• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Orzechowski

  Przeczytaj także...
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Moralność pani Dulskiej – dramat Gabrieli Zapolskiej wydany w Warszawie w 1907; prapremiera odbyła się w 1906 w Krakowie; akcja toczy się we Lwowie.
  Wesołe kumoszki z Windsoru (ang. The Merry Wives of Windsor) – komedia autorstwa Williama Shakespeare’a, w której udział bierze Sir John Falstaff. Jest to jedyne dzieło dramatyczne Szekspira osadzone dokładnie w czasie i miejscu, w których sam żył – w Anglii przełomu XVI i XVII wieku. Pomijając jego siłę komiczną, uważa się je za mistrzowski portret obyczajowości epoki.

  Adam Orzechowski (ur. w 1957) – polski reżyser teatralny, dyrektor teatrów w Gdańsku i Bydgoszczy, twórca Festiwalu Prapremier.

  Życiorys[]

  Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W latach 1993-1996 reżyser gdańskiego Teatru Wybrzeże. Od 2000 do 2005 roku dyrektor Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Pomysłodawca Festiwalu Prapremier i jego dyrektor w latach 2002-2006. Od lipca 2006 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wybrzeże. W 2008 zainicjował Festiwal Wybrzeże Sztuki, którego jest koordynatorem. W 2011 rozpoczął drugą kadencję dyrektury Teatru Wybrzeże, 1 września 2016 rozpoczął trzecią (do 31 sierpnia 2021).

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Dyrektor artystyczny (art director) - określenie stanowiska pracy, głównie w branży reklamowej, ale też telewizyjnej, internetowej i w działach marketingowych dużych korporacji.

  W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował: "Moralność pani Dulskiej" (1993); "Aż do bólu" (1994), "Wesołe kumoszki z Windsoru" (1994), "Droga do Mekki" (1994), "Taniec śmierci" (1996); "Intymne lęki" (2006); "Farsa z Walworth" (2007), "Więzienie powszechne" (2008), "Wiele hałasu o nic" (2008); "Ożenek" (2009); "Tajemnicza Irma Vep" (2009); "Zawisza Czarny" (2010); "Per procura" (2011); "Willkommen w Zoppotach" (2011); "Faza delta" (2012); "skrzynk@pandory" (2012); "Baba Chanel" (2012); "(G)dzie-ci faceci" (2013), "Seans" (2013).

  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego – publiczna szkoła wyższa założona w 1946 w Krakowie, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów.

  Nagrody[]

 • 1989: Tomar – MFF dla Dzieci i Młodzieży – nagroda za reżyserię animowanego filmu "Animalki"
 • 1999: XVII GST – nagroda dziennikarzy "Melpomena'99" dla spektaklu "Mazepa" Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.
 • 2002: Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszcz z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
 • 2003: Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
 • 2013: Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury
 • 2015: Nagroda Prezydenta Gdańska za reżyserię spektaklu "Broniewski" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
 • 2015: Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za reżyserię spektaklu "Broniewski" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku
 • Linki zewnętrzne[]

 • Adam Orzechowski w bazie e-teatr.pl
 • Przypisy

  Zawisza Czarny – fragmenty utworu lub utworów napisane przez Juliusza Słowackiego najprawdopodobniej w latach 1844-1845. Publikowane od 1879. Dramat po raz pierwszy wystawiony w Krakowie i Lwowie w 1910.Festiwal Prapremier w Bydgoszczy - ogólnopolski festiwal teatralny organizowany od roku 2002 przez Teatr Polski w Bydgoszczy co roku jesienią. Jego program obejmuje prapremiery sztuk teatralnych. Pomysłodawcą festiwalu był były dyrektor Teatru Polskiego - Adam Orzechowski, który w 2006 roku, na V. Festiwalu pożegnał się z bydgoską sceną teatralną i bydgoską widownią. Jego następcą został Paweł Łysak.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy – największy i najbardziej znany teatr w Bydgoszczy mieszczący się przy al. Adama Mickiewicza 2. Obecnie dyrektorem teatru jest Paweł Łysak.
  Taniec śmierci (z fr. danse macabre) – alegoryczny taniec, którego przedstawianie rozwinęło się w kulturze późnego średniowiecza (XIV i XV wiek), korowód ludzi wszystkich stanów z kościotrupem na czele, wyrażający równość wszystkich ludzi w obliczu śmierci.
  Ożenek (ros. Женитьба) – utwór dramatyczny autorstwa Mikołaja Gogola napisany w 1836 roku, a opublikowany po raz pierwszy w 1842 roku.
  Teatr Wybrzeże (dawniej Miejski Teatr Wybrzeże i Państwowy Teatr Wybrzeże w Gdańsku) – teatr, instytucja kultury wpisana do rejestru województwa pomorskiego, mająca swoją główną scenę w Gdańsku i scenę kameralną w Sopocie. W latach 2006-2012 teatr ten, obok Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Starego w Krakowie, był jedną z trzech narodowych scen dramatycznych, podlegających bezpośrednio Ministrowi Kultury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.