• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam McKay

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Adam McKay (ur. 17 kwietnia 1968 w Filadelfii) – amerykański reżyser, scenarzysta, komik i producent filmowy, okazjonalnie aktor. Laureat Oscara.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 17 kwietnia 1968 w Filadelfii. Karierę rozpoczynał jako komik, występował m.in. w Saturday Night Live. Wyreżyserował kilka komedii z Willem Ferrellem w roli głównej, do których wspólnie napisali scenariusze. Obaj są właścicielami wytwórni filmowej Gary Sanchez Productions.

  Will Ferrell – pełne nazwisko John William Ferrell. Ur. 16 lipca 1967 w Irvine, Kalifornia, USA – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 2015 wraz z Charlesem Randolphem otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do swojego filmu Big Short. W 2018 wyreżyserował Vice, wielokrotnie nagradzaną biografię amerykańskiego wiceprezydenta Dicka Cheneya.

  Od 1999 żonaty z Shirą Piven, mają dwoje dzieci.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Jako reżyser

  Legenda telewizji (ang. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy) – amerykańska komedia z 2004 roku w reżyserii Adama McKaya.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
 • Legenda telewizji (2004)
 • Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie (2004, telewizyjny)
 • Ricky Bobby – Demon prędkości (2006)
 • Bracia przyrodni (2008)
 • Policja zastępcza (2010)
 • Legenda telewizji 2: Kontynuacja (2013)
 • Big Short (2015)
 • Vice (2018)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Adam McKay w bazie IMDb (ang.)
  Richard Bruce „Dick” Cheney (ur. 30 stycznia 1941 w Lincoln) – polityk amerykański, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych (od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Big Short (ang. The Big Short) – amerykański komediodramat biograficzny, którego reżyserem i współscenarzystą jest Adam McKay. Fabuła filmu oparta jest na podstawie książki Michaela Lewisa wydanej w 2010 roku pod tym samym tytułem, w Polsce znanej jako Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady, opowiadającej o przyczynach kryzysu finansowego z lat 2007-2008, spowodowanego pęknięciem tzw. bańki kredytowej. W filmie występują Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling i Brad Pitt. W Stanach Zjednoczonych dystrybuowany był przez Paramount Pictures. Film miał tzw. premierę limitowaną 11 grudnia 2015 w Stanach Zjednoczonych, zaś już 23 grudnia 2015 wszedł do szerokiej dystrybucji. Film zdobył 5 nominacji do Oscarów, w tym do nagrody dla Najlepszego Filmu oraz reżyserię.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Vice – amerykański film z 2018 roku w reżyserii Adama McKaya, który był także scenarzystą. Biografia wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Dicka Cheneya.
  Ricky Bobby – Demon prędkości (org. tytuł: Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby) – amerykański komediowy film akcji z 2006 roku w reżyserii Adama McKaya.
  88. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za rok 2015, odbyła się 28 lutego 2016 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Galę poprowadził aktor i scenarzysta Chris Rock, a jej producentami byli David Hill i Reginald Hudlin.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.775 sek.