• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Rzewuski - generał rosyjski

  Przeczytaj także...
  Złota szabla "Za dzielność" (ros. Золотое оружие «За храбрость») – rosyjskie odznaczenie wojskowe przyznawane za męstwo. Zostało utworzone przez Piotra I Wielkiegoo 27 lipca 1720 roku z dwoma stopniami. W 1807 reklasyfikowane jako odznaczenie publiczne, a ostatecznie zniesione w 1917 roku. W latach 1913-1917 było nazywane Szablą św. Jerzego i stanowiło jeden z stopni Wojskowego Orderu Świętego Jerzego.Karolina Rozalia Tekla Sobańska z domu Rzewuska (ur. 1793/1795, zm. 1885) – hrabina, agentka rosyjskiej policji carskiej, żona Hieronima Sobańskiego.
  Hrabia – tytuł szlachecki, w Polsce od wyrazu grabia i graf, wyraz pochodzenia czeskiego i niemieckiego, w czasach wczesnośredniowiecznych comes, jednakże średniowieczni comites byli wyższymi urzędnikami, kasztelanami oraz wojewodami.
  Herb Krzywda

  Adam Rzewuski hrabia, herbu Krzywda (ur. 5 stycznia 1805 w Pohrebyszczach na Podolu, zm. 17 kwietnia 1888 w Wierzchowni) – generał kawalerii Armii Imperium Rosyjskiego.

  Był synem Adama Wawrzyńca, kasztelana witebskiego, bratem: Henryka powieściopisarza, Karoliny Rozalii Tekli Sobańskiej oraz Eweliny Hańskiej, mężem Jadwigi, ojcem Stanisława, powieściopisarza i Katarzyny Radziwiłłowej.

  Ukończył Wojskową Akademię Techniczną w Wiedniu. Od 1821 oficer rosyjskiej kawalerii. W 1826 przeszedł pod komendę gen. Jana Witte i wkrótce został jego adiutantem. Dzięki siostrze (była kochanką J. Witte i dla niego szpiegowała Polaków) oraz kilku małżeństwom z rosyjskimi arystokratkami uzyskiwał kolejne awanse. W 1828 walczył z Turkami, ranny pod Warną. W 1831 nagrodzony złotą szablą "za dzielność", orderami i awansem na rotmistrza za tłumienie powstania w Polsce. Pułkownik z 1884, jako dowódca pułku kirasjerów. Był adiutantem cara. W 1843 generał major w świcie cara, a w 1848 generał adiutant. W 1855 powrócił do służby liniowej w stopniu generała lejtnanta i na czele Oddziału Eupatorskiego wziął udział w wojnie krymskiej. W 1856 został dowódcą Dywizji Dragonów, która w lipcu tego roku została przemianowana na 6 Dywizję Kawalerii. W tymże roku powrócił do orszaku cara i funkcji administracji dworskich. W latach 1862–1866 dowódca Kijowskiego Okręgu Wojskowego. W 1866 przeszedł w stan spoczynku z awansem na generała kawalerii i senatora Imperium Rosyjskiego. Otrzymał tytuł hrabiego w Rosji 18 listopada 1856 roku, będąc generałem-adiutantem wojska rosyjskiego. Działał w związkach masońskich w Żytomierzu. Był właścicielem majątków: Wierzchownia i Pohrebyszcze.

  Ewelina Hańska z domu Rzewuska (ur. 6 stycznia 1801 na zamku w Pohrebyszczu, zm. 10 kwietnia 1882 w Paryżu) – polska szlachcianka, wieloletnia przyjaciółka, a następnie żona Honoré de Balzaca. Siostra Karoliny Sobańskiej. Pochodziła z rodziny Rzewuskich herbu Krzywda. Była córką Adama Wawrzyńca Rzewuskiego. Miała trzech braci i trzy siostry; w tym pisarza Henryka Rzewuskiego, propagatora klasycznej powieści historycznej w stylu Waltera Scotta w Polsce, Karolinę Sobańską, hrabinę i carską agentkę, i Adama Rzewuskiego, generała wojsk rosyjskich.Żytomierz (ukr. Житомир, ros. Житомир, jidysz זשיטאָמיר, Żytomir) – miasto liczące ok. 270 tys. mieszkańców, położone nad rzeką Teterew na wyżynie Wołyńsko-Podolskiej na Ukrainie i będące stolicą obwodu żytomierskiego.

  Przypisy

  1. Według innych źródeł urodzony w 1801 roku.

  Bibliografia[]

 • H.P. Kosk, Generalicja polska, t. 2, Oficyna Wydawnicza "Ajaks", Pruszków 2001, ISBN 83-87103-81-0. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisław Rzewuski (ur. 27 lipca 1864 w Pohrebyszczach, zm. 17 maja 1913 w Paryżu) – powieściopisarz i dramatopisarz polski i francuski, syn Adama, generała rosyjskiego i Jadwigi, brat Katarzyny Radziwiłłowej.
  Adam Wawrzyniec Rzewuski (ros. Адам Станиславович Ржевуский) herbu Krzywda, krypt.: A. R. K. W., (ur. 1760, zm. 1825 w Pohrebyszczach) – polski poseł, polityk i dyplomata, pisarz polityczny, mówca, poeta i teoretyk literatury oraz tłumacz.
  Adiutant (łac. adiuvare - "pomagać"), adiutant ordynansowy - żołnierz pomocniczy (w stopniu oficerskim - zwykle podporucznik lub porucznik) asystujący najwyższym oficerom (zazwyczaj generałom oraz dowódcom jednostek wojskowych). Jest w osobistej dyspozycji swego przełożonego. Wykonuje ogólne prace kancelaryjno-biurowe i organizacyjne zapewniające rytmiczność działalności służbowej dowódcy, a także zlecenia osobistego przełożonego, oraz kieruje pracą innych pracowników adiutantury (kancelarii dowódcy).
  Pohrebyszcze, Pogrebischtsche, Pogrebishchye (ukr. Погреби́ще) - miasto na Ukrainie nad Rosią, w obwodzie winnickim, siedziba władz rejonu pohrebyszczeńskiego.
  Henryk Rzewuski herbu Krzywda, pseudonim Jarosz Bejła (ur. 3 maja 1791 w miejscowości Sławuta na Wołyniu, zm. 28 lutego 1866 w Cudnowie na Wołyniu) – polski powieściopisarz i publicysta, wolnomularz
  6 Dywizja Kawalerii Imperium Rosyjskiego - dywizja kawalerii Imperium Rosyjskiego, w tym okresu działań zbrojnych I wojny światowej.
  Iwan Osipowicz de Witt (ros. Иван Осипович де Витт) właściwie Jan de Witte (ur. 1781 w Kamieńcu Podolskim – zm. 1840 Petersburgu) – rosyjski generał kawalerii, warszawski gubernator wojenny od 1831, hrabia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.181 sek.