Adam Kujawski (ur. 1933 w Grodzisku Mazowieckim, zm. 28 kwietnia 2004 w Warszawie) – polski fizyk.
Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra w roku 1955. Doktorat uzyskał w roku 1963 w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Pracował naukowo na Politechnice Warszawskiej jako młodszy asystent (1954-1955), asystent (1955-1961). W Polskiej Akademii Nauk działał od roku 1961, w latach 1970–1976 sprawował funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Fizyki PAN, w latach 1965–1966 pracował na Uniwersytecie w Rochester, a w latach 80. w Uniwersytecie w Stuttgarcie w Badenii-Wirtembergii.
Specjalizował się w optyce i laserach.
University of Rochester (UR) - amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu prywatnego z siedzibą w Rochester w stanie Nowy Jork. Powstała w 1850, a obecnie kształci ok. 8,5 tysiąca studentów, w tym ok. 4600 na studiach licencjackich oraz ok. 3900 na studiach magisterskich i doktoranckich. Zatrudnia ponad 1200 osób. Budżet szkoły wynosi około 2,7 miliarda dolarów, a roczny koszt nauki ok. 60 tysięcy dolarów. Uczelnia była pierwszą w Stanach Zjednoczonych, która uruchomiła kształcenie na kierunku optyka. Pionierski Instytut Optyki powstał w 1929 dzięki grantowi, na który złożyły się firmy Bausch & Lomb oraz Eastman Kodak, obie mające siedzibę w Rochester i potrzebujące tam wykwalifikowanych optyków.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Był członkiem Polskiego Towarzystwa Fizycznego PTF, Europejskiego Towarzystwa Fizycznego EPS Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej IUPAP, członkiem Rady Redakcyjnej „Postępów Fizyki”.
Współredagował Encyklopedię fizyki współczesnej wydaną w 1983 roku przez PWN.
Adam Kujawski: Lasery: kurs podstaw fizycznych, Wydawnictwa Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1986
Adam Kujawski, Jan Petykiewicz: Zasada Huygensa dla pola elektromagnetycznego w ośrodkach anizotropowych, Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 1972
Adam Kujawski, Paweł Szczepański: Lasery: Podstawy Fizyczne, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1999
Wybrane publikacje[ | edytuj kod]
Joseph H. Eberly and Adam Kujawski, Relativistic Statistical Mechanics and Blackbody Radiation, Phys. Rev. 155, 10, (1967)
Joseph H. Eberly and Adam Kujawski, Relativistic Statistical Mechanics and Blackbody Radiation. II. Spectral Correlations, Phys. Rev. 166, 197 (1968)
Adam Kujawski and Martin Munz, Characteristic frequencies in the semiclassical Jaynes-Cummings model, Phys. Rev. A 35, 5274, (1987)
Praca zbiorowa: Encyklopedia fizyki współczesnej. T. I. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Naukowe, 1983. ISBN 978-83-01-00391-3.
Who is who in Physics – Poland 1977, Commitee of Physics, Polish Academy of Sciences
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Lista publikacji Microsoft Academic Research

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
IUPAP – Międzynarodowa Unia Fizyki Czystej i Stosowanej (ang. International Union of Pure and Applied Physics) – pozarządowa organizacja międzynarodowa dla popierania rozwoju fizyki z siedzibą w Szwajcarii, założona w roku 1922.
Warto wiedzieć że... beta
Polskie Towarzystwo Fizyczne (PTF) jest stowarzyszeniem, którego celami są: upowszechnianie fizyki, rozwijanie więzi między fizykami zatrudnionymi w oświacie, nauce oraz różnych gałęziach gospodarki a także reprezentowanie środowiska fizyków.
Postępy Fizyki – czasopismo wydawane przez Polskie Towarzystwo Fizyczne służące „krzewieniu wiedzy fizycznej w Polsce”. Periodyk ukazuje się od 1949 roku i jest w zamierzeniu twórców źródłem wiedzy o najważniejszych wydarzeniach w fizyce na świecie i w Polsce. Przez długi okres czasu ukazywał się jako dwumiesięcznik, natomiast od 2015 roku wydawany jest co kwartał (wyjątek stanowi specjalny jeden numer w 2014 (1/6), wydany na 65-lecie istnienia pisma).
Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk – (w skrócie IFPAN) instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk Wydziału Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych z siedzibą w Warszawie założony w 1953 roku.
Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
Europejskie Towarzystwo Fizyczne (ang. European Physical Society – EPS) – międzynarodowa organizacja, której celem jest promocja fizyki w Europie.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.