Activision Blizzard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Siedziba główna Activision Blizzard w Santa Monica, Kalifornia. Budynek służy również jako siedziba spółki zależnej Activision

Activision Blizzard, Inc., dawniej Activision, Inc.amerykański holding, zajmujący się tworzeniem i wydawaniem gier komputerowych i filmów. Założony w 2008 roku z główną siedzibą w Santa Monica w Kalifornii w wyniku fuzji Vivendi Games i Activision. Począwszy od 2015 roku jest trzecim wydawcą gier komputerowych w Ameryce Północnej, który znalazł się w Standard & Poor's 500; ponadto znajduje się na giełdzie NASDAQ pod symbolem giełdowym NASDAQ: ATVI. Activision Blizzard obejmuje pięć jednostek biznesowych: Activision, Blizzard Entertainment, Major League Gaming, Activision Blizzard Studios oraz King.com Limited. W 2012 roku był pierwszą firmą na rynku gier komputerowych pod względem wielkości przychodów, natomiast w 2014 zajął piąte miejsce. Od 2017 jest największą firmą zajmującą się grami w Ameryce i Europie pod względem przychodów i kapitalizacji rynkowej.

Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

Firma jest właścicielem i operatorem dodatkowych filii, w tym Treyarch, Infinity Ward i Toys for Bob, a jego tytuły ustanowiły szereg rekordów podczas premier. Przykładowo Call of Duty: Black Ops III zarobiło 550 milionów dolarów na całym świecie w ciągu weekendu otwarcia w 2015 roku, co czyni ją grą z największą premierą w tym roku. Wśród własności intelektualnej publikowanej przez Activision Blizzard znajdują się marki gier komputerowych, m.in. Call of Duty, Tony Hawk, Guitar Hero, Skylanders. Ponadto wydaje gry z serii World of Warcraft, StarCraft, Diablo, Hearthstone i Overwatch autorstwa Blizzard Entertainment; Candy Crush Saga, Pet Rescue Saga i Farm Heroes Saga produkowane przez King.com.

Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.Holding (od angielskiego holding company − od słowa hold oznaczającego trzymać) − organizacja grupująca za pomocą mniej lub bardziej wyraźnych powiązań różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze, przy czym jeden z podmiotów ma w tym powiązaniu pozycję dominującą i podporządkowuje sobie pozostałe. Istotą holdingu jest zarządzanie przez jedną organizację innymi podmiotami oraz kontrolowanie działalności dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding jest zatem formą kumulacji kapitału. Kumulacja może następować przez przejmowanie słabszych przedsiębiorstw, najpierw w swoich branżach i pokrewnych, a później także w innych obszarach gospodarki. Innym sposobem jest celowe wyodrębnienie z przedsiębiorstwa „matki” samodzielnych pod względem prawa, lecz uzależnionych ekonomicznie przedsiębiorstw „córek” (filii). Zależności matka-córka ogólnie mają charakter drzewiasty i mogą być rozbudowane, np. spółka "matka" posiada większość udziałów w kilku spółkach "córkach", które z kolei posiadają udziały większościowe w spółkach najniższego piętra zarządzania. Jednak taki model zależności w holdingach nie jest jedyny - występują też bardziej złożone sieci powiązań, w tym kapitałowych.

Początkowo firma była w większości własnością francuskiego konglomeratu Vivendi SA (61%). Powstała w wyniku fuzji Activision i Vivendi Games, ogłoszonej 2 grudnia 2007 roku, w transakcji opiewającej na sumę 18,9 mld dolarów. Sama transakcja została zakończona 9 lipca 2008 roku. Spółka uważała, że połączenie obu firm stworzyło „największego na świecie i najbardziej dochodowego wydawcę gier komputerowych”. Mówi się, że jest to jedyny wydawca, który ma „wiodące pozycje rynkowe we wszystkich kategoriach” w przemyśle gier komputerowych.

Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, PTO lub USPTO (ang. United States Patent and Trademark Office) – amerykański urząd patentowy, podlegający Departamentowi Handlu, udzielający patentów i rejestrujący znaki towarowe. Jego siedziba znajduje się w Alexandrii, po przeprowadzce z Crystal City w hrabstwie Arlington. Od 1991 roku urząd jest finansowany wyłącznie z opłat za patenty i znaki towarowe. Obecnym jego szefem jest Jon Dudas, podsekretarz handlu własnością intelektualną, który został wyznaczony na to stanowisko przez prezydenta George’a W. Busha w marcu 2004, a nominowany 30 lipca 2004.Ubisoft Entertainment (dawniej Ubi Soft) – przedsiębiorstwo produkujące oraz wydające gry komputerowe i konsolowe. Jego główna siedziba znajduje się w Montreuil-sous-Bois, we Francji. Ma siedziby w ponad 20 krajach, łącznie z rozwijającymi się studiami, m.in. w Montrealu, Toronto, Barcelonie, Północnej Karolinie (USA), Düsseldorfie, Mediolanie. Od roku 2008 jest trzecim co do wielkości niezależnym wydawcą gier wideo w Europie i czwartym co do wielkości w USA.

25 lipca 2013 roku Activision Blizzard zapowiedział odłączenie się od koncernu Vivendi. W wyniku tego spółka wykupiła od Vivendi ponad 600 milionów akcji za łączną sumę 8,2 mld dolarów (429 mln akcji Activision Blizzard i 172 mln akcji grupa ASAC II LP prowadzona przez Koticka). Skutkiem tego jest niezależność Activision Blizzard i wzmocnienie pozycji firmy na rynku. Transakcja miała zostać zakończona we wrześniu tegoż roku, jednak w wyniku chwilowego wstrzymania wykupu akcji, została ona sfinalizowana 15 października 2013 roku.

Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.Warcraft – seria gier komputerowych (RTS z elementami cRPG oraz gry typu MMORPG), opowiadań i książek wydanych przez firmę Blizzard.

Historia[ | edytuj kod]

Tło, formowanie i restrukturyzacja (2007–2008)[ | edytuj kod]

Logo firmy używane w latach 2008–2011

W 1991 roku Robert Kotick i grupa inwestorów nabyli upadającą firmę Mediagenic, którą Activision przejęło od dawnych właścicieli. Kotick przeprowadził dużą restrukturyzację, aby wyciągnąć firmę z długów, w tym zmienił nazwę firmy na Activision i przeniósł ją do Santa Monica w Kalifornii. Po przywróceniu rentowności firmy do 1997 roku, Kotick przez następną dekadę rozszerzył asortyment produktów Activision poprzez przejęcie około 25 studiów deweloperskich, co zaowocowało kilkoma udanymi seriami gier, w tym Tony Hawk, Call of Duty i Guitar Hero. Około 2006 roku zaczęła rosnąć popularność gier MMO, a takie gry zapewniają stały strumień przychodów wydawcom, a nie tylko jeden zakup gry, co czyni je bardziej wartościową propozycją. Jednak żadna ze spółek zależnych Activisionu nie posiadała gry MMO, ani możliwości szybkiego jej utworzenia. W dalszej kolejności Activision zmagało się z ostrzejszą konkurencją ze strony takich firm jak Electronic Arts, a także spowolnieniem sprzedaży kluczowych serii gier.

Netflix NASDAQ: NFLX - największa wypożyczalnia filmów DVD na świecie, oferująca za stałą opłatą wypożyczanie filmów poprzez media strumieniowe oraz za pośrednictwem poczty na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.dobreprogramy – polski portal internetowy w całości poświęcony legalnemu oprogramowaniu, stanowiący własność firmy dobreprogramy Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu.

Około 2006 roku Kotick skontaktował się z Jean-Bernardem Lévy, dyrektorem generalnym francuskiego koncernu medialnego Vivendi. Vivendi miała wówczas mały dział gier, Vivendi Games, spółkę holdingową głównie dla Sierra Entertainment i Blizzard Entertainment. Kotick chciał uzyskać dostęp do World of Warcraft Blizzarda, popularnej gry MMO, i zasugerował Lévy'emu, że chciałby ją zdobyć. Zamiast tego Lévy zaproponował, że będzie chciał połączyć gry Vivendi z Activision, ale tylko wtedy, gdy Vivendi będzie kontrolować większość połączonej firmy. Według osób bliskich Kotickowi, był on zaniepokojony tą ofertą, ponieważ zmusiłoby go to do oddania kontroli nad Activision. Jednak po rozmowie z dyrektorem generalnym Blizzarda, Mikiem Morhaimem, Kotick uznał, że Vivendi będzie w stanie wprowadzić Blizzard na rozwijający się rynek gier wideo w Chinach.

New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.Wired – amerykański magazyn publikowany w formie papierowej jako miesięcznik oraz internetowej. Siedziba wydawnictwa znajduje się w San Francisco w Kalifornii, czasopismo jest wydawane od marca 1993 roku przez Condé Nast Publications. Informuje on, jak technologia wpływa na kulturę, ekonomię i politykę.

W 2007 roku Kotick zaproponował zarządowi Activision połączenie firmy i aktywów z innym deweloperem i wydawcą gier, Vivendi Games. Zarząd zgodził się na to w grudniu 2007 roku. Nowa spółka miała nazywać się od tej pory Activision Blizzard i zachowałaby swoją główną siedzibę w Kalifornii. Bobby Kotick z Activisionu został ogłoszony nowym prezesem i dyrektorem generalnym spółki Activision Blizzard, natomiast René Penisson, członek zarządu Vivendi i prezes Vivendi Games został przewodniczącym. W kwietniu 2008 roku Komisja Europejska zezwoliła na połączenie dwóch spółek. Komisja była zasadniczo potrzebna w celu zatwierdzania, że przy transakcji połączenia nie było żadnych zagadnień monopolowych. 8 lipca 2008 Activision poinformował, że akcjonariusze zgodzili się scalenie firm. Transakcja została zamknięta 9 lipca 2008 roku i była ona szacowana na 18,9 miliardów dolarów.

Sąd Najwyższy Delaware (Delaware Supreme Court) - najwyższy organ władzy sądowniczej w amerykańskim stanie Delaware. Pełni rolę sądu najwyższej instancji w sprawach toczących się przed sądami stanowymi. Równocześnie jest także stanowym sądem konstytucyjnym. Dodatkowo jego przewodniczący jest uznawany na głowę całego sądownictwa stanowego i do jego zadań należy m.in. reprezentowanie sądów w parlamencie podczas prac nad ich budżetem.Aspyr Media, Inc. – firma z siedzibą w Austin, w Teksasie. Specjalizuje się ona w przenoszeniu gier z platformy Windows na Mac OS. Firma powstała w 1996. Aspyr pracowała z firmami takimi jak Universal, Paramount, Warner Bros., LucasArts, Electronic Arts, Activision and Eidos.

Vivendi było większościowym akcjonariuszem posiadając 52% udziałów w firmie. Reszta akcji była w posiadaniu inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, i nadal była przedmiotem obrotu na giełdzie NASDAQ; przez pierwsze 10 dni sesyjnych holding był oznaczony jako NASDAQ ATVID, a później już jako NASDAQ ATVI. W tym momencie Jean-Bernard Levy zastąpił René Penissona na miejscu przewodniczącego Activision Blizzard.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kodeks Stanów Zjednoczonych ((ang.) United States Code, U.S.C.) – skodyfikowany zbiór prawa federalnego obowiązującego w Stanach Zjednoczonych. U.S.C. został stworzony w celu ułatwienia korzystania z uchwalonych przez Kongres ustaw, poprzez ich uporządkowanie i scalenie oraz naniesienie poprawek, obejmujących uchylone bądź wprowadzone przepisy. Jest jednym z przejawów kodyfikacji w prawie Stanów Zjednoczonych.

Mimo połączenia dwóch spółek, Activision i Blizzard Entertainment nadal istnieją jako odrębne podmioty. Samo połączenie sprawiło, że Activision stał się spółką dominującą wśród byłych oddziałów Vivendi Games aż do 25 lipca 2013 roku. Choć Blizzard zachował swoją autonomię i korporacyjne przywództwo, to inne oddziały Vivendi Games już nie. Przykładem tego może być długo działająca wytwórnia Sierra Entertainment, która po połączeniu została zamknięta. W wyniku fuzji pojawiła się nawet plotka, mówiąca o tym, że jeśli produkt Sierra nie spełniał wymagań Activisionu to „prawdopodobnie nie zostanie on zachowany”. Jednak niektóre z gier Sierra, takie jak: Crash Bandicoot, Spyro the Dragon czy Prototype zostały zachowane i są dalej wydawane przez Activision. Ponadto z powodu zamknięcia studia Sierra, serwery Sierra Community Forums również zostały zamknięte z dniem 1 listopada 2008 roku, aż do czasu ponownego otwarcia Sierry 7 sierpnia 2014 roku.

Disney XD – stacja telewizyjna ze Stanów Zjednoczonych należąca do Disneya emitująca głównie seriale dziecięce. Oprócz tego zajmuje się produkcją własnych seriali i filmów. Wystartowała 13 lutego 2009 zastępując Toon Disney i Jetix. Jest adresowana głównie do chłopców w wieku 6 do 14 lat. Po jej sukcesie postanowiono dokonać rebrandingu Jetixu w Europie na Disney XD, a pierwszym takim krajem była Francja (1 kwietnia 2009). Polski Jetix został zmieniony w Disney XD 19 września 2009 roku. Amerykańska wersja jest również dostępna w wersji HD, a do wyboru jest dźwięk angielski i hiszpański. Epic Games (znane też jako Epic i początkowo jako Epic MegaGames) – producent gier komputerowych z Cary w Karolinie Północnej w Stanach Zjednoczonych.

Po zakończeniu fuzji, Activision Blizzard był zmuszony zwolnić pewną liczbę osób, m.in. z powodu dublowania się niektórych stanowisk i wydziałów, co powodowało dodatkowe koszty. W wyniku tego CFO Thomas Tippl stwierdził, że firma była zmuszona „zniszczyć” część wydziałów poprzez zwolnienie pracowników, jednak dodał, że każdy z nich „będzie traktowany uczciwie i z szacunkiem w tym procesie”. Ponadto takie gry, jak: Brütal Legend, Ghostbusters: The Video Game, The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena, World in Conflict: Soviet Assault, 50 Cent: Blood on the Sand, Zombie Wranglers, Leisure Suit Larry: Box Office Bust i Wet zostały usunięte z listy wydawniczej holdingu i przekazane innym firmom.

Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).Prototype – komputerowa gra akcji tworzona przez Radical Entertainment, bazująca na autorskim silniku graficznym, wydana przez Activision na Xbox 360, PS3, PC.

Nowe tytuły i rekordy sprzedaży (2009–2012)[ | edytuj kod]

Robert Kotick, prezes i CEO Activision Blizzard

Spółka holdingowa nie wydaje gier w swoim imieniu, tylko wykorzystuje do tego swoje oddziały, podobnie jak Vivendi Games przed połączeniem. Według raportu finansowego Activision Blizzard za trzeci kwartał 2009 roku spółka posiadała 13,3% udziałów na rynku gier w Stanach Zjednoczonych oraz 12,3% na wspólnym rynku Europy i USA. Na początku 2010 roku, niezależne studio Bungie podpisało 10-letnią umowę wydawniczą z Activision Blizzard. W 2010 roku Activision Blizzard był największym wydawcą gier komputerowych na świecie.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Dolar (dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na 100 centów. Nazwa dolara - podobnie jak nazwa waluty Słowenii sprzed 1 stycznia 2007 - tolar, pochodzi od dawnej srebrnej monety – talara. Dolar został oficjalną jednostką monetarną USA w 1785 roku. Jednak zarówno samo słowo angielskie, jak i pieniądze o takiej nazwie istniały już wcześniej.

Wydane w 2011 roku Call of Duty: Modern Warfare 3 zarobiło 400 mln dolarów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych 24 godzin, co czyni je największym startem rozrywkowym wszech czasów. Rok 2011 był trzecim z rzędu, w którym seria Call of Duty pobiła rekord przychodu podczas premiery gry; w 2010 gra Call of Duty: Black Ops zarobiło 360 milionów dolarów w jeden dzień, z kolei w 2009 roku Call of Duty: Modern Warfare 2 przyniosło 310 mln dolarów przychodu.

Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

W 2011 roku Activision Blizzard zadebiutował ze swoją nową franczyzą Skylanders. Z tej okazji prasa przypisała spółce wynalezienie nowego gatunku gier komputerowych, „toys to life”. Pierwsze wydanie Skylanders: Spyro's Adventure zostało nominowane przez Toy Industry Association w 2011 do dwóch nagród: „Game of the Year” i „Innovative Toy of the Year”. Skylanders: Spyro's Adventure i jego sequele zostały wydane na głównych konsolach i PC, jak również na urządzeniach przenośnych.

Gamasutra – strona internetowa założona w 1997 roku, skupiająca się na wszystkich aspektach produkcji gier. Właścicielem strony jest UBM Tech.Infinity Ward – amerykańskie studio produkujące gry komputerowe, założone w 2002 roku przez Granta Colliera i Vince’a Zampellę. Jego członkami początkowo było 22 pracowników studia 2015, Inc. (autorów gry Medal of Honor: Allied Assault), skonfliktowanego z Electronic Arts. 30 października 2003 roku Infinity Ward zostało przejęte przez Activision.

W 2012 roku według raportu finansowego firmy Ubisoft Activision Blizzard posiadał 19,5% (15,7% w 2011) udziałów w rynku gier pudełkowych, wyprzedzając tym samym Electronic Arts (18,4%), Ubisoft (11,2%) oraz Nintendo (10,8%). Z kolei w 2012 roku magazyn Forbes umieścił Activision Blizzard na #62 miejscu na liście innowacyjnych firm (dla porównania w 2011 roku holding zajął #22 miejsce).

Konglomerat (ang. conglomerate) – w gospodarce, jest to koncern, który grupuje przedsiębiorstwa o najróżniejszym profilu produkcji bez żadnej trwałej zasady doboru. W tym przypadku liczy się rentowność zainwestowanego kapitału. Oprócz typowych koncernów (branżowe, technologiczne, konglomerat) występują luźniejsze związki przedsiębiorstw mające na celu charakter kapitałowy, są to:Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.

Oddzielenie się od Vivendi i wzrost (2013–I kw. 2015)[ | edytuj kod]

Activision Blizzard podczas gamescom 2013, gdzie firma prezentowała takie tytuły, jak Call of Duty: Ghosts i Skylanders: Swap Force

25 lipca 2013 roku Activision Blizzard zapowiedział oddzielenie się od koncernu mediowego Vivendi poprzez wykupienie pakietu większościowego przez grupę inwestycyjną, na czele której stoi Robert A. Kotick. Firma wykupiła około 429 mln akcji za łączną sumę 5,83 mld dolarów, ponadto 172 mln akcji (24,4%) przejęła grupa inwestycyjna ASAC II LP za 2,34 mld dolarów. Łączny koszt transakcji opiewał na sumę 8,2 mld dolarów. Wynikiem tego przedsięwzięcia jest niezależność Activision Blizzard i wzmocnienie jego pozycji na rynku przemysłu rozrywkowego. Bobby Kotick uważał, że „te transakcje są ogromną szansą dla inwestorów” i „jako niezależna firma (...) powinna być jeszcze silniejsza”. W skład grupy inwestycyjnej ASAC II LP, prowadzonej przez Koticka i Briana Kelly’ego wchodziły: chińska firma Tencent (będąca głównym udziałowcem Epic Games), Davis Advisors oraz Leonard Green & Partners. Kotick pozostał na stanowisku prezesa i CEO spółki, natomiast funkcję przewodniczącego objął Brain Kelly. Ponadto koncern Vivendi nadal pozostawał udziałowcem Activision Blizzard, jednak posiadając z dotychczasowych 63% akcji zaledwie 12%, co przekładało się na 83 mln akcji.

Treyarch – studio tworzące gry komputerowe, podległe Activision, założone w 1996 roku przez Petera Akemanna i Doğana Köslü (né Don Likeness), później w 2001 przejęte przez Activision. Są m.i. twórcami gier t.j. Call of Duty: World at War oraz Call of Duty: Black Ops. Studio znajduje się w Santa Monica w Kalifornii.Diablo – seria gier komputerowych z gatunku hack and slash wyprodukowanych i wydanych przez firmę Blizzard Entertainment.

Transakcja miała zostać zakończona we wrześniu 2013 roku, jednakże tydzień później część akcjonariuszy zgłosiła obawy względem umowy. W wyniku tego jeden z nich, Todd Miller, złożył zażalenie na wykup akcji, wytaczając tym samym proces Vivendi, Activision Blizzard oraz zarządowi. Jak podał Eurogamer, Miller zarzucił szefom spółki „złamanie obowiązków powierniczych, marnowanie zasobów firmy i niesprawiedliwe wzbogacenie”. Sugerował, że nowa grupa inwestorów pod wodzą Bobby’ego Koticka zarobi na przejęciu 664 miliony dolarów”. Niedługo potem decyzją sądu proces wykupu akcji został wstrzymany, jednakże Activision Blizzard i Vivendi postanowiły złożyć apelację od wyroku. 10 października 2013 roku Sąd Najwyższy w Delaware odrzucił wniosek jednego z akcjonariuszy i spółka otrzymała zgodę na wykup swoich akcji. Transakcja zakończyła się 15 października tegoż roku. 22 maja 2014 roku Vivendi S.A., posiadające 12% akcji Activision Blizzard, postanowiło pozbyć się około 6% udziałów w amerykańskim koncernie na jego rzecz. Tym samym 41,5 mln akcji wyceniono na kwotę ponad 850 milionów dolarów. Vivendi posiadało wówczas ok. 5,8% akcji.

Respawn Entertainment – amerykańska firma tworząca gry wideo założona przez Jasona Westa i Vince Zampellę. West i Zampella wcześniej byli współzałożycielami Infinity Ward oraz twórcami serii Call of Duty, gdzie byli odpowiedzialni za jej rozwój do 2010 roku. Respawn został przejęty przez Electronic Arts 1 grudnia 2017 roku. Diablo Immortal to nadchodząca mobilna, fabularna gra akcji MMOARPG amerykańskiego studia Blizzard Entertainment przy współpracy z chińską firmą NetEase, która swoją premierę będzie miała na urządzeniach z systemami Android oraz iOS.

9 września 2014 roku Activision Blizzard wydał nowy tytuł, Destiny, który zarobił ponad 500 mln dolarów ze sprzedaży detalicznej w czasie premiery, ustanawiając tym samym nowy rekord największej sprzedaży gry z nowej serii w dniu wydania. 5 listopada 2013 roku, firma wydała Call of Duty: Ghosts, który został napisany przez scenarzystę Stephena Gaghana. W ciągu pierwszego dnia zarobiła 1 mld dolarów na sprzedaży detalicznej. Natomiast Call of Duty: Black Ops III zarobiło 550 milionów dolarów na całym świecie w ciągu weekendu otwarcia w 2015 roku, co czyni ją grą z najlepszym startem w tym roku. W 2014 roku Activision Blizzard był piątą firmą produkującą gry na świecie pod względem wielkości przychodów z aktywami o łącznej wartości 14,746 mld dolarów i kapitałem własnym szacowanym na 7,513 mld dolarów.

Activision, Inc. – wydawca i producent gier komputerowych. Firma została założona 1 października 1979. Ich pierwsze produkty były wydawane na kartridżach na konsolę Atari 2600. Obecnie jest drugim (po Electronic Arts) co do wielkości wydawcą gier komputerowych i wideo na świecie.Awatar (także avatar) – reprezentacja uczestników światów wirtualnych. Dotyczy zarówno rzeczywistych ludzi uczestniczących za ich pomocą w tych światach jak i postaci generowanych przez samo oprogramowanie. Awatary są używane głównie na forach dyskusyjnych, a także w grach komputerowych (zwłaszcza RPG, MMORPG i FPP) oraz rzeczywistości wirtualnej.

S&P 500 i nowe oddziały (II kw. 2015–2016)[ | edytuj kod]

W 2015 roku spółka Activision Blizzard znalazła się na #96 miejscu w rankingu 100 Najlepszych Pracodawców według amerykańskiego magazynu biznesowegoFortune”. Z kolei 28 sierpnia 2015 Activision Blizzard trafił do grona firm Standard & Poor's 500 (w skrócie S&P 500), czyli indeksu giełdowego skupiającego najbogatsze firmy z giełdy w Nowym Jorku oraz NASDAQ. Tym samym stał się jedną z zaledwie trzech firm na liście, związanych z branżą gier komputerowych, obok Microsoft i Electronic Arts. W czerwcu 2015 spółka udostępniła kolejną część z serii Skylanders, która dodała pojazdy do gatunku „toys to life”. 15 września 2015 Bungie i Activision Publishing wydało Destiny: The Taken King, dodatek kontynuujący wydarzenia z Destiny. Dwa dni później Sony ogłosiło, że pobiła ona rekord jako najczęściej ściągana gra w ciągu jednego dnia w historii PlayStation Network, jak również pod względem ogólnej liczby graczy i szczytowej ilości osób online.

HuffPost (The Huffington Post do kwietnia 2017, czasami wyczytywane w skrócie jako HuffPo) – amerykańska liberalna witryna newsowa i blog polityczny. gamescom 2013 – piąta edycja targów gier wideo gamescom, która odbyła się w dniach 21–25 sierpnia 2013 roku na terenie Koelnmesse w Kolonii w Niemczech. Została zorganizowana przez „Bundesverband Interaktive Unterhaltungssoftware” (ang. „German Federal Association of Interactive Entertainment Software”).

Z kolei od co najmniej września 2015 roku spółka uczestniczy w pracach nad filmem Warcraft, będącego częścią serii Warcraft. Reżyserem filmu jest Duncan Jones, a jego premiera jest przewidywana na lato 2016.

21 października 2015 Activision Blizzard otworzyło oddział firmy poświęcony e-sportowi Activision Blizzard Media Networks, którego szefami zostali Steve Bornstein, były szef stacji telewizyjnej ESPN oraz Mike Sepso, prezes Major League Gaming, serwisu transmitującego profesjonalne rozgrywki e-sportowe. 2 listopada 2015 spółka ogłosiła, że przejęła za 5,9 mld dolarów King Digital Entertainment (znaną również jako King), będące jedną z największych firm działających na rynku gier mobilnych i społecznościowych. Zamknięcie transakcji było przewidywane na wiosnę 2016, jednak ostatecznie została zakończona 23 lutego tegoż roku.

Guitar Hero – seria konsolowych gier muzycznych wydanych przez RedOctane i Activision. Celem twórców gry było stworzenie symulatora gry na gitarze.{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "dyrektor wydawniczy" oraz "odpowiednik". CD-Action – polski magazyn poświęcony tematyce gier komputerowych.

Podczas prezentacji w Dniu Inwestora 6 listopada 2015 roku, w ramach zbliżającej się premiery filmu Warcraft, Activision Blizzard ogłosił powstanie Activision Blizzard Studios, spółki zależnej zajmującej się przenoszeniem marek firmy na ekrany kin i telewizorów. Na czele studia stanął COO/CFO Activisionu Nick van Dyk, były pracownik The Walt Disney Company. Activision Blizzard Studios chce stworzyć adaptacje filmowe na podstawie serii Call of Duty, a także telewizyjny serial animowany oparty na Skylanders o nazwie Skylanders Academy. 13 stycznia 2016 roku poinformowano, że współkierownikiem studia filmowego została Stacey Sher, producentka ponad 30 filmów (w tym filmów Quentina Tarantino), dwukrotnie nominowana do Oscara.

USA Today - amerykański dziennik, o zasięgu ogólnokrajowym, największy pod względem nakładu wśród amerykańskich gazet. Należy do Gannett Company. Główna siedziba znajduje się w McLean stanu Wirginia.Twitch (Twitch.tv) – strona internetowa będąca platformą medialną udostępniającą wideo strumieniowe (na żywo), przeznaczona w głównej mierze do transmisji sportu elektronicznego oraz gier komputerowych. Strona została założona w czerwcu 2011 przez współwłaścicieli serwisu Justin: Justina Kana i Emmetta Sheara. Według danych serwisu, stronę miesięcznie odwiedza 45 milionów widzów.

1 stycznia 2016 roku serwis eSports Observer doniósł, że na specjalnym posiedzeniu 21 grudnia 2015 rada dyrektorów MLG zatwierdziła umowę nabycia „zasadniczo wszystkich” aktywów organizacji Major League Gaming, (w tym lig sportowych i serwisu strumieniowego transmitującego rozgrywki profesjonalnych graczy) przez Activision Blizzard za sumę 46 mln dolarów. W wynku tego dotychczasowy dyrektor Sundance DiGiovanni miał zostać zastąpiony przez CFO MLG, Grega Chisholma. Jest to kolejny krok Activision Blizzard w stronę sportu elektronicznego, po założeniu własnego oddziału e-sportowego pod przewodnictwem Mike’a Sepso oraz nabyciu w 2013 roku akcji IGN Pro League. Według doniesień większość pieniędzy z ceny nabycia miała zostać przeznaczona na pokrycie zadłużenia spółki MLG. 4 stycznia spółka oficjalnie ogłosiła nabycie Major League Gaming i podała, że od tej pory będzie działać w ramach Activision Blizzard Media Networks. Bobby Kotick stwierdził, że „zdolność MLG do tworzenia zawartości i sprawdzona technologia publikacji rozgrywek na żywo wzmacnia pozycję spółki w sieciowej rywalizacji w grach”. Z kolei CEO MLG Sundance DiGiovanni pozostał na swoim stanowisku i poinformował, że działalność platformy MLG.tv oraz wszelkie przyszłe turnieje pozostają niezagrożone. Tego samego dnia ogłoszono również plany powstania kanału w telewizji kablowej, poświęconego rozgrywkom e-sportowym.

Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

Wzrost i start Overwatch League (2016–2017)[ | edytuj kod]

15 stycznia 2016 Vivendi pozbyło się reszty (5,7%) posiadanych akcji Activision Blizzard, sprzedając je za 1,1 mld dolarów nieznanej amerykańskiej grupie inwestycyjnej. Spółka zdecydowała się na ten krok, ponieważ wartość jednej akcji amerykańskiego holdingu podskoczyła o ponad 90% w minionym roku.

Destiny – gra akcji osadzona w perspektywie pierwszej osoby. Tytuł wyprodukowało znane z serii gier Halo studio Bungie, a wydawcą został Activision Blizzard. Grę w Polsce dystrybuuje Licomp Empirical Multimedia. Gra Destiny ukazała się na całym świecie w dniu 9 września 2014 roku, a tworzono ją na konsole Xbox 360, Xbox One, Playstation 3 i Playstation 4.Przewodniczący – osoba kierująca obradami lub dyskusją na posiedzeniu; zwierzchnik grupy kierujący jego działalnością. Pojęcie stosowane potocznie oraz w formie tytułu, np. Przewodniczący Izby Lordów, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

3 marca 2016 roku Activision Blizzard ponownie znalazł się w rankingu 100 Najlepszych Pracodawców według amerykańskiego magazynu biznesowegoFortune”, zajmując w nim #77 pozycję (19 miejsc wyżej w porównaniu do 2015 roku). Zarazem spółka była jedną z dwóch firm (obok Riot Games na #39 miejscu) na liście, które zajmują się produkcją gier komputerowych.

Allen Adham (właśc. Ayman Allen Adham) – Amerykanin pochodzenia egipskiego. Biznesmen, producent gier komputerowych oraz współzałożyciel firmy Blizzard Entertainment.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W listopadzie 2016 roku Blizzard Entertainment, spółka zależna od Activision Blizzard, ogłosiła uruchomienie Overwatch League, profesjonalnej ligi dla gry Overwatch. Pierwszy sezon ligi rozpoczął się w drugiej połowie 2017 roku z 12 drużynami. Struktura ligi opiera się na tradycyjnych strukturach sportowych, w tym na rekrutacji tradycyjnych kierowników sportowych jako właścicieli drużyn, takich jak Robert Kraft, właściciel New England Patriots czy Jeff Wilpon, dyrektor operacyjny New York Mets.

Vivendi SA (do kwietnia 2006 roku jako Vivendi Universal) – francuski koncern mediowy obecny na rynku muzycznym, telewizyjnym, telekomunikacyjnym, filmowym, wydawniczym, internetowym i gier komputerowych. Wywodzi się z założonej w 1853 r. spółki Compagnie Générale des Eaux (CGE).Entertainment and Sports Programming Network (krócej ESPN) – amerykańska całodobowa stacja telewizyjna poświęcona tematyce sportowej. Stacja powstała 7 września 1979 roku. Posiada prawa transmisji w USA do licznych imprez sportowych w piłce nożnej (mistrzostwa świata w piłce nożnej, Liga Mistrzów UEFA i MLS), footballu amerykańskim (NFL, Arena Football League oraz lig uniwersyteckich), koszykówce (NBA, WNBA oraz lig uniwersyteckich), baseballu (MLB), wyścigach samochodowych (IRL, NASCAR, NHRA), golfie, a także licznych innych dyscyplinach sportowych, takich jak kręgle, bilard, lacrosse czy sporty ekstremalne.

W lutym 2017 roku serwis Kotaku poinformował, że mimo rekordowych wyników finansowych za 2016 rok, spółka Activision Blizzard zwolniła około 5% swoich pracowników, m.in. z Infinity Ward, Beenox czy Treyarch. Firma potwierdziła te doniesienia, stwierdzając, że jest to związane z „przyśpieszającym przechodzeniem na cyfrowy model dystrybucji” i stanowią część procesu „uporządkowywania zasobów przed nadchodzącymi produkcjami”. 19 lutego 2017 roku Activision Blizzard zajął #3 miejsce (za Disneyem i Netflixem) wśród firm z sektora rozrywkowego w plebiscycie na najbardziej podziwianą spółkę, przygotowanym przez magazyn biznesowy „Fortune”; była jedyną firmą w zestawieniu zajmującą się produkcją gier komputerowych.

NASDAQ (ang. National Association of Securities Dealers Automated Quotations) – pozagiełdowy, regulowany rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie i Japonii, zorganizowany i nadzorowany przez National Association of Securities Dealers.PlayStation Network (PSN) – darmowa usługa sieciowa, dostępna dla użytkowników konsol: PSP, PS3 i PS Vita z aktywnym połączeniem do Internetu. Posiada własną przeglądarkę WWW oraz aplikację umożliwiającą kupowanie gier (PlayStation Store). Umożliwia grę z innymi graczami przez sieć oraz zapamiętuje nazwy innych użytkowników spotkanych w grach, dzięki czemu można z nimi nawiązywać kontakt przez specjalną pocztę lub przez czat.

W czerwcu 2017 firma znalazła się na liście Fortune 500, stając się trzecią firmą zajmującą się grami w historii, zaraz po Atari i Electronic Arts. Od września 2017 roku Activision Blizzard stał się największa firmą zorientowaną na gry komputerowe na terenie Ameryki i Europy pod względem przychodów i kapitalizacji rynkowej. Ponadto Activision Blizzard zajął #66 miejsce wśród 100 Najlepszych Pracodawców według amerykańskiego magazynu biznesowegoFortune” i został uznany (#25 miejsce) za jedno z najlepszych dużych miejsc pracy w Południowej Kalifornii

StarCraft – seria komputerowych strategicznych gier czasu rzeczywistego, komiksów, książek i opowiadań wydanych przez firmę Blizzard Entertainment.Quentin Jerome Tarantino (ur. 27 marca 1963 w Knoxville w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych) – amerykański reżyser i scenarzysta filmowy, jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego (obok Davida Lyncha oraz braci Coen).

Zmiany kadrowe i koniec współpracy z Bungie (2018–2019)[ | edytuj kod]

W lutym 2018 roku Activision Blizzard znalazł się #84 miejscu na liście najlepszych firm do pracy w rankingu Fortune 100. Ponadto firma znalazła się #24 miejscu na liście pracodawców, którzy opiekowali się swoimi pracownikami w latach 2017–2018.

Financial Times – dziennik brytyjski o elitarnym charakterze i międzynarodowym zasięgu, zorientowany na tematykę gospodarczą i finansową (wydanie sobotnie publikuje też artykuły poświęcone kulturze i sztuce), wydawany od 1888 r. w Londynie. Pomimo nazwy pismo nie ma nic wspólnego z The Times.Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.

Inauguracyjne wielkie finały Overwatch odbyły się w Barclays Center na Brooklynie w sierpniu 2018 roku i przyciągnęły 10,8 miliona widzów na całym świecie. Liga ma nadzieję, że 18 drużyn będzie rywalizować podczas drugiego sezonu w 2019, z ostatecznym celem 28 drużyn na całym świecie. W 2018 roku Activision Blizzard podpisało wieloletnią umowę z Walt Disney, aby transmitować gry Overwatch League zarówno na kanałach satelitarnych ESPN, jak i Disney XD.

Electronic Arts NASDAQ: ERTS – amerykański producent oraz wydawca gier komputerowych i wideo. Firma została założona przez Tripa Hawkinsa w 1982 r. W pierwszej połowie 2011 roku firma EA była pierwszym co do wielkości wydawcą gier na zachodnich rynkach, z roczną sprzedażą sięgającą 4 miliardów dolarów.The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

3 października 2018 Activision Blizzard poinformował o zmianie na stanowisku prezesa Blizzard Entertainment w związku z odejściem po 27 latach z firmy Micheala Morhaime'a. Jego miejsce zajął dotychczasowy producent wykonawczy World of Warcraft J. Allen Brack. Ponadto do zespołu kierowniczego dołączyli: Ray Gresko (producent wykonawczy Overwatch) jako dyrektor ds. rozwoju i Allen Adham, który będzie sprawował nadzór nad kilkoma nowymi projektami firmy. Morhaime natomiast będzie pełnił rolę „strategicznego doradcy”.

Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

22 października 2018 roku serwis gamesindustry.biz, powołując się na raport DFC Intelligence, podał, że od 2012 roku dzięki grom-usługom i modelu stałych przychodów, wartość Activision Blizzard wzrosła 10 do 60 miliardów dolarów (do wzrostu wartości firmy przyczyniło się również przejęcie w 2015 firmy King, odpowiedzialnej za produkcje mobilne). Z kolei na BlizzCon 2018 jako główną zapowiedź zaprezentowano grę mobilną pt. Diablo Immortal, która została odebrana bardzo negatywnie. W wyniku tego w ciągu 48 godzin spółka zanotowała ponad 7% spadek wartości akcji; był to zarazem najniższy wynik od stycznia tegoż roku. Ponadto publikacja sprawozdania za III kwartał pogłębiła spadki o kolejne 12%, ponieważ wyniki finansowe firmy rozminęły się z oczekiwaniami analityków.

YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.

Z końcem 2018 roku spółka poinformowała w oświadczeniu, że planuje zwolnić swojego dotychczasowego dyrektora finansowego, Spencera Neumanna; powodem tego były potajemne negocjacje z Netflixem wbrew woli Activisionu. W wyniku tego od 1 stycznia 2019 obowiązki CFO Activision Blizzard przejął Dennis Durkin (wcześniej dyrektor korporacyjny (CCO)), który pełnił tę rolę w latach 2012–2017. Z kolei na początku stycznia 2019 szeregi firmy opuściła Amrita Ahuja, dyrektor finansowy studia Blizzard Entertainment, która przeszła na to samo stanowisko do firmy Square Inc.

Fuzja (ang. merger) – operacja łączenia dwóch lub więcej przedsiębiorstw, bądź przejęcie jednych przedsiębiorstw przez inne, w wyniku którego powstaje nowy podmiot.Tencent Holdings Limited, Tencent (chiń.: 腾讯控股有限公司) – międzynarodowa korporacja technologiczna i inwestycyjno-holdingowa. Działalność skupia się na nowoczesnych technologiach i Internecie. Jej filie zapewniają różnego rodzaju usługi i produkty zarówno w Chinach, jak i na całym świecie. Główną siedzibą jest Shenzhen w Delcie Rzeki Perłowej.

9 stycznia 2019 Activision Blizzard ogłosił, że wiceprezes i dyrektor naczelny marki Call of Duty Rob Kostich został prezesem Activisionu, natomiast Humam Sachnini prezesem King.com Limited. Ponadto Michael Morhaime ogłosił, że 7 kwietnia tegoż roku ostatecznie zakończy współpracę z Blizzardem.

11 stycznia 2019 studio Bungie (odpowiedzialne za serię Destiny) poinformowało, że po ośmiu latach współpracy postanowiło zakończyć współpracę z Activisionem i rozwiązało umowę dystrybucyjną dotyczącą Destiny 2, ponieważ nie przynosiła ona oczekiwanych przychodów spółce. Jednocześnie firma przejęła prawa do marki Destiny. Jednakże ta transakcja pozwoliła spółce Activision Blizzard na zgłoszenie 164 milionów dolarów w ramach rozliczenia roku obrotowego 2018. 21 stycznia 2019 spółka zajęła #1 miejsce wśród najlepszych wydawców „średnich” rozmiarów w 2018 roku według serwisu Metacritic.

Sport elektroniczny (e-sport, ang. esports, electronic sports) – forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Zawody e-sportowe często przyjmują formę zorganizowanej wieloosobowej gry komputerowej, gdzie zawodowi gracze prowadzą rozgrywkę indywidualnie lub w drużynach, zebrani fizycznie (tzw. LAN party) lub przez Internet. Mimo tego, że zawody i inne formy rywalizacji stanowią od dawna część kultury gier komputerowych, przez dłuższy czas były traktowane jedynie rozrywkowo, rozgrywane przez amatorów. Dopiero wraz z początkiem lat 2000, dzięki możliwości strumieniowania rozgrywek na żywo, zaczęły nabierać obecnej formy wraz z gwałtownym wzrostem ich popularności. Pojawili się zawodowi gracze oraz komentatorzy, specjalizujący się w danej grze. Szybki wzrost zainteresowania i znaczenia e-sportu spowodował, że już w latach 2010-tych stanowił istotny czynnik w branży gier komputerowych, a twórcy aktywnie wspierali i współtworzyli go, przystosowując swoje gry i finansując turnieje. Blizzard Entertainment – amerykańska firma produkująca gry komputerowe, założona w lutym 1991 r. pod nazwą Silicon & Synapse przez Michaela Morhaime, Allena Adham i Franka Pearce, mająca główną siedzibę w Irvine w Kalifornii.

W lutym 2019 podczas konferencji podsumowującej 2018 rok, Kotick stwierdził, że choć firma odnotowała rekordowy rok zysków, to "w ramach optymalizacji oraz restrukturyzacji" była zmuszona zwolnić ok. 775 osób lub ok. 8% swojej siły roboczej, głównie w sektorach niezwiązanych z produkcją gier (m.in. dywizje wydawnicze i e-sportowe) we wszystkich firmach wchodzących w skład Activision Blizzard. Jednakże Kotick oświadczył, że w 2019 roku planowane jest zwiększenie o 20% ilości deweloperów oraz skupienie się na e-sporcie, usługach Battle.net oraz podstawowych grach wydawcy, w tym Candy Crush Saga, Call of Duty, Overwatch, Warcraft, Diablo i Hearthstone.

Candy Crush Saga – darmowa komputerowa gra logiczna stworzona przez firmę King. Gra została udostępniona 12 kwietnia 2012 roku. Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Wzrosty w wyniku pandemii i zmiany w firmie (2020–...)[ | edytuj kod]

W styczniu 2020 roku firma zawarła wieloletnią umowę z Google, aby transmitować wszystkie wydarzenia Activision Blizzard związane z e-sportem, w tym rozgrywki z gier Call of Duty i Overwatch, za pośrednictwem YouTube, a także korzystać z usług chmurowych Google dla infrastruktury hostingowej gier; podpisano ją po wygaśnięciu dwuletniej umowy z serwisem Twitch, obejmującej rozgrywki Overwatch League. Wartość transakcji z YouTube została oszacowana na 160 milionów dolarów, dwukrotnie więcej niż w przypadku Twitcha.

New York Stock Exchange, NYSE (dosł. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych) – druga co do wielkości obrotów giełda świata, zdetronizowana w 1996 r. przez giełdę NASDAQ. Założona w 1817 roku jako New York Stock & Exchange Board.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

W lutym 2020 roku prezes Bobby Kotick po sukcesie gry mobilnej Call of Duty: Mobile (dzięki niej liczba graczy CoD wzrosła z 40 do 100 mln) poinformował, że urządzenia mobilne są kluczowymi platformami dla firmy. Z kolei kilka dni po oficjalnej premierze usługi streamingowej Nvidii o nazwie GeForce Now Activision Blizzard wycofał się z niej z całą swoją ofertą gier.

Crash Bandicoot – seria gier platformowych na konsolę Sony PlayStation, Sony PlayStation 2, Xbox oraz Game Boy, a także na konsolę PlayStation Portable, Nintendo DS i Nintendo Wii.Sierra Entertainment jest amerykańską firmą zajmującą się wydawaniem, produkowaniem i dystrybuowaniem gier komputerowych od 1979 r. Centrala Sierry mieści się w Los Angeles. Przedsiębiorstwo jest częścią grupy Activision Blizzard (dawniej Vivendi Games), która z kolei należy do Vivendi SA. Od 2006 r. wszystkie gry z Vivendi SA, wydawane są pod marką Sierra.

11 marca 2020 roku firma ogłosiła, że wieloletni pracownik Google Daniel Alegre od 7 kwietnia tegoż roku zastąpi Coddy'ego Johnsona na stanowisku prezesa i dyrektora operacyjnego (COO) Activision Blizzard, z kolei Johnson będzie pełnił rolę doradczą.

5 maja 2020 roku podczas sprawozdania za I kwartał podano, że w wyniku obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 w gry spółki zagrało ponad 407 mln graczy, co przełożyło się na przychody netto firmy z kanałów cyfrowych w wysokości 1,44 mld dolarów (1,16 mld funtów). W listopadzie 2020 roku prezes Bobby Kotick w wywiadzie dla GamesBeat powiedział, że Activision Blizzard musi zatrudnić ponad 2000 osób, aby sprostać "rosnącym wymaganiom produkcyjnym". Następnie w połowie listopada firma podała, że seria Call of Duty w ciągu 2020 roku wygenerowała ponad 3 miliardy dolarów netto przychodu (jest to o 80% lepszy wynik w porównaniu do roku 2019) i przyciągnęła 200 mln graczy.

{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". PC Gamer – czasopismo o tematyce gier komputerowych. CNBC – największa na świecie sieć telewizyjnych kanałów informacyjnych wyspecjalizowanych w tematyce ekonomicznej. Światowa siedziba CNBC znajduje się w Englewood Cliffs w stanie New Jersey, zaś centra regionalne w Londynie i Singapurze. 20 sierpnia 2007 roku Grupa ITI uruchomiła stację TVN CNBC, która jest polską wersją CNBC.

W styczniu 2021 roku PC Gamer podał, że Activision Blizzard osiągnął łączną wartość szacowaną na 72 mld dolarów (wówczas ceny akcji wynosiły 95 dolarów za szt.), co jest najwyższym wynikiem do tej pory. Wpływ na to miały dwa czynniki: pandemia oraz rozwój rynku mikropłatności. 22 stycznia 2021 spółka przesunęła zależne od Activision studio deweloperskie Vicarious Visions do Blizzard Entertainment, w wyniku czego 200 pracowników VV będzie od teraz pracownikami Blizzarda i będą „w pełni zaangażowani w istniejące gry i inicjatywy Blizzarda”. W związku z tym Jennifer Oneal, dotychczasowa szefowa Vicarious, została awansowana na wiceprezesa wykonawczego ds. rozwoju w nowym studiu i będzie podlegała bezpośrednio prezesowi J. Allenowi Brackowi; jej miejsce zajął Simon Ebejer.

Santa Monica – nadbrzeżne miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa i metropolii Los Angeles, w amerykańskim stanie Kalifornia.Game Informer – amerykański miesięcznik poświęcony grom komputerowym, założony w sierpniu 1991. Magazyn należy i jest publikowany przez GameStop. Aktualny nakład magazynu wynosi 3 000 000. Redaktorem naczelnym jest Andrew Reiner.

W lutym 2021 roku Publiczny Fundusz Inwestycyjny Arabii Saudyjskiej nabył 14,9 mln akcji Activision Blizzard o wartości 1,4 mld dolarów. W połowie marca Jason Schreier z Bloomberg poinformował, że spółka zwolniła ok. 190 osób (ok. 2%); zwolnienia objęły 50 pracowników związanych z tworzeniem wydarzeń na żywo oraz deweloperów ze studia King, odpowiedzialnego za gry mobilne. Kilka dni później podano, że firma planuje kolejne redukcje zatrudnienia; według GamesIndustry.biz Activision Blizzard ma zamiar ciąć koszty w działach wydawniczych, znajdujących w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Holandii i Wielkiej Brytanii (ostatnie z nich będzie centralnym punktem wydawniczym w Europie). Informacje te potwierdził przedstawiciel firmy, przyznając, że "ma to związek z tym, iż wiele osób coraz częściej decyduje się na cyfrowe wersje gier, więc firma musi dostosować się do tych zmian, również w regionie europejskim". Z kolei brazylijski serwis The Enemy poinformował o zwolnieniu prawie całego zespołu operacyjnego w Brazylii i Ameryce Łacińskiej.

Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.Daybreak Game Company (wcześniej Sony Online Entertainment) – producent i wydawca gier komputerowych, dział firmy Sony. Wytwórnia została założona w 1995 roku z siedzibą w San Diego w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. 2 lutego 2015 roku firma została sprzedana przedsiębiorstwu inwestycyjnemu Columbus Nova.

29 marca 2020 roku ogłoszono, że wieloletni pracownik spółki Armin Zerza (dotychczasowy dyrektor handlowy (CCO) Activision Blizzard i dyrektor operacyjny (COO) Blizzarda) od drugiego kwartału 2021 roku zostanie nowym dyrektorem finansowym firmy, zastępując dotychczasowego CFO Dennisa Durkina, który przechodzi na emeryturę. Dzień później podano, że nowym dyrektorem administracyjnym (CAO) firmy został Brian Bulatao, który wcześniej pracował w Departamencie Stanu USA za prezydentury Donalda Trumpa; będzie m.in. nadzorował fundację Call of Duty Endowment. Pod koniec kwietnia 2021 roku firma ogłosiła, że Bobby Kotick pozostanie dyrektorem generalnym co najmniej do kwietnia 2023 roku. Ponadto Kotick zgodził się na obniżenie swojej pensji i rocznej premii o 50%, w wyniku czego jego wynagrodzenie będzie wynosiło 875 tys. dolarów. 17 czerwca 2021 poinformowano, że Tony Petiti, dotychczasowy prezes ds. sportu i rozrywki, odszedł z firmy, a jego stanowisko zajmie Brandon Snow, starszy wiceprezes i dyrektor ds. dochodów (CRO).

{{Czasopismo infobox}} Nieznane pola: "odpowiednik". Forbes – amerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez Bertiego Forbesa. Bungie – amerykański producent gier komputerowych. Firma została założona w maju 1991 roku przez dwóch studentów, Alexa Seropiana i Jasona Jonesa pod nazwą Bungie Software Products Corporation skróconą do dzisiejszej postaci po przejęciu studia przez Microsoft w 2000 roku. Niedługo potem, w 2001 roku firma wydała Halo: Combat Evolved, które okazało się jedną z ważniejszych gier na konsolę Xbox. Od tamtej pory firma wydaje głównie kolejne części Halo. 5 października 2007 roku Bungie odłączyło się od Microsoftu i stało się niezależną spółką.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Jednostka dominująca - termin w rachunkowości stosowany w odniesieniu do spółki akcyjnej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością która to sprawuje kontrolę lub współkontrolę nad inną jednostką (zależną), a w szczególności:
Bloomberg L.P. – największa na świecie agencja prasowa, specjalizuje się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. Siedziba firmy znajduje się na Manhattanie. Bloomberg został założony w 1981 roku przez Michaela Bloomberga.
Metacritic – amerykańska strona internetowa agregująca recenzje albumów muzycznych, gier komputerowych, filmów i seriali. Na podstawie ocen z recenzji zlicza średnią przedstawiającą przyjęcie danego medium przez krytyków. W 2005 stronę przejęło przedsiębiorstwo CNET Networks.
Riot Games – amerykańskie studio zajmujące się produkcją gier komputerowych, założone w 2006 roku w Culver City w stanie Kalifornia.
Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
Battle.net – platforma do gry wieloosobowej firmy Blizzard Entertainment utworzona na przełomie 1996 i 1997 roku na potrzeby gry Diablo. 20 marca 2009 firma zapowiedziała utworzenie nowej wersji serwisu - Battle.net 2.0 wspierającej nowe tytuły: StarCraft II, Diablo III.
Massively multiplayer online game (w skrócie: MMOG lub MMO) – typ gry komputerowej rozgrywanej jednocześnie przez graczy w Internecie, tak więc dostęp do gry możliwy jest wyłącznie on-line.

Reklama