• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adam Darski  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej „Stodoła” – klub studencki w Warszawie. Należy do Politechniki Warszawskiej.Białaczka (łac. leucaemia) – nazwa grupy chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nazwa historycznie wywodzi się od białawego koloru próbki krwi chorego na ostrą białaczkę. Białaczka charakteryzuje się ilościowymi i jakościowymi zmianami leukocytów we krwi, szpiku i narządach wewnętrznych (śledzionie, węzłach chłonnych). Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet w proporcji 3:2.

  Adam Michał „Nergal” Darski (ur. 10 czerwca 1977 w Gdyni), niegdyś znany również jako „Holocausto” oraz „Howlin' De Ville” – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Dziennikarz magazynu muzycznego Mystic Art. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka (Evangelion; 2009).

  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Damnation - polska grupa muzyczna wykonująca death metal, powstała 1991 roku w Sopocie. Formacji przewodzi gitarzysta Leszek "Les" Dziegielewski, autor tekstów i główny kompozytor. Do 2003 roku ukazało się trzy albumy studyjne grupy oraz szereg pomniejszych wydawnictw. Rok później formacja zakończyła działalność.

  Adam Darski znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w black-deathmetalowym zespole Behemoth, którego był współzałożycielem. W zespole pełni funkcję głównego kompozytora, gitarzysty, wokalisty i autora tekstów, okazjonalnie tworzył także jako basista, perkusista i keyboardzista. Do 2014 roku wraz z grupą nagrał dziesięć albumów studyjnych, zyskując już we wczesnym okresie jego działalności zainteresowanie szeroko pojętej, międzynarodowej sceny muzyki heavymetalowej. Pozostając jednakże przez znaczny okres działalności w artystycznym podziemiu. Ukierunkowana po 2002 roku działalność zespołu na amerykański rynek muzyczny przyczyniła się do stopniowego, szerszego zainteresowania twórczością Behemotha. W efekcie przewodzony przez Darskiego zespół był pierwszym w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego nagrania trafiły na listę Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych (The Apostasy; 2007).

  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Azarath – polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black i death metalu. Powstała w 1998 roku w Tczewie. Formacji przewodzi perkusista Zbigniew "Inferno" Promiński, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu. Pomimo udziału w grupie wielu utytułowanych muzyków działalność Azarath skupiona jest w artystycznym podziemiu.

  Na przestrzeni ponad dwudziestoletniej działalności artystycznej Darski angażował się poza Behemothem w liczne projekty. Był członkiem zespołów Damnation, Mastiphal i Wolverine. Muzyk gościł ponadto m.in. na płytach takich zespołów jak: Root, Hermh, Sweet Noise, December's Fire, Vader, Mess Age, Frontside i Hefeystos. Okazjonalnie dawał występy sceniczne wraz z zespołami Times New Roman, Nile, Azarath i Fields of the Nephilim, a także producentem Andrzejem Smolikiem.

  Zniesławienie, pomówienie, obmówienie, oszczerstwo – występek polegający na pomówieniu innej osoby, grupy osób, instytucji, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności.Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

  W 2009 roku Darski związał się piosenkarką muzyki popularnej Dorotą „Dodą” Rabczewską. Postrzegany jako mezalians związek stał się przedmiotem licznych doniesień medialnych, a także publikacji mediów bulwarowych. Relacja z piosenkarką przysporzyła muzykowi statusu celebryty. Natomiast twórczość zespołu Behemoth stała się przedmiotem dyskusji medialnej i społecznej, angażując przedstawicieli mediów, duchowieństwa i polityki.

  Jackson Guitars and Basses – amerykański producent gitar elektrycznych (solowych i basowych). Od 2002 roku właścicielem Jackson Guitars jest Fender Musical Instrument Corporation. Gitary tej firmy łatwo rozpoznać po charakterystycznym kształcie główki. Instrumenty tego producenta są szczególnie cenione w środowisku gitarzystów rockowych.David Randall "Randy" Blythe (ur. 21 lutego 1971) - amerykański wokalista i autor tekstów, a także producent muzyczny. Randy Blythe znany jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Lamb of God, która powstała na kanwie formacji Burn the Priest. Od 2011 roku jako wokalista koncertowy współpracuje z zespołem Cannabis Corpse.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 1.1 Młodość
 • 1.2 Działalność artystyczna
 • 1.2.1 Behemoth
 • 1.2.2 Poza Behemoth
 • 1.3 Procesy sądowe
 • 1.4 Obecność w mediach
 • 2 Życie prywatne
 • 2.1 Choroba
 • 3 Instrumentarium
 • 4 Dyskografia
 • 5 Audiobooki
 • 6 Gry komputerowe
 • 7 Publikacje
 • 8 Filmografia
 • 9 Nagrody i wyróżnienia
 • 10 Przypisy
 • 11 Bibliografia
 • Zgwałcenie – zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę. Sprawca zgwałcenia nazywany jest gwałcicielem.Fakt w rozumieniu potocznym jest to wydarzenie, które miało miejsce w określonym miejscu i czasie. W tym sensie faktem nie może być zdarzenie, które nie miało jeszcze miejsca, można jednak mówić o przewidywaniu przyszłych faktów - czyli zdarzeń które najprawdopodobniej się wydarzą. Zdarzenia te jednak stają się faktami dopiero wtedy, gdy się już wydarzą.

  Biografia[]

  Młodość[]

  Adam Michał Darski urodził się 10 czerwca 1977 roku w Gdyni w rodzinie Ireny i Zenona Darskich. Wychowywał się na gdańskim osiedlu Żabianka. Ojciec pracował w Stoczni Gdańskiej, jako technolog budowy okrętów, należał do PZPR. Natomiast matka pracowała w fabryce łożysk Bimet. Muzyką heavymetalową Darskiego zainteresował starszy brat – Paweł (ur. 1969). Pierwszą gitarę otrzymał w prezencie od rodziców na pierwszą komunię świętą. Natomiast pierwszą gitarą elektryczną młodego muzyka była kopia modelu Fender Stratocaster. Przez rok uczęszczał do ogniska muzycznego, gdzie uczył się gry na gitarze i zapisu nutowego. W 1997 roku rozpoczął studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w terminie obronił pracę magisterską pt. „Repertuar kinematografów w mieście Gdańsku w latach 1919–1923”.

  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).

  Działalność artystyczna[]

  Behemoth[]

  Adam „Nergal” Darski podczas koncertu w 7 lipca 2012 roku

  W 1991 roku, wraz z grającym na perkusji Adamem Muraszko, założył grupę Behemoth, początkowo działającą pod nazwą Baphomet. Sami muzycy poznali się wcześniej, w 1987 roku, gdy jako dzieci zafascynowane muzyką grup, takich jak: KAT, TSA, Kiss, Metallica, Poison oraz Perfect, należących do gatunku rock i heavy metal – zaprzyjaźnili się, marząc o stworzeniu własnej grupy. W 1992 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo grupy, zatytułowane Endless Damnation. W 1993 roku zespół zrealizował kolejne wydawnictwo demoThe Return of the Northern Moon, które ukazało się nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records i stanowiło pierwszy sukces grupy.

  Evangelion – dziewiąty album studyjny polskiej deathmetalowej grupy Behemoth. W Europie ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem Nuclear Blast Records, w Stanach Zjednoczonych zaś 11 sierpnia 2009 roku nakładem Metal Blade Records. W Polsce album ukazał się 7 sierpnia 2009 nakładem Mystic Production. Jest to trzeci album grupy, na którym umieszczono utwór polskojęzyczny ("Lucifer").Hefeystos – nieistniejąca polska grupa muzyczna której dokonania muzyczne trudno zaliczyć do jednego nurtu muzycznego, gdyż grupa w swojej muzyce łączyła wiele stylów, od black metalu, przez metal gotycki, aż po rock awangardowy. Zespół powstał w 1994 roku w miejscowości Rumia w województwie pomorskim. Grupa została rozwiązana około 1998 roku tuż po wydaniu drugiej płyty studyjnej pt. "Psycho Cafe".

  Do 1993 roku Darski występował jako Holocausto. Pseudonim stanowił odwołanie do osoby lidera zespołu Beherit – Marko Laiho znanego jako Nuclear Holocausto. Tego samego roku przybrał pseudonim Nergal bezpośrednio nawiązujący do sumeryjskiego boga. W grudniu 1993 roku powstało trzecie demo grupy zatytułowane ...From the Pagan Vastlands. Natomiast w 1994 roku ukazał się pierwszy minialbum Behemotha pt. And the Forests Dream Eternally. Jeszcze w grudniu tego samego roku muzycy zarejestrowali wydany przez Pagan Records pierwszy album pt. Sventevith (Storming Near the Baltic) w 8 Studio. Płyta została dobrze przyjęta zarówno przez fanów, jak i krytyków, co zaowocowało podpisaniem kontraktu na dwa kolejne pełnowymiarowe albumy z niemiecką wytwórnią Solistitium Records.

  Frontside – polski zespół metalowy utworzony w 1993 w Sosnowcu. Twórczość grupy określa się jako metalcore łączony z death metalem. W swej twórczości grupa porusza takie zagadnienia jak wojna, problemy społeczne czy miłość. Przez krótki okres działalności zespołu w tekstach dominowała tematyka biblijna.Grzegorz Bogdan Skawiński (ur. 6 lipca 1954 w Mławie), znany również jako Skawa – polski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, gitarzysta, a także producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.

  Pierwszym albumem w nowej wytwórni był wydany w Polsce przez Atratus Music w 1996 roku Grom. Było to ostatnie wydawnictwo z perkusistą Adamem Muraszko, który odszedł 11 października 1996 roku, po wzięciu udziału w jedynym koncercie grupy, promującym album Grom, który miał miejsce w warszawskim klubie Remont. Muzyka zastąpił pochodzący z Tczewa Zbigniew Promiński, z którym w lutym 1997 zespół zarejestrował trzy utwory na potrzeby minialbumu Bewitching the Pomerania. Obecność w grupie Promińskiego wyraźnie zarysowała charakter partii perkusji ze względu na jego muzyczne inspiracje z gatunku death metal. W kolejnych latach działalności Promiński i Darski pozostawali jedynymi stałymi członkami grupy. Zespół nagrał kolejno takie albumy, jak Pandemonic Incantations (1998), Satanica (1999), Thelema.6 (2000) i Zos Kia Cultus (Here and Beyond) (2002). Za sprawą albumów Demigod (2004) i The Apostasy (2007) grupa znacznie zyskała na popularności, regularnie koncertując w Stanach Zjednoczonych. The Apostasy było promowane podczas koncertów na objazdowym festiwalu Ozzfest, z udziałem takich wykonawców, jak Lamb of God, Hatebreed, Ozzy Osbourne, DevilDriver, Nile, Static-X oraz Lordi.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

  7 stycznia 2008 roku wraz z grupami Vader, Virgin Snatch oraz Frontside zespół wystąpił w warszawskim klubie Stodoła na koncercie charytatywnym poświęconym pamięci perkusisty Witolda „Vitka” Kiełtyki, który zmarł w wyniku wypadku samochodowego na Białorusi oraz wokaliście Adrianowi „Covanowi” Kowankowi, który odniósł poważne obrażenia – obaj muzycy z grupy Decapitated. Pod koniec roku Darski wraz z zespołem Behemoth przystąpił do prac nad dziewiątym albumem studyjnym pt. Evangelion, który ukazał się 7 sierpnia 2009 roku.

  Grom – drugi studyjny album grupy muzycznej Behemoth. Wydawnictwo ukazało się w 1996 roku nakładem wytwórni muzycznej Solistitium Records. Płyta została zrealizowana w gdańskim Warrior Studio przy pomocy Krzysztofa "Krisa" Maszoty w grudniu 1995 roku. Był to pierwszy album zespołu na którym znalazły się utwory zaśpiewane w języku polskim, a także ostatni zarejestrowany z udziałem współzałożyciela grupy Adama "Baala" Muraszko.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.

  Poza Behemoth[]

  Adam „Nergal” Darski oraz Carl McCoy podczas koncertu wraz z zespołem Fields of the Nephilim w katowickim Mega Clubie 6 maja 2011 roku
  Maciej Maleńczuk oraz Adam „Nergal” Darski na planie teledysku do utworu „Lucifer” zespołu Behemoth 20 lipca 2011 roku

  W 1994 roku Darski zagrał na perkusji na albumie Nocturnal Landscape gdańskiej grupy Mastiphal, której był członkiem przez krotki okres. W 1995 roku wykonał dodatkowe partie wokalne i zagrał na gitarze basowej na albumie białostockiej grupy Hermh pt. Crying Crown of Trees. W 1996 roku na zaproszenie Piotra Weltrowskiego zaśpiewał na albumie Vae Victis projektu December's Fire. W drugiej połowie lat 90. związał się jako basista z zespołem Damnation wraz z którym nagrał wydany w 1997 roku albumu pt. Coronation grupy Damnation. Z kolei w 1998 roku użyczył swojego wokalu na albumie Psycho Cafe grupy Hefeystos.

  Nergal – sumeryjski bóg, syn Enlila i bogini Ninlil. Władca świata podziemnego po małżeństwie z Ereszkigal. Pierwotnie bóg zamieszkujący niebiosa, dla Babilończyków bóg światła, główne miejsce kultu – Kuta. Jak głosi legenda stoczył z Teszubem walkę o władzę nad niebiańskim królestwem. Po klęsce zszedł do świata podziemnego. Sumerowie uważali go za boga zarazy i jako takiego włączali go do grupy bogów odpowiedzialnych za zsyłanie chorób i epidemii. Dlatego też sumeryjski kapłan-lekarz odprawiał serię modlitw oraz składał bóstwu ofiary, by tym sposobem odegnać chorobę i przebłagać duchy do opuszczenia ciała człowieka.Anna Monika Dąbrowska, znana też jako Ania (ur. 7 stycznia 1981 w Chełmie) – polska wokalistka wykonująca muzykę oscylującą w granicach popu, często inspirowaną brzmieniami retro. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała w 2004 roku albumem Samotność po zmierzchu, który zdobył wysokie uznanie krytyki i publiczności. Wydawnictwo Kilka historii na ten sam temat z 2006 roku było jej pierwszym albumem nawiązującym do tradycji polskiej muzyki lat 60., co artystka kontynuowała na kolejnych dwóch płytach. Ania wydała dotąd pięć albumów studyjnych, z których cztery trafiły na pierwsze miejsce listy sprzedaży OLiS w Polsce i cztery uzyskały status platynowych. Jest jedną z najczęściej nominowanych artystek do Nagrody Muzycznej Fryderyk i obecnie ma na swoim koncie 8 wygranych statuetek. Do 2011 roku, łączna sprzedaż jej płyt w Polsce przekroczyła liczbę 250 tys. egzemplarzy.

  W 1999 roku Darski pod pseud. Howlin' De Ville wraz z basistą Patrykiem Zwolińskim pseud. Nick Wolverine, gitarzystą Piotrem Weltrowskim pseud. Vel Trotzky oraz perkusistą Krzysztofem Sadowskim pod pseud. John Wayne Orlowsky powołał zespół Wolverine. Rok później formacja wydała debiutanckie demo zatytułowane Million Hells. W wywiadzie udzielonym dla serwisu rockmetal.pl Piotr Weltrowski zapowiedział nagrania debiutanckiego albumu. Ostatecznie z powodu zobowiązań wobec innych projektów muzycznych grupa Wolverine została rozwiązana. 14 kwietnia również 2000 roku w Częstochowie, Darski wystąpił wraz z zespołem Azarath. Instrumentalista zaśpiewał w interpretacji utworu „Sacrificial Suicide” z repertuaru Deicide.

  Kodeks karny (ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny) – akt prawny regulujący zasady prawa karnego materialnego obowiązujące w Polsce.Satanica – czwarty studyjny album polskiej grupy muzycznej Behemoth. Wydany został 1999 roku nakładem wytwórni muzycznej Avantgarde Music oraz w rok później dzięki Dwell Records.

  W 2002 Darski zaśpiewał gościnnie na albumach grup Vader (album Revelations), Hangover (album Terrorbeer) oraz Mess Age (album Self-Convicted). W 2003 roku wraz z perkusistą Krzysztofem Raczkowskim wziął udział w nagraniach remiksu utworu „N.U.E.R.H.A.” grupy Sweet Noise, który ukazał się na jej albumie pt. Revolta. W tym samym roku zaśpiewał ponadto na albumie grupy Corruption pt. Orgasmusica. 19 września 2005 roku Nergal wykonał wraz z amerykańską formacją Nile utwór pt. „Cast Down the Heretic” podczas koncertu w Pratteln w Szwajcarii.

  Dzień Dobry TVN (DD TVN) – poranny magazyn (morning show) telewizji TVN, nadawany od poniedziałku do piątku od 8:00 do 11:00, a w weekendy od 8:30 do 11:00. Trzon programu stanowią rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Inne stałe elementy to kącik kulinarny, relacje reporterów, cykliczne bloki i prognoza pogody.Ona i on – program publicystyczny telewizji TVN24, prowadzony od września 2009 do czerwca 2010 przez Małgorzatę Domagalik.

  W 2006 roku Darski wraz z gitarzystą Jackiem Hiro – liderem grupy Sceptic dołączył, jednorazowo do supergrupy Voodoo Gods powołanej przez Alexa von Poschingera. W skład formacji weszli ponadto: Tony Norman (Monstrosity), Seth Van De Loo (Severe Torture), Mike Browning (Acheron), Jean Baudin (Nuclear Rabbit) oraz David Shankle (Manowar). Zapowiadana przez grupę płyta pt. Shrunken Head ukazała się w 2012 roku nakładem Misanthropica Enterprises. W 2008 roku muzyk wystąpił gościnnie na płycie metalcoreowej grupy Frontside pt. Teoria konspiracji oraz na albumie australijskiej formacji The Amenta zatytułowanej n0n. W 2009 roku Nergal nawiązał współpracę z zespołem Ex Deo, który wsparł gościnnie na debiutanckim albumie pt. Romulus. Rok później muzyk wystąpił na płycie zespołu Vulgar pt. The Professional Blasphemy.

  Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum – biografia polskiego wokalisty i muzyka Adama "Nergala" Darskiego lidera grupy muzycznej Behemoth. Wydawnictwo w formie "wywiadu rzeki" powstało we współpracy Darskiego z Krzysztofem Azarewiczem i Piotrem Weltrowskim. Książka ukazała się 17 października 2012 roku nakładem wydawnictwa G+J Gruner+Jahr Polska (ISBN 978-83-7778-197-5). Na potrzeby promocji biografii powstało sześć filmów krótkometrażowych, które wyreżyserował Dariusz Szermanowicz. Część dochodu ze sprzedaży książki została przekazana na rzecz Fundacji DKMS oraz Gdańskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Hematologii i Transplantacji Szpiku. W przeciągu siedmiu miesięcy od dnia premiery biografia sprzedała się w nakładzie 40 tys. egzemplarzy.Charytatywność – zbiór organizacji i działań mających na celu niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, w sposób bezinteresowny, dobroczynny, filantropijny.

  Również w 2010 roku na zaproszenie Czesława Mozila zaśpiewał w utworze „Dziewczyna z branży” wydanym na płycie pt. Pop. Z kolei latem Darski w ramach cyklu koncertów Męskie Granie wystąpił wraz z producentem muzycznym Andrzejem Smolikiem, który przygotował remiks kompozycji „Lucifer” z repertuaru formacji Behemoth. 6 maja 2011 roku odbył się pierwszy sceniczny występ muzyka po przerwie spowodowanej chorobą. Darski wraz z grupą Fields of the Nephilim wykonał utwór pt. „Penetration” pochodzący z repertuaru The Nefilim. Także w 2001 roku muzyk zarejestrował partie wokalne na potrzeby albumu Heritage of Satan czeskiej formacji Root. Natomiast w 2012 roku zagrał na gitarze w utworze „Me & My Guitar” który ukazał się na albumie gitarzysty i wokalisty Grzegorza Skawińskiego o tym samym tytule. Tego samego roku muzyk wystąpił na utrzymanej w stylistyce country płycie piosenkarza Macieja Maleńczuka zatytułowanej Psychocountry. Darski zaśpiewał w utworze „Highwayman” z repertuaru Jimmy'ego Webba. W kompozycji gości ponadto John Porter i Gienek Loska. Piosenka dotarła do 43. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

  Bewitching the Pomerania – drugi minialbum polskiego zespołu muzycznego Behemoth. Wydawnictwo ukazało się w 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Solistitium Records. Nagrania zostały zarejestrowane w P.J. Studios w lutym 1997 roku we współpracy z realizatorem Robertem Hajdukiem. Mastering odbył się w Vox Mortiis Studio. Na płycie znalazł się jeden oryginalny utwór - "With Spell of Inferno (Mefisto)" oraz przaranżowane kompozycje "Hidden in a Fog" i "Sventevith (Storming Near the Baltic)" które w oryginale ukazały się odpowiednio na albumie Sventevith (Storming Near the Baltic) (1995) i minialbumie And the Forests Dream Eternally (1994).Lordi – fińska grupa muzyczna założona w 1996 roku, zwycięzca 51. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem "Hard Rock Hallelujah".

  Procesy sądowe[]

  W lutym 2008 roku były poseł na sejm Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, złożył ministrowi sprawiedliwości – prokuratorowi generalnemu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Według Nowaka Adam „Nergal” Darski miał dopuścić się przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych innych osób, dokonując podczas koncertu w gdyńskim klubie Ucho 13 września 2007 zniszczenia egzemplarza Biblii. Śledztwo zostało wszczęte przez prokuraturę w Gdyni, w ramach czynności przesłuchano członków zespołu, w tym Adama Darskiego, który oświadczył w prokuraturze, że nie było jego zamiarem obrażanie niczyich uczuć religijnych, zaś samo zdarzenie należy uważać za element działalności artystycznej, którą prowadzi. Przesłuchano również uczestników koncertu oraz właściciela klubu, który oświadczył, że nie wiedział o zamiarach zespołu i nie miał wpływu na ich działania.

  Ibanez – marka gitar gitary elektryczne, akustyczne, klasyczne i basowe oraz sprzętu muzycznego (wzmacniacze, efekty, akcesoria), należąca do korporacji Hoshino Gakki Group. Siedziba firmy znajduje się w Nagoi w Japonii.Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.

  Prokurator zwrócił się również o opinię biegłego sądowego z dziedziny religioznawstwa, prof. Krzysztofa Kowalika z Uniwersytetu Gdańskiego, który stwierdził, że każdy egzemplarz Biblii jest przedmiotem czci religijnej. W maju postępowanie karne zostało umorzone, ponieważ pomimo wezwań prokuratury nie zgłosiły się inne osoby, których uczucia religijne miałyby być naruszone, więc jedynym poszkodowanym byłby sam Nowak, co nie wyczerpuje znamion przestępstwa.

  Przesłuchanie - czynność, która ujawnia trzy środki dowodowe: wyjaśnienia oskarżonego, zeznania świadka oraz opinie biegłego.Playboy - ilustrowany magazyn erotyczny i publicystyczny dla mężczyzn, założony w 1953 przez Hugh Hefnera w Stanach Zjednoczonych. Jego logo to głowa króliczka z muszką. Właścicielem magazynu jest Playboy Enterprises.

  22 kwietnia 2008 roku, po umorzeniu śledztwa przez oskarżyciela publicznego, Ryszard Nowak wystąpił z prywatnym aktem oskarżenia o obrazę uczuć religijnych i zniesławienie Kościoła katolickiego, jednak to postępowanie zostało umorzone przez sąd. Pod koniec 2008 roku Darski wytoczył proces Nowakowi, który wielokrotnie nazwał go przestępcą, co miałoby stanowić naruszenie dóbr osobistych muzyka. W marcu 2009 roku zapadł wyrok w sprawie nakazujący Nowakowi przeproszenie Adama Darskiego w Gazecie Wyborczej oraz wpłacenie 3 tys. zł na rzecz schroniska dla zwierząt „Ciapkowo” w Gdyni. Ryszard Nowak odwołał się od decyzji. W grudniu 2009 sąd II instancji uchylił wyrok i skierował go do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Okręgowy. Powodem decyzji jest fakt, że sędziowie w pierwszej instancji nie wzięli pod uwagę zniszczenia przez Darskiego egzemplarza Pisma Świętego, co – według Sądu Apelacyjnego – mogło naruszyć normy współżycia społecznego oraz uczucia Nowaka.

  Psycho Cafe – drugi album studyjny polskiej grupy muzycznej Hefeystos. Wydawnictwo ukazało się w 1998 roku nakładem wytwórni muzycznej Wounded Love. Gościnnie na albumie zaśpiewał lider formacji Behemoth - Adam "Nergal" Darski.Revolta – siódmy, studyjny album polskiej grupy muzycznej Sweet Noise, wydany 8 listopada 2003. Gościnnie na płycie wystąpili tacy muzycy jak: Edyta Górniak, Peja, O.S.T.R. oraz Anna Maria Jopek. Album promowany był singlem "Jeden taki dzień". Płyta dotarła do 10. miejsca listy OLiS w Polsce.

  W styczniu 2010, po wniosku czterech posłów Prawa i Sprawiedliwości, prokuratura w Gdyni ponownie zajęła się sprawą obrazy uczuć religijnych. 28 czerwca na wniosek obrońcy Nergala – Jacka Potulskiego – sprawa została umorzona przez gdyński Sąd Rejonowy. We wrześniu po złożonym przez Prokuratora zażaleniu, Sąd Okręgowy w Gdańsku zadecydował o ponownym rozpatrzeniu sprawy. Po przeprowadzonym w 2011 roku postępowaniu Darski został uniewinniony. W listopadzie 2011 Ryszard Nowak wniósł pozew sądowy, w którym zarzucił Darskiemu obrazę swoich uczuć religijnych poprzez znieważenie papieża Jana Pawła II i pochwalanie mordu na świętym Wojciechu w utworze grupy Behemoth pt. „Chwała mordercom Wojciecha”.

  Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy – stowarzyszenie założone w 1991 roku przez 24 dziennikarzy katolickich. Zrzesza około 500 członków, działających w kilku oddziałach terenowych. Celem stowarzyszenia jest zawodowe i religijne formowanie pracowników katolickich mediów, tak by dawali świadectwo wiary także w mediach świeckich i kształtowali opinię publiczną w duchu nauczania Kościoła. Stowarzyszenie organizuje rekolekcje, dni skupienia i modlitwy, a także szkolenia zawodowe.Poison – amerykańska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała 1983 r. w Harrisburgu w stanie Pensylwania w USA.

  W październiku 2012 Ryszard Nowak złożył w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie zgwałcenia, którego mieli dopuścić się Adam Darski i pozostali muzycy Behemoth podczas trasy koncertowej grupy (podstawą była treść książki Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum, opublikowana w 2012 przez Darskiego). Również w październiku 2012 Ryszard Nowak złożył w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie obrazy uczuć religijnych, którego miał dopuścić się Adam Darski podczas koncertu Behemoth podpalając krzyże.

  And the Forests Dream Eternally – pierwszy minialbum nagrany przez grupę muzyczną Behemoth w Gdańskim Warrior Studio z pomocą Krzysztofa "Krisa" Maszoty. Wydany przez Enthropy Records jako CD w 1994 roku. Reedycja płyty ukazała się w 2005 roku nakładem Metal Mind Productions. Wznowienie zostało poszerzone o utwory pochodzące z minialbumu Bewitching the Pomerania (1997).The Apostasy (w j. pol. apostazja) – ósmy, studyjny album polskiej grupy muzycznej Behemoth, wydany w Europie 2 lipca 2007 roku, a w USA 17 lipca, także na płycie winylowej w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy. Rok później ukazała się jego reedycja wraz z dodatkową płytą DVD.

  8 stycznia 2013 Sąd Okręgowy w Gdańsku uchylił wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Gdyni, uniewinniający Adama Darskiego, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych, i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia; podstawą była uchwała Sądu Najwyższego, której udzielił na prośbę SO w Gdańsku, w myśl której „przestępstwo obrazy uczuć religijnych popełnia nie tylko ten, kto chce go dokonać, ale także ten, kto ma świadomość, że może do niego dojść”. Od wyroku sądu w Gdyni z czerwca 2013, uniewinniającego Adama Darskiego od zarzutu obrazu uczuć religijnych, apelację złożyła zarówno prokuratura jak i Ryszard Nowak. W lutym 2014 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu niższej instancji, muzyk został uniewinniony.

  Pani – miesięcznik dla kobiet wydawany w Polsce przez Wydawnictwo Bauer. Magazyn Pani to jeden z najstarszych tytułów czasopism dla kobiet w Polsce. Na łamach pisma znajdują się reportaże i felietony. Oprócz tego znajdziemy tu artykuły poświęcone znanym postaciom świata kultury i sztuki, ciekawostki z dziedziny mody, urody a także artykuły z zakresu psychologii i zdrowia.Wah-wah (lub tzw. kaczka) - podłogowy efekt gitarowy z rodziny pedałów ekspresji do gitar elektrycznych i gitar basowych, charakteryzujący się możliwością zmiany parametrów jego działania w czasie grania, kiedy ręce gitarzysty są zajęte. Wah-wah to filtr obwiedni, w oryginalnej postaci było to urządzenie do regulacji szerokości pasma przenoszenia, dodatkowo jednak urządzenie potrafi wzbogacić brzmienie o charakterystyczny efekt "mówienia" gitary, stąd też nazwa samego efektu.

  Obecność w mediach[]

  Po 2009 roku Adam Darski za sprawą związku z wokalistką popową Dorotą Rabczewską zyskał status celebryty. Bezpośrednim następstwem było zainteresowanie poza branżowych mediów, obejmujące m.in.: wywiady i publikacje w takich czasopismach jak: Playboy, Pani, Fakt czy Przekrój. Muzyk wystąpił także w licznych programach telewizyjnych takich jak: Dzień Dobry TVN, Tak to leciało!, Ona i on, Redakcja kultury, Co za tydzień?, Poranek TVN24 czy Tomasz Lis na żywo. W 2010 roku wziął udział w gali Eska Music Awards podczas której wręczył nagrodę brytyjskiej formacji White Lies w kategorii rockowy zespół roku. W 2011 roku Adam Darski wystąpił w spocie reklamowym Fundacji TVN "Nie jesteś sam".

  Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.Pagan Records - polska wytwórnia płytowa założona w 1992 roku, zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców przede wszystkim death i blackmetalowych. Założona i prowadzona przez Tomasza Krajewskiego. Siedziba wytwórni znajduje się w Świeciu nad Wisłą.

  Również w 2011 roku wraz z Katarzyną „Kayah” Rooijens, Andrzejem Piasecznym i Anną Dąbrowską objął funkcję jurora w programie The Voice of Poland, którego premiera odbyła się we wrześniu tego samego roku na antenie stacji telewizyjnej TVP2. Udział muzyka w programie telewizji publicznej spotkał się z krytyką ze strony środowisk katolickich. Protesty wystosowało m.in. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy oraz biskupi rzymskokatoliccy Wiesław Mering i Sławoj Leszek Głódź, którzy zarzucili Darskiemu m.in. propagowanie satanizmu. W opublikowanym w listopadzie 2011 roku zestawieniu 100 najbardziej wpływowych Polaków tygodnika Wprost, Darski zajął 43. miejsce.

  Fields of The Nephilim (The Nephilim, Fields Of The Nephilim AD) – angielska grupa muzyczna wykonująca rock gotycki. Powstała w 1984 roku w Stevenage w Anglii, z inicjatywy Carla McCoya, Gary’ego Whiskera, Tonyego Pettitta, Paula Wrighta oraz Noda Wrighta. Niedługo potem do grupy dołączył Peter Yates, z którym zarejestrowano pierwszy album zatytułowany Dawnrazor.Messe Frankfurt GmbH – jeden z największych na świecie organizatorów targów branżowych, posiadających swoje własne tereny targowe.

  W 2012 roku w sprzedażny znalazł się sygnowany przez muzyka napój energetyczny pod nazwą Demon Energy. Część zysków ze sprzedaży każdego opakowania napoju została przeznaczona przez jego producenta – firmę Agros-Nova na rzecz Fundacji DKMS. Ponadto, cześć otrzymanego z tytułu kontraktu reklamowego honorarium Darski przekazał również tejże fundacji.

  Stocznia Gdańska (od 2006 roku: Stocznia Gdańsk SA) – jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Powstała po 1945 na terenach, gdzie wcześniej istniały niemieckie stocznie Jana Klawittera (od 1804), następnie Kaiserliche Werft Danzig (od 1844) oraz Schichau (od 1890). Stocznia Gdańska w ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców. Na jej terenie miało miejsce stłumienie protestów oraz zamordowanie trzech stoczniowców – ofiar wydarzeń grudnia 1970 roku. Jest także kolebką NSZZ „Solidarność”, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. W 1996 roku postawiona w stan upadłości, następie na bazie przedsiębiorstwa powstała Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia SA, od 2006 roku – Stocznia Gdańsk SA.Praca dyplomowa – dzieło, np. pisemna praca, której napisanie i obronienie jest konieczne do zdobycia przez ucznia, studenta, słuchacza lub doktoranta dyplomu ukończenia szkoły bądź uczelni, a zarazem tytułu zawodowego lub stopnia naukowego. Po wprowadzeniu systemu bolońskiego w szkolnictwie wyższym w Polsce powrócono na szerszą skalę do tytułów licencjatu i inżyniera.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Root - czeska grupa muzyczna wykonująca black metal. Zliczana do prekursorów gatunku w Czechach. Powstała w 1987 roku w Brnie z inicjatywy perkusisty Jiříego "Big Bossa" Waltera oraz gitarzysty Petra "Blackiego" Hošeka. Do 2007 roku formacja wydała osiem albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Grupie przewodzi Jiří "Big Boss" Walter, który od 1989 roku pełni funkcję wokalisty. Muzyk pozostaje także jedynym członkiem oryginalnego składu. Charakterystyczną cechą Root był brak w składzie basisty przez niemal dwanaście lat działalności.
  Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.
  Ozzfest - coroczny cykl kilkudziesięciu koncertów (w 2005 - 26) zespołów grających ciężką odmianę rocka, odbywających się w Stanach Zjednoczonych. Organizatorami imprezy są Ozzy Osbourne i jego żona Sharon.
  Religioznawstwo – zespół nauk o religii, których podejście – w odróżnieniu od teologii i od filozofii religii – charakteryzuje się , empirycznym (antropologicznym, socjologicznym, historycznym, ekonomicznym) stosunkiem do przedmiotu badań. Często stosowana jest perspektywa porównawcza (fenomenologia religii).
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego – mieści się w tym samym budynku co Wydział Filologiczny. Do 1 września 2008, tworzyły Wydział Filologiczno-Historyczny.
  Celebryt albo celebryta, rodz. żeński celebrytka, l.mn. celebryci (ang. celebrity, z łac. celebrare) – termin odnoszący się do osoby często występującej w środkach masowego przekazu i wzbudzającej ich zainteresowanie, bez względu na pełniony przez nią zawód (choć najczęściej są to aktorzy, piosenkarze, uczestnicy reality show, sportowcy czy dziennikarze). Zgodnie z definicją sformułowaną przez Daniela Boorstina w 1961 roku celebryt to osoba, która jest znana z tego, że jest znana. Słowo celebryt nie jest dokładnym synonimem gwiazdy, sławy, idola, autorytetu. Ze względu na możliwość szerokiego oddziaływania społecznego celebryci wykorzystywani są w działaniach reklamowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.262 sek.