• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Karol Czartoryski

  Przeczytaj także...
  Skirmuntowicze — hipotetyczna dynastia obejmująca przodków i krewnych wstępnych wielkiego księcia litewskiego Giedymina. Do pewnych krewnych tego ostatniego zalicza się jego brata (bądź też brata stryjecznego) Witenesa oraz starszych o jedno pokolenie braci – Butygejda (Budikida) i Butywida (zwanego też Pukuwerem) – ojca lub stryja Giedymina. Ojcem tych dwóch braci miał być Trojden, lub też któryś z jego bliskich krewnych. Trojden z kolei możliwe, że był synem eponima dynastii Skirmunta (zwanego przez źródła ruskie Skołomendem). Ojcem tegoż możliwe zaś, że był Erdiwił, władca południowożmudzki z Ejragoły.Adam Jerzy Czartoryski książę herbu własnego, pseud.: Toulouzan, (ur. 14 stycznia 1770 w Warszawie, zm. 15 lipca 1861 w Montfermeil) – polski mąż stanu, minister spraw zagranicznych Imperium Rosyjskiego w latach (1804-1806), wiceprezes Rządu Tymczasowego Królestwa Polskiego w 1815 roku, senator-wojewoda Królestwa Polskiego (1815), prezes Rządu Narodowego Królestwa Polskiego (1831), prezes Senatu, pisarz, poeta, mecenas sztuki i kultury, odznaczony Orderem Orła Białego (w 1815), wielki skarbnik Katolickiego Wielkiego Przeoratu w Rosji kawalerów maltańskich w 1798 roku.
  Jan Karol I, hiszp. Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias (ur. 5 stycznia 1938 w Rzymie) – król Hiszpanii od 1975 z dynastii Burbonów. Syn Jana Burbona, hrabiego Barcelony, i Marii de las Mercedes, księżniczki Obojga Sycylii .

  Adam Karol Jesus Maria Józef Czartoryski, hiszp. Adán Carlos Jesús María José Czartoryski y de Bórbon-Dos Sicilias (Adam Karol Czartoryski Burbon-Sycylijski) (ur. 2 stycznia 1940, w Sewilli, w Hiszpanii) – książę, syn księcia Augustyna Józefa Czartoryskiego i Marii de los Dolores Burbon, księżniczki Obojga Sycylii, córki Karola Tankreda Burbona-Sycylijskiego.

  Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.Jerzy (Jurij) Czartoryski (ur. ok. 1560, zm. 1626), książę na Klewaniu, starosta łucki. Początkowo przeciwnik unii brzeskiej, w 1598 r. uznał ją i przeszedł na katolicyzm.

  Książę Adam Karol jest jedynym męskim przedstawicielem starszej linii książąt Czartoryskich (potomków księcia Adama Jerzego), a zarazem - poprzez matkę (i jej siostrę Marię de las Mercedes) - bratem ciotecznym Jana Karola I Burbona, króla Hiszpanii.

  Jego związki z Polską zostały zacieśnione, kiedy po upadku komunizmu Muzeum książąt Czartoryskich w Krakowie zostało zwrócone prawowitym właścicielom. Wtedy to, 22 września 1991 r. książę Adam Karol założył Fundację Książąt Czartoryskich, której przekazał zarząd nad tym najstarszym w kraju muzeum i wchodzącą w jego skład Biblioteką Czartoryskich, które mają służyć po wsze czasy Narodowi polskiemu.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Tamara Laura Maria Dolores Ludwika Ferdynanda Wiktoria Czartoryska, hiszp. Tamara Laura María de los Dolores Luisa Fernanda Victoria de Todos los Santos Czartoryska y Picciotto, znana także jako Tamara Laura Czartoryska (ur. 23 kwietnia 1978 r. w Londynie) – córka Adama Karola Czartoryskiego i Nory Picciotto, modelka, prezenterka i aktorka. Tamara Czartoryska jest w 18. pokoleniu potomkinią wielkiego księcia litewskiego Giedymina, od którego wywodzili się także m.in. władający w Polsce, na Litwie, w Czechach oraz na Węgrzech Jagiellonowie.

  Książę Adam Karol ożenił się 25 stycznia 1977 w Londynie z Norą Piccotto, urodzoną 9 września 1942 r. w Kairze, pracowała jako konsultant ds. public relations w przemyśle filmowym. W 1986 rozwiódł się z nią. Z małżeństwa tego pochodzi jego jedyna córka Tamara Laura Czartoryska (ur. 1978). Obecnie książę mieszka w Wielkiej Brytanii. Od 12 grudnia 2000 żoną Adama Karola jest Josette Calil.

  Wasyl (Wassilij) Konstantynowicz Czartoryski (ur. ok. 1375 zm. 1416), książę czartoryski, protoplasta rodu Czartoryskich.Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – jedno z najstarszych muzeów w Polsce, otwarte w 1878. Jego początki sięgają roku 1801 i zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej, prezentowanych w jej puławskim muzeum. Z końcem XIX wieku zbiory przeniesiono do Krakowa.

  Uprawiał karate, od 1982 należy do World Karate Federation i European Karate Union.

  Genealogia[]

  Patrylinealna linia pokrewieństwa[]

  1. Erdiwił (wzm. 1219) (?)
  2. Skirmunt (?)
  3. Trojden (zm. 1282), wielki książę litewski (?)
  4. Butywid (?)
  5. Giedymin (ok. 1275 - 1341), wielki książę litewski
  6. Koriat Michał Giedyminowicz (ok. 1306 - ok. 1365), książę nowogródzki
  7. Konstanty Koriatowicz Czartoryski, od Czartoryska na Wołyniu, którego był księciem; brat stryjeczny króla Władysława II Jagiełły
  8. Wasyl Konstantynowicz (Czartoryski)
  9. Michał Wasylewicz Czartoryski
  10. Fiodor Michałowicz Czartoryski
  11. Iwan Feodorowicz Czartoryski
  12. Jerzy (Jurij) Czartoryski
  13. Mikołaj Jerzy Czartoryski
  14. Michał Jerzy Czartoryski
  15. Kazimierz Czartoryski
  16. August Aleksander Czartoryski
  17. Adam Kazimierz Czartoryski
  18. Adam Jerzy Czartoryski
  19. Władysław Czartoryski
  20. Adam Ludwik Czartoryski
  21. Augustyn Józef Czartoryski

  Adam Karol Czartoryski

  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Książę Władysław Czartoryski (ur. 3 lipca 1828, Warszawa, zm. 23 czerwca 1894, Boulogne-sur-Seine, Paryż) – działacz polityczny na emigracji, emisariusz dyplomatyczny Rządu Narodowego przy rządach Francji, Anglii, Włoch, Szwecji i Turcji. Założyciel Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Prezes Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu, członek honorowy Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Po śmierci ojca faktyczny przywódca ugrupowania Hôtel Lambert.

  Adam Karol Czartoryski jest w 17. pokoleniu po mieczu potomkiem wielkiego księcia Giedymina i dalej, przyjmując jego hipotetyczne pochodzenie, w 19. pokoleniu po mieczu potomkiem wielkiego księcia Trojdena, za którego ojca historycy uważają Erdiwiła, władcę południowożmudzkiego z Ejragoły.

  World Karate Federation (WKF) – największa organizacja karate na świecie. Zrzesza ponad 180 krajów i wszystkie style karate w tym cztery najważniejsze:Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Z linii wynika bezpośrednie pokrewieństwo Czartoryskich z dynastią Giedyminowiczów, czyniąc z nich jedną z jej gałęzi. Inną linią Giedyminowiczów i krewnymi Czartoryskich byli Jagiellonowie, panujący w Polsce, na Litwie, w Czechach oraz na Węgrzech. Od swoich patrylinealnych przodków-władców litewskich Czartoryscy wywodzą herb Czartoryski, odmianę herbu Pogoń, który jest także herbem Litwy oraz tytuł książęcy (kniaziowski), który nie wynika w ich wypadku z nadania jakiegoś władcy, lecz z racji pochodzenia od niego w linii męskiej.

  Polskie rody książęce – rody noszące tytuł książęcy, związane z historią nie tyle samej Polski co Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.

  Linki zewnętrzne[]

 • Biogram Adama Karola Czartoryskiego na stronie czartoryski.org
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Mikołaj Jerzy Czartoryski (ur. w 1603 – zm. w 1662) – wojewoda wołyński od 1657, wojewoda podolski od 1655, kasztelan wołyński od 1633, książę na Klewniu i Żukowie. Przez małżeństwo z księżną Izabelą Korecką pomnożył majątek (m.in. o dobra Korzec) i zyskał cenne koneksje.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Public relations (PR) (z ang. publiczne relacje, kontakty z otoczeniem) – kształtowanie stosunków publicznie działającego podmiotu z jego otoczeniem. Celem działań public relations jest dbałość o dobry wizerunek, akceptację i życzliwość wobec działań danej osoby lub firmy.
  Fundacja Książąt Czartoryskich (Fundacja XX Czartoryskich) – ustanowiona w 1991 przez Adama Karola Czartoryskiego w celu sprawowania pieczy nad zbiorami Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
  Kazimierz Czartoryski (ur. 4 marca 1674 w Warszawie, zm. 31 sierpnia 1741 w Warszawie) – książę na Klewaniu i Żukowie, syn Michała Jerzego Czartoryskiego i Joanny Olędzkiej.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Pogoń, lit. Vytis, biał. Паго́ня (Pahonia) – herb Wielkiego Księstwa Litewskiego, będący równocześnie tradycyjnym symbolem narodowym Litwy i Białorusi.
  Adam Ludwik Czartoryski (ur. 5 listopada 1872 w Paryżu, zm. 26 czerwca 1937 w Warszawie) – książę, polski arystokrata, mecenas sztuki, I Ordynat na Sieniawie, II ordynat na Gołuchowie.
  Karate (jap. 空手, karate) – sztuka walki i sport walki powstałe na Okinawie, Japonia. Karate swym zasięgiem obejmuje cały świat. Do chwili obecnej powstało ponad 100 stylów karate. Jeśli chodzi o działalność sportową, najważniejszą organizacją jest World Karate Federation (WKF), która w chwili obecnej jest jedyną rozpoznaną i uznawaną organizacją przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Charakterystyczny dla karate jest system stopni w karate, uczniowskich i mistrzowskich stworzony na bazie judo, odrębny w wielu organizacjach i stylach karate.

  Reklama