• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Acton Town

  Przeczytaj także...
  Uxbridge - miasto w granicach Wielkiego Londynu, leżące w gminie London Borough of Hillingdon, położone na wschodnim brzegu rzeki Colne. W 2001 miasto liczyło 78764 mieszkańców. Piccadilly line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem ciemnoniebieskim. Istnieje od 1906 roku. Obecnie liczy 53 stacje (w tym 25 podziemnych), zaś łączna długość jej trasy wynosi 71 kilometrów. Korzysta z niej ok. 176 milionów pasażerów rocznie.
  Ealing Broadway – stacja w Londynie, w dzielnicy Ealing obsługująca metro londyńskie oraz pociągi przewoźników kolejowych. Stacja znajduje się w trzeciej strefie biletowej. Na stacji zatrzymują się pociągi First Great Western (który pełni też rolę przewoźnika zarządzającego stacją) i Heathrow Connect, które jadą następnie na Paddington. Jest to także ostatnia stacja metra linii District oraz Central (a dokładniej odgałęzień obu tych linii, czerpiących swą nazwę od tej właśnie stacji).

  Acton Town – stacja metra londyńskiego, w dzielnicy Acton, borough Ealing. Obsługuje linie Piccadilly oraz District. Stacja leży przy skrzyżowaniu ulic Gunnersbury Lane i Bollo Lane, znajduje się w trzeciej strefie biletowej.

  Ulokowanie i znaczenie stacji[ | edytuj kod]

  Stacja jest ważnym węzłem, ponieważ tutaj następuje rozwidlenie linii Piccadilly na nitkę jadącą w stronę lotniska Heathrow oraz Uxbridge. Od strony wschodniej sąsiednią stacją jest Turnham Green, przy której pociągi Piccadilly zatrzymują się jedynie rano i wieczorem, a następnie jadą wprost do stacji Hammersmith nie zatrzymując się na stacjach pośrednich. Linia District obsługuje wszystkie stacje. Od strony zachodniej pociągi District line zatrzymują się na stacji Ealing Common oraz na stacji końcowej Ealing Broadway, gdzie pasażerowie mogą przesiąść się do linii Central oraz National Rail. Następna zachodnia stacja nitki Heathrow linii Piccadilly to South Ealing, natomiast nitki Uxbridge – Ealing Common.

  Acton – dzielnica w Londynie, wchodząca w skład gminy London Borough of Ealing, a także częściowo London Borough of Hammersmith and Fulham oraz London Borough of Hounslow. Nazwa pochodzi od staroangielskich słów ac (dąb) oraz tun (farma).Hammersmith - dzielnica Londynu położona 8 km na północny zachód od Charing Cross w gminie London Borough of Hammersmith and Fulham. Dzielnica jest od kilkudziesięciu lat centrum mniejszości polskiej w Londynie. W Hammersmith znajduje się Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, będący siedzibą powstałej w 1942 Biblioteki Polskiej – jednej z większych tego typu instytucji poza granicami Polski.

  Historia[ | edytuj kod]

  Stacja Acton Town została otwarta 1 lipca 1879 przez Metropolitan District Railway (obecnie District Line) pod nazwą Mill Hill Park, jako stacja pośrednia między Turnham Green a Ealing Broadway. 1 maja 1883 koleje otworzyły połączenie z Acton Town do Hounslow Town, które później rozwinęło się w nitkę do Heathrow.

  Port lotniczy Londyn-Heathrow (ang.: London Heathrow Airport, kod IATA: LHR, kod ICAO: EGLL) – port lotniczy na zachodnim skraju Londynu, położony 24 km od centrum miasta, będący największym lotniskiem Europy. Port lotniczy Heathrow w 2012 obsłużył dokładnie 70 037 417 pasażerów, co uplasowało go na trzecim miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, po portach lotniczych Chicago-O’Hare i Atlanta – Hartsfield-Jackson.Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.

  23 czerwca 1903 roku Metropolitan District Railway otworzyło nowe naziemne połączenie do Park Royal & Twyford Abbey, na którym po raz pierwszy użyto trakcji elektrycznej zamiast zasilania parowego. Istniejące podziemne linie (City and South London Railway, Waterloo and City Railway oraz Central London Railway) były zawsze obsługiwane przez trakcję elektryczną. Połączenia do Hounslow i do centrum Londynu zostały zelektryfikowane odpowiednio 13 czerwca 1905 oraz 1 lipca 1905 roku.

  Ealing Common - stacja w Londynie, w dzielnicy Ealing obsługująca pociągi metra linii Piccadilly oraz District. Znajduje się w trzeciej strefie biletowej. Sąsiednie stacje linii Piccadilly to Acton Town oraz North Ealing, natomiast dla District line to Acton Town i Ealing Broadway.London Borough of Ealing – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego zachodniej części. Wraz z 19 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Zewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Ealing (ang. Ealing Council). Od II wojny światowej na Ealing istnieje duża polska społeczność. Według spisu powszechnego z 2011 6% mieszkańców mówi po polsku i jest to największy udział procentowy w Wielkiej Brytanii . Gmina Ealing i stołeczna gmina Bielany nawiązały współpracę partnerską.

  Również 13 czerwca 1905 otwarto krótkie połączenie z South Acton. W 1910 roku nastąpił generalny remont stacji, zakończony zmianą nazwy na obecną 1 marca.

  W latach 1931 i 1932 stacja została przebudowana, aby nitkę do Uxbridge mogła przejąć linia Piccadilly. Nowa architektura została zaprojektowana przez Charlesa Holdena w europejskim stylu z użyciem cegieł, zbrojonego betonu i szkła.

  4 lipca 1932 roku linia Piccadilly została rozszerzona na zachód z Hammersmith do Ealing Common, a następnie do South Harrow. Na odcinku między Ealing Common a South Harrow linia District została całkowicie zastąpiona linią Piccadilly, przez co pociągi District jeździły tylko do Hounslow West oraz do Ealing Broadway. Rok później wydłużono linię Piccadilly także na odcinku z Acton Town przez Northfields do Hounslow West. W późniejszych latach wydłużono nitkę do lotniska Heathrow.

  Turnham Green – park znajdujący się w londyńskiej dzielnicy Chiswick. W 1642 miała tu miejsce bitwa pod Turnham Green, stoczona podczas angielskiej wojny domowej.Central Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem czerwonym. Powstała w 1900 roku, choć od tego czasu jej trasa wielokrotnie zmieniała się. Łączna długość jej obecnego przebiegu wynosi 74 kilometry, co daje jej pierwsze miejsce wśród wszystkich linii. Pociągi zatrzymują się na 49 stacjach. Z linii korzysta ok. 184 milionów pasażerów rocznie.

  Krótki odcinek z Acton Town do South Acton został zamknięty w 1959 w związku z małą liczbą pasażerów. W tym samym czasie rozebrano tory i peron dla tej nitki.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Perony stacji, pociąg linii Piccadilly odjeżdża w kierunku zachodnim

 • Znak metra londyńskiego z nazwą stacji.

  District Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem zielonym. Składa się z linii głównej oraz 5 odgałęzień. Na jej trasie znajduje się 60 stacji, w tym 25 podziemnych. Łączna długość linii wynosi 64 kilometry. Linia powstała w 1868 (choć od tego czasu jej trasa ulegała wielokrotnym korektom), obecnie korzysta z niej ok. 173 milionów osób rocznie.
 • Pociąg Piccadilly stoi na stacji.

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • R.V.J.Butt, The Directory of Railway Stations, Patrick Stephens Ltd, 1995 ​ISBN 1-85260-508-1
 • A. Jowett, Jowett's Nationalised Railway Atlas, Atlantic Publishing, 2000 ​ISBN 0-906899-99-0
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • London Transport Museum
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.783 sek.