• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Piliński

  Przeczytaj także...
  Powstanie listopadowe, wojna polsko-rosyjska 1830-1831 – polskie powstanie narodowe przeciw Rosji, które wybuchło w nocy z 29 listopada na 30 listopada 1830, a zakończyło się 21 października 1831. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.
  Portret Izabeli z Flemmingów Czartoryskiej

  Adam Piliński (22 listopada 1810 roku w Maciejowicach, zm. 23 stycznia 1887 roku w Paryżu) – polski grafik, paleograf, litograf, rytownik, rekonstruktor starodruków, działacz emigracyjny we Francji okresu rozbiorów.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Moneta narodowa polska, zwana również Papierową Monetą – pieniądz papierowy wyemitowany przez Rząd Narodowy Polski w okresie powstania styczniowego.

  Uczestnik Powstania Listopadowego. Po upadku powstania na emigracji we Francji prowadził własny zakład litografaficzny (w Clermont-Ferrand i Paryżu). Wynalazca homografii (techniki rekonstruowania zabytków piśmienniczych przez wykonywanie faksymiliów z rycin, rękopisów i starodruków). Autor projektu banknotów monety narodowej polskiej okresu powstania styczniowego.

  Maciejowice – osada na podbudowie miejskiej w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Maciejowice.

  Bibliografia[]

 • Instytut Sztuki (Polska Akademia Nauk) (2003). Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających: Pe-Po. Inst. Sztuki Polskiej Akademii Nauk. ISBN 978-83-89101-08-2, s.156
 • PSB t. 26 s. 279 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.