• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Acorn Computer Group

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.
  Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Acorn Computer Group plc.brytyjski holding branży komputerowej, który istniał w latach 1978–1999. Należały do niego przedsiębiorstwa Acorn Computers Limited, Acorn Australia, Acorn New Zealand, Acorn GmbH.

  Historia[ | edytuj kod]

  Acorn Computer Group była również współwłaścicielem Advanced RISC Machines (obecnie ARM Ltd.). Produkcja obejmowała kalkulatory, komputery 8-bitowe (Acorn Atom, BBC Micro Model A/B, Acorn Electron, BBC Master, Acorn Archimedes, Acorn Business Computer (ABC), Risc PC). Na początku XXI wieku przedsiębiorstwo produkowało komputery klasy PC oraz notebooki.

  Eksport wewnętrzny - pojęcie z zakresu zamkniętej ekonomii realnego socjalizmu. Oznacza sprzedaż przez państwowe podmioty towarów i usług pochodzenia krajowego za tzw. waluty wymienialne prowadzoną na obszarze własnego kraju, gdzie nominalnie w transakcjach handlowych obowiązuje waluta lokalna. Prowadzona ona jest bądź to w formie bezpośredniej sprzedaży odbiorcom na terenie kraju, bądź też polega na pobieraniu przedpłat w krajach kapitalistycznych (np. od emigrantów chcących wspomóc swoje rodziny, czy przyjaciół mieszkających w kraju realnego socjalizmu). Na podstawie wniesionej przedpłaty upoważnione przez wpłacającego walutę wymienialną w kraju kapitalistycznym osoby mogą pobrać w kraju o gospodarce nakazowo-rozdzielczej towar produkcji krajowej o odpowiedniej wartości. Często eksport wewnętrzny w takiej formie był wymuszany na osobach z zagranicy chcących wesprzeć rodzinę w krajach Bloku Wschodniego, gdyż nie mogły one legalnie przelać środków finansowych w walutach wymienialnych bezpośrednio na konto adresata. Odbiorca mógł wykorzystać je jedynie w postaci ekwiwalentu - np. węgla, materiałów budowlanych czy innych towarów trudno dostępnych lub wcale niedostępnych w normalnej sprzedaży. Były to towary pochodzenia krajowego, a zapłata za nie pochodziła z zagranicy - niejako więc "eksportowano" je. Innymi słowy, używając ówczesnych pojęć, sprzedawano towary w ramach tzw. pierwszego obszaru płatniczego na zasadach obowiązujących przy eksporcie do tzw. drugiego obszaru płatniczego, co pozwalało ograniczać niezmienny deficyt walut wymienialnych w budżetach krajów Bloku Wschodniego.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Komputer BBC Master Compact

  Acorn Computers to koncern który wprowadził w Wielkiej Brytanii pierwszą sieć komputerową nazwaną Econet. Sieć była stworzona głównie z myślą o edukacyjnym zastosowaniu, a komputerami przeznaczonymi do edukacji i pracy z siecią Econet były: BBC Micro Model A/B, BBC Master Compact, Acorn Archimedes. W Polsce takie działające komputery można zobaczyć w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

  ARM Holdings PLC – brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem mikroprocesorów z siedzibą w Cambridge w Anglii. W 2016 roku zostało przejęte przez japoński koncern SoftBank za kwotę ok. 24 mld funtów. 13 września 2020 roku ogłoszono umowę dotyczącą przejęcia firmy przez firmę NVIDIA za 40 mld dolarów amerykańskich. Acorn Archimedes - pierwszy na świecie mikrokomputer RISC, oferowany wyłącznie na rynkach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i w Europie Zachodniej.

  Sprzedaż komputerów BBC Master i BBC Master Compact prowadziły sklepy Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Górniczego „Carbon”; dostępne one były jedynie dla posiadaczy tzw. książeczki „G”, dającej górnikom dostęp do towarów wyższego standardu, w zamian za pracę w dni wolne.

  Technika informatyczna, technika informacyjna, technologia informatyczna, technologia informacyjna, TI, IT (od ang. information technology) – całokształt zagadnień, metod, środków i działań związanych z przetwarzaniem informacji. BBC Micro – seria komputerów domowych produkowanych od roku 1981 przez firmę Acorn Computers na potrzeby projektu BBC Computer Literacy Project. Dzięki temu mikrokomputerowi Wielka Brytania stała się jednym z najbardziej zinformatyzowanych krajów w świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Joia Shillingford: From the BBC Micro, little Acorns grew | Technology | The Guardian (ang.). theguardian.com, 2001-03-08. [dostęp 2020-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-03)].
  2. Marcin Kosman: Nie tylko Wiedźmin. Historia polskich gier komputerowych. Warszawa: Open Beta, 2015, s. 26. ISBN 978-83-941625-0-4.


  Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – pierwsze i jedyne w Polsce muzeum poświęcone historii komputerów i informatyki utworzone w Katowicach 12 grudnia 2012 roku. Długoterminowa czasowa ekspozycja muzeum została oficjalnie otwarta 12 grudnia w budynku Wyższej Szkoły Mechatroniki w Katowicach-Szopienicach. Ekspozycję podzielono na trzy epoki czasowe:Risc PC to seria komputerów firmy Acorn, wprowadzona na rynek w roku 1994. Zastąpiła wcześniejszą serię Archimedes. Specjalizowane układy scalone: VIDC20 (grafika) i IOMD (układ wejścia-wyjścia) zastąpiły starsze VIDC, MEMC i IOC. Komputer oferował dwie podstawki SIMM dla pamięci RAM (maksymalnie 256 MB) i jedną dla VRAM (1 lub 2 MB). Na płycie głównej znajdowały się dwa sloty dla kart procesorowych, drugi często wykorzystywany na kartę z procesorem x86 dla emulacji PC (nigdy nie powstała wieloprocesorowa wersja RISC OS). Komputer był zamknięty w oryginalnej obudowie, którą można było rozbudowywać poprzez nadstawki, określane jako slice, z miejscami na dodatkowe urządzenia wewnętrzne.
  Warto wiedzieć że... beta

  The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.761 sek.