• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Adalbert z Uzès

  Przeczytaj także...
  Malcolm Charles Barber (ur. 4 marca 1943) - brytyjski mediewista, zajmujący się głównie dziejami templariuszy, którym poświęcił książki The Trial of the Templars (1978) i The New Knighthood: A History of the Order of the Temple (1994). Redaktor czasopisma The Journal of Medieval History. Autor licznych artykułów poświęconych templariuszom, katarom, wyprawom krzyżowym i panowaniu Filipa IV Pięknego, króla Francji.Katarzy (katarowie) (od gr. καθαροί katharoi – „czyści”) – przedstawiciele dualistycznego ruchu religijnego działającego w XI-XIII wieku w południowej Francji i północnych Włoszech, skierowanego przeciw ustrojowi feudalnemu i hierarchii kościelnej, głoszącego i praktykującego zasadę dobrowolnego ubóstwa, nieuznający składania przysiąg, służby w wojsku, oddawania czci krzyżowi i idei czyśćca. Zwalczani przez papiestwo (m.in. przez krucjaty, inkwizycję), które doprowadziło do ich zniszczenia. Uznawani przez Kościół katolicki za heretyków.
  Diecezja Nimes (nazwa oficjalna: diecezja Nimes (-Uzès e Alès)) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w V wieku jako diecezja Nimes. W 1801 została zlikwidowana, ale już w 1822 przywrócono ją. W 1877 uzyskała swoją obecną, dłuższą nazwę oficjalną. Podczas reformy administracyjnej Kościoła francuskiego z 2002 roku została przeniesiona ze zniesionej wówczas metropolii Awinionu do nowo powstałej metropolii Montpellier.

  Adalbert z Uzès, Aldebert d'Uzès et de Posquières – biskup Nîmes w latach 1141–1180. W czasie swoich długoletnich rządów starał się przeciwstawiać rozwojowi kataryzmu na terenie swojej diecezji. W 1165 był jednym z uczestników debaty katolików z Katarami w Lombers.

  Bibliografia[]

 • Barber M., Katarzy, Warszawa 2005, ISBN 83-06-02923-2. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.