• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Acorn Archimedes

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Modulator - układ elektroniczny lub optoelektroniczny, który realizuje proces modulacji. Modulator jest urządzeniem o dwóch wejściach: jedno dla sygnału, który nazywa się sygnałem nośnym lub falą nośną (najczęściej, choć niekoniecznie jest to sygnał o wielkiej częstotliwości) oraz drugie wejście dla sygnału modulującego (najczęściej sygnału malej częstotliwości), który bywa również nazywany sygnałem informacyjnym. Na wyjściu modulatora pojawia się sygnał zmodulowany.
  Amiga 500 – 16-bitowy mikrokomputer domowy, wprowadzony na rynek w 1987 roku przez firmę Commodore International. Był to komputer domowy o zamkniętej architekturze z jednostką centralną zintegrowaną w jednej obudowie z klawiaturą i napędem dyskietek.
  Mikrokomputer Archimedes

  Acorn Archimedes – rodzina komputerów osobistych zaprojektowanych przez Acorn Computers Ltd. w Wielkiej Brytanii. Zbudowana w oparciu o architekturę ARM i system operacyjny RISC OS stworzone przez Acorn. W sprzedaży od 1987 do połowy lat 90. XX w.

  Pierwsze modele, Archimedes A305 i A310, wprowadzone zostały w 1987 r., zawierały procesor ARM-2 taktowany 8 MHz. Architektura komputera opierała się na trzech specjalizowanych układach scalonych: VIDC (układ graficzno-dźwiękowy), MEMC (kontroler pamięci RAM) i IOC (układ wejścia-wyjścia). VIDC oferował m.in. tryby graficzne: 1024 na 1024 pikseli dwukolorowy, 640 na 256 pikseli z 256 kolorami czy 640 na 512 pikseli z 16 kolorami na ekranie, a także 8 kanałów 8-bitowego dźwięku. MEMC adresował maksymalnie 4 MB RAM, standardowo model A305 miał jej 512 KB, A310 – 1 MB. Pierwotnie, jako systemu operacyjnego używano systemu o nazwie Arthur, następnie RISC OS. W grudniu 1987 r. model A310 z kolorowym monitorem kosztował £1089.

  VGA (ang. Video Graphics Array) – jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Karty VGA były po raz pierwszy montowane w komputerach serii IBM PS/2.Układ wejścia-wyjścia (ang. input-output circuit, I/O circuit) — są to takie urządzenia, które pośredniczą w wymianie informacji pomiędzy systemem mikroprocesorowym, a urządzeniami zewnętrznymi (urządzenia peryferyjne).

  Modele[ | edytuj kod]

  Acorn Archimedes A3020

  Niektóre modele były oferowane w różnych konfiguracjach – różne ilości pamięci, twarde dyski itp., także w specjalizowanych zestawach sprzętowo-programowych, np. Archimedes Music Workstation, z systemem Unix jako seria Acorn R, wreszcie pod marką BBC Computer

  System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.RS-423 – standard telekomunikacyjny transmisji szeregowej. Jest to dwukierunkowy interfejs komunikacyjny do łączności pomiędzy dokładnie dwoma użytkownikami.
 • A305/A310 (1987) – modele podstawowe
 • A440 (1987) – wersja z fabrycznie montowanym twardym dyskiem 20 MB i 4 MB RAM
 • seria A4xx/1 (1989) – modele z poprawionym kontrolerem pamięci i systemem RISC OS 2
 • A410/1 – 1 MB RAM
 • A420/1 – 2 MB RAM, dysk twardy 20 MB
 • A440/1 – 4 MB RAM, dysk twardy 50 MB
 • A3000 (1989) – pierwszy model na rynek domowy, w jednej obudowie z klawiaturą (jak Amiga 500)
 • A540 (1990) – procesor ARM3/25 MHz, 4 MB RAM, dysk 100 MB SCSI
 • A5000 (1991) – pierwsze większe unowocześnienie architektury (standardowe wyjście monitorowe VGA zamiast własnego, nietypowego, złącze RS-232 zamiast RS-423, dwukierunkowy port równoległy, stacja dysków podwójnej gęstości, kontroler IDE), RISC OS 3, wiele różnych wersji
 • A4 (1992) – jedyny laptop Acorn, ARM3/24 MHz, ekran 640 × 480, 16 odcieni szarości, różne konfiguracje
 • A30x0/A4000 (1992) – modele domowe i edukacyjne, następcy A3000, o cechach architektury A5000, zbudowane na bazie chipu ARM250/12 MHz (procesor ARM2 i układy specjalizowane komputera w jednej obudowie)
 • A3010 – model na rynek domowy, zintegrowany z klawiaturą, dwa gniazda joysticków, modulator TV, brak kontrolera dysku twardego
 • A3020 – model na rynek edukacyjny, pozbawiony modulatora i gniazd joysticków, posiada kontroler IDE i miejsce na kartę sieciową
 • A4000 – model na rynek SOHO ("small office, home office"), jak A3020, lecz obudowa oddzielna od klawiatury.
 • Odbiór rynkowy[ | edytuj kod]

  Komputery były produkowane do 1994 r., kiedy zastąpiła je seria Risc PC. Były pod koniec lat 80. najpopularniejszymi komputerami szkolnymi w Wielkiej Brytanii, ale poza tym nigdy nie zdobyły szerszego uznania.

  Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.Standard RS-232 opisuje sposób połączenia urządzeń DTE (ang. Data Terminal Equipment) tj. urządzeń końcowych danych (np. komputer) oraz urządzeń DCE (ang. Data Communication Equipment), czyli urządzeń komunikacji danych (np. modem). Standard określa nazwy styków złącza oraz przypisane im sygnały a także specyfikację elektryczną obwodów wewnętrznych. Standard ten definiuje normy wtyczek i kabli portów szeregowych typu COM. Standard RS-232 (ang. Recommended Standard) opracowano w 1962 roku na zlecenie amerykańskiego stowarzyszenia producentów urządzeń elektronicznych (Electronic Industries Alliance) w celu ujednolicenia parametrów sygnałów i konstrukcji urządzeń zdolnych do wymiany danych cyfrowych za pomocą sieci telefonicznej.

  Obecnie w Polsce komputery te prezentowane są przez Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

  Gry[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Gry na platformę Acorn Archimedes.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Acorn Archimedes A3000 (pol.). Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. [dostęp 2015-08-09].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • strona o komputerach Acorn
 • Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.SCSI (skrót z ang. Small Computer Systems Interface) – równoległa magistrala danych przeznaczona do przesyłania danych między urządzeniami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piksel (ang. pixel – wyraz utworzony ze zbitki dwóch angielskich słów: picture+element) jest to najmniejszy jednolity (przedstawiający konkretny kolor, patrz subpiksel) element obrazu wyświetlanego na ekranie (monitora komputerowego, telewizora itp.), drukowanego (dotyczy technologii druku punktowego) lub uzyskiwanego za pomocą urządzeń przetwarzania obrazu (aparat cyfrowy, skaner).
  Architektura ARM (Advanced RISC Machine, pierwotnie Acorn RISC Machine) jest 32-bitową architekturą (modelem programowym) procesorów typu RISC.
  Kilobajt (KB, rzadziej kB, ang. Kbyte, kbyte, kilobyte) – jednostka używana w informatyce do określenia ilości informacji lub wielkości pamięci.
  Muzeum Historii Komputerów i Informatyki – pierwsze i jedyne w Polsce muzeum poświęcone historii komputerów i informatyki utworzone w Katowicach 12 grudnia 2012 roku. Długoterminowa czasowa ekspozycja muzeum została oficjalnie otwarta 12 grudnia w budynku Wyższej Szkoły Mechatroniki w Katowicach-Szopienicach. Ekspozycję podzielono na trzy epoki czasowe:
  Risc PC to seria komputerów firmy Acorn, wprowadzona na rynek w roku 1994. Zastąpiła wcześniejszą serię Archimedes. Specjalizowane układy scalone: VIDC20 (grafika) i IOMD (układ wejścia-wyjścia) zastąpiły starsze VIDC, MEMC i IOC. Komputer oferował dwie podstawki SIMM dla pamięci RAM (maksymalnie 256 MB) i jedną dla VRAM (1 lub 2 MB). Na płycie głównej znajdowały się dwa sloty dla kart procesorowych, drugi często wykorzystywany na kartę z procesorem x86 dla emulacji PC (nigdy nie powstała wieloprocesorowa wersja RISC OS). Komputer był zamknięty w oryginalnej obudowie, którą można było rozbudowywać poprzez nadstawki, określane jako slice, z miejscami na dodatkowe urządzenia wewnętrzne.
  ATA (ang. Advanced Technology Attachments) – interfejs systemowy w komputerach klasy PC i Amiga przeznaczony do komunikacji z dyskami twardymi zaproponowany w 1983 przez firmę Compaq. Używa się także zamiennie skrótu IDE (ang. Integrated Drive Electronics), od 2003 roku (kiedy wprowadzono Serial ATA) standard ten jest określany jako PATA (od "Parallel ATA").
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.711 sek.