) i w 2001 (z ramienia Alternatywy RS). Później wycofał się z bieżącej polityki.

  Od lat 90. prowadził własną działalność gospodarczą, pracował też w prywatnej firmie. W 2008 został dyrektorem oddziału Pekaes S.A. w Bydgoszczy.

  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.Konfederacja Polski Niepodległej (KPN) – polska partia polityczna, założona 1 września 1979 przez Leszka Moczulskiego, nawiązująca do tradycji piłsudczykowskich. Pierwsza o charakterze antykomunistycznym w tzw. bloku wschodnim.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona sejmowa posła I kadencji
 • Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności
 • Warto wiedzieć że... beta

  PEKAES Spółka Akcyjna – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Błoniu, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Świadczy usługi transportowe.
  Wybory parlamentarne – wybory, w trakcie których obywatele w drodze głosowania wybierają swych przedstawicieli w parlamencie. Zasadnicze znaczenie dla kształtu politycznego parlamentu ma ordynacja wyborcza, a więc zbiór przepisów określający sposób przeprowadzania wyborów oraz podział mandatów.
  Posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji – posłowie wybrani podczas wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniu 27 października 1991, na czas kadencji od 25 listopada 1991 do 31 maja 1993. Pierwotnie miała upłynąć pomiędzy 29 listopada 1995 a 19 grudnia 1995, jednak Sejm został rozwiązany zarządzeniem prezydenta RP z 29 maja 1993.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.