• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Haupt

  Przeczytaj także...
  Pomnik Obrońców Wybrzeża – pomnik w Gdańsku na Westerplatte, przy wejściu do portu, upamiętniający polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939, w formie kopca (nie jest nazywany kopcem) z monumentem o wysokości 23 metrów. Budowa dzieła została zainicjowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.
  Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince

  Adam Haupt (ur. 12 października 1920 w Krakowie, zm. 19 lutego 2006 w Sopocie) – polski architekt, w latach 1962–1965 rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, a następnie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, studiował również na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie – wojna przerwała naukę. Dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej uzyskał w 1946 roku. Profesor w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, zatrudniony w latach 1947–1998. Kierował pracowniami: Projektowania Okrętów i Form Przemysłowych oraz Podstaw Projektowania Wzornictwa Przemysłowego. Dziekan Wydziału Architektury w latach 1954–1956, 1961–1962 i 1968–1971; prorektor PWSSP w latach 1952–1954, 1981–1984, 1984–1987.

  Dziekan – kierownik wydziału uczelni, jednoosobowy organ szkoły wyższej, jako kierownik podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni. W uczelni publicznej dziekan wydziału i prodziekani pochodzą z wyboru, którego tryb określa statut uczelni. Ich kadencja trwa cztery lata i nie mogą być wybrani na więcej niż dwie następujące po sobie kadencje.Henryk Kitowski (ur. 1937 r. w Gdyni) - polski architekt, pedagog Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

  Autor Cmentarza Żołnierzy Francuskich w Gdańsku, pomnika Stanisława Staszica w Pile, współautor pomnika Ofiar Obozu Zagłady w Treblince (wspólnie z Franciszkiem Duszeńko i Franciszkiem Strynkiewiczem), pomnika Obrońców Wybrzeża w Gdańsku (wspólnie z Franciszkiem Duszeńko i Henrykiem Kitowskim).

  12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.Franciszek Duszeńko (ur. 6 kwietnia 1925 r. w Gródku Jagiellońskim koło Lwowa, zm. 11 kwietnia 2008 r. w Gdańsku) – polski rzeźbiarz, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (od roku 1996: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) i jej rektor w latach 1981–1987. Więzień obozów koncentracyjnych.

  W latach 1966–1973 zasiadał w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Gdańsku.

  Żonaty ze Sławą z domu Skłodowską.

  Pochowany na cmentarzu katolickim w Sopocie (kwatera C6-1-31).

  Grób Adama Haupta na Cmentarzu katolickim w Sopocie

  Ordery i odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1985)
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964)
 • Złoty Krzyż Zasługi (22 lipca 1953)
 • Złota Odznaka SARP (1988)
 • Nagrody[ | edytuj kod]

 • Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (za 1987)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Agnieszka Gębczyńska-Janowicz: Polskie założenia pomnikowe. Rola architektury w tworzeniu miejsc pamięci od połowy XX wieku. Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2010, s. 64. ISBN 978-83-7543-177-3.
  2. śp. Adam Haupt
  3. M.P. z 1953 r. nr 90, poz. 1142 „za zasługi w dziedzinie kultury i sztuki”.
  4. Splendor Gedanensis 2016. Dali najwięcej gdańskiej kulturze.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Adam Haupt 1920–2006.
 • Józef Golec, Sopocki album biograficzny, Cieszyn 2008, s. 82–83 (z portretem).
 • Kto jest kim w Polsce, edycja IV (zespół redakcyjny Beata Cynkier i inni), Warszawa 2001, s. 298.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Adam Haupt w Gedanopedii
 • Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku – została założona w 1945 w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych, w póżniejszym okresie przemianowana na Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (PWSSP). W 1954 siedzibę PWSSP przeniesiono z Sopotu do Gdańska, do odbudowanej Wielkiej Zbrojowni. W 1968 uczelnia zyskała nowe, modernistyczne skrzydło według projektu profesora uczelni Ryszarda Semki. Od 1996 posiada status Akademii Sztuk Pięknych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Obóz zagłady w Treblince (również Treblinka II, niem. Vernichtungslager Treblinka, SS-Sonderkommando Treblinka) – niemiecki nazistowski obóz zagłady istniejący w latach 1942–1943 w lasach nad Bugiem, przy linii kolejowej Siedlce – Małkinia, niedaleko wsi Poniatowo. Nazwa pochodzi od nazwy stacji kolejowej znajdującej się w pobliżu obozu.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Franciszek Strynkiewicz (ur. 15 września 1893 w Mogielnicy, zm. 20 listopada 1996 w Ząbkach k. Warszawy) – polski rzeźbiarz.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.012 sek.