• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Fiut

  Przeczytaj także...
  Rower – etiuda filmowa Romana Polańskiego nakręcona w 1955 roku podczas studiów reżysera w łódzkiej szkole filmowej.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.

  Adam Fiut (ur. 17 czerwca 1933 w Krakowie, zm. 14 grudnia 1966) – polski aktor teatralny.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował na PWST w Krakowie, naukę ukończył w 1957. Występował na scenach Teatru Polskiego w Bielsku-Białej i Cieszynie, Teatru Powszechnego im. Stanisławy Wysockiej w Krakowie, Teatru Rozmaitości w Krakowie.

  Lubień – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Lubień. Miejscowość jest siedzibą gminy Lubień. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.

  Zginął, gdy wraz z przyjaciółmi z krakowskiego Teatru Rozmaitości uległ wypadkowi autobusowemu na Zakopiance pod Lubniem k. Myślenic, w drodze na spektakl w Zakopanem. W zderzeniu dwóch autobusów zginęli obaj kierowcy i sześć osób z zespołu teatralnego, w tym Jan Zieliński. Aktor jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

  Koniec nocy – polski czarno-biały film obyczajowy z 1956 roku, w reżyserii Juliana Dziedziny i Pawła Komorowskiego. Film wyprodukowano przy pomocy organizacyjnej Milicji Obywatelskiej w Łodzi.Zakopianka — popularna nazwa drogi z Krakowa do Zakopanego, której długość wynosi 102 km. Droga ta z Krakowa do Rabki-Zdroju stanowi fragment drogi krajowej nr 7. Odcinek z Rabki do Zakopanego to droga krajowa nr 47.

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 1957: Zagubione uczucia jako Maniek, szef bandy
 • 1957: Spotkania jako Wiktor
 • 1956: Koniec nocy jako Filip Janik
 • 1955: Rower jako sprzedawca roweru
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Adam Fiut w bazie filmpolski.pl
 • Encyklopedia teatru - Adam Fiut
 • Adam Fiut na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nad dachami Krakowa. dziennikpolski24.pl, 14 sierpnia 2008. [dostęp 14 sierpnia 2008].
  Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (dawniej: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie) – publiczna szkoła wyższa założona w 1946 r. w Krakowie, kształcąca przyszłych aktorów i reżyserów. Teatr Polski w Bielsku-Białej – założony w 1890 r. teatr dramatyczny, znajdujący się w Bielsku-Białej, w zabytkowym gmachu w centrum miasta, na historycznym Dolnym Przedmieściu, przy ul. 1 Maja.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stanisława Wysocka z Dzięgielewskich, secundo voto Stanisławska (ur. w Warszawie 7 maja 1877, zm. 17 stycznia 1941 tamże) – polska aktorka, reżyser teatralny, dyrektor teatrów.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.
  Spotkania – czarno-biały polski film obyczajowy z 1957 roku (76 minut), w reżyserii Stanisława Lenartowicza. Autorem scenariusza jest również Stanisław Lenartowicz. Film miał premierę 18 listopada 1957 roku.
  Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.