• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Heymowski

  Przeczytaj także...
  Samson (Sampson, Samsun, Samson-Watta) – polski herb szlachecki. Używały go głównie rodziny w Wielkopolsce i Pomorzu.Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.
  Niemieckie obozy nazistowskie – obozy i podobozy kierowane przez SA, a później SS, policję i Wehrmacht utworzone w latach 1933–1945 przez nazistowskie władze III Rzeszy. Obozy te, w liczbie przynajmniej 12 tysięcy, utworzone były na własnym terytorium III Rzeszy oraz na ziemiach państw okupowanych.

  Adam Heymowski herbu Samson (ur. 9 lutego 1926 w Poznaniu, zm. 8 marca 1995 w Sztokholmie) − polski heraldyk, historyk, bibliotekarz, socjolog (autor wielu prac o szwedzkich Cyganach).

  Życiorys[]

  Wieloletni dyrektor Królewskiej Biblioteki w Sztokholmie (prywatnej biblioteki królów szwedzkich), wiceprezydent Szwedzkiego Narodowego Komitetu Genealogii i Heraldyki, członek honorowy Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, autor wielu naukowych publikacji, głównie z dziedziny heraldyki polskiej, autor wielu projektów herbów (m.in.herbu Lecha Wałęsy, jako kawalera Orderu Serafinów).

  Stanisław Hejmowski herbu Samson (ur. 22 czerwca 1900 w Libawie w Kurlandii, zm. 31 maja 1969 w Poznaniu) – polski prawnik, adwokat, obrońca w procesach poznańskiego Czerwca 1956. Był ojcem Adama Heymowskiego.Królewski Order Serafinów (szw. Kungliga Serafimerorden) – najwyższe odznaczenie Królestwa Szwecji oraz order domowy szwedzkiego domu panującego.

  Był synem adwokata, dra praw Stanisława Hejmowskiego (1900-1969) i Anny Chrzanowskiej h. Nowina (ur. 1902). Do Szwecji przeniósł się w roku 1945, po pobycie w niemieckim obozie koncentracyjnym.

  PTH przyznaje nagrodę jego imienia za "najlepsze prace z zakresu heraldyki, genealogii i nauk pokrewnych".

  Wybrane publikacje[]

 • Polish arms in medieval armorials The Coat of Arms, vol.8, London, 1964
 • Heraldry in Central Europe European Bulletin and Press, London, 1965, 1966
 • Les cimiers médiévaux polonais Recueil du IX Congrès international des sciences genealogique et héraldique, Berne, 1968
 • Les armoires polonaises augmentées par les empereurs avant 1772 Genealogia et heraldica, Bd.2, Wien, 1972
 • Les armoires étrangères augmentées en Pologne Recueil du XI Congrès international des sciences généalogique et heraldique, Bruxelles, 1973
 • Polski gobelin herbowy na zamku szwedzkim, "Materiały do Biografii, Genealogii i Heraldyki Polskiej", t.6, Buenos Aires, 1974
 • Herby fundatorów w kościele pobernardyńskim w Ostrzeszowie Materiały do biografii, genealogii i heraldyki polskiej, t.6, Buenos Aires, 1974
 • Herbu nadanego Lechowi Wałęsie przez króla Szwecji,
 • Lettres de noblesse accordées à des Suisses par des rois de Pologne Archives heraldiques suisses, Neuchatel, 1974
 • Bibliografia[]

 • Stefan K. Kuczyński, In memoriam Adam Heymowski (1926-1995), "Barok" 14 (2007), s. 279-282.
 • Adam Heymowski, "Więź" (1995), nr 5, s. 205-206.
 • Andrzej Kłossowski, Między Szwecją a Polską. Wspomnienie o Adamie Heymowskim (1926-1995), "Biuletyn Informacyjny Biblioteki Narodowej" 1995.
 • Przypisy

  1. Lars Wikström (red.): Ointroducerad Adel 2005. T. 21. Stockholm: Ointroducerad Adels Förening, 2005, s. 93, seria: Kalender över Ointroducerad Adels Förening. ISBN 9789197537803.
  Heraldyka – jedna z nauk pomocniczych historii, zajmuje się badaniem rozwoju i znaczenia oraz zasadami kształtowania się herbów. Wywodzi się od słowa herold – oznaczającego urzędnika dworskiego, wywołującego nazwiska rycerzy biorących udział w turniejach. W innych językach europejskich nazywana jest podobnie (ang. heraldry, franc. heraldique , niem. Heraldik) lub słowami pochodzącymi od nazwy herb (niem. Wappenkunde).Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lech Wałęsa (ur. 29 września 1943 w Popowie) – polski polityk i działacz związkowy. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”, opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995.
  Romowie lub Cyganie (nazwa własna w języku romskim Roma lub Rroma, Rromani w zależności od dialektu) – nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.
  Materiały do Biografii, Genealogii i Heraldyki Polskiej – rocznik wydawany w latach 1963-1987 w Buenos Aires z inicjatywy takich osób jak: Szymon Konarski, Bernard Klec-Pilewski. Ukazało się 9 roczników. W piśmie ukazywały się artykuły i materiały źródłowe do dziejów polskiej genealogii i heraldyki. Ostatni tom (10) ukazał się w 2005 roku nakładem Wydawnictwa DiG (redaktor Stefan Krzysztof Kuczyński).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.