• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Acid jazz

  Przeczytaj także...
  Jamiroquai – angielski zespół muzyczny. Został założony w 1992 roku w Londynie. Do 2010 roku nagrania formacji znalazły na świecie 20 mln nabywców. Smooth jazz – typ muzyki, który łączy ze sobą instrumenty (czasami improwizacje) tradycyjnie połączone z jazzem oraz style takie jak funk, pop i R&B. W latach 80. zdobył ogromną popularność w amerykańskich stacjach radiowych. W Polsce smooth jazz był promowany przez Marka Niedźwieckiego podczas audycji Smooth Jazz Cafe na antenie Programu III Polskiego Radia. Gatunek często krytykowany przez ortodoksyjnych fanów jazzu.
  Buckshot LeFonque Zespół muzyczny stworzony przez Branforda Marsalisa. W założeniu Buckshot LeFonque miał stworzyć nowy gatunek, będący połączeniem klasycznego jazzu z rockiem i hip-hopem. Zespół wydał dwa albumy: Buckshot LeFonque (1994) i Music Evolution (1997). Pomimo przychylnych recenzji dla albumu Music Evolution, zespół nie odniósł komercyjnego sukcesu.

  Acid jazz to styl, którego główną cechą jest łączenie jazzu z innymi gatunkami, zwłaszcza z takimi gatunkami muzyki rozrywkowej jak disco, funk, oraz soul, a współcześnie także i hip-hop.

  Przedstawiciele acid-jazzu to: St Germain, Miles Davis, Tab Two, Herbie Hancock, Brandford Marsalis, Gabin, Jamiroquai, Exodos Quartet, US3, Buckshot LeFonque, Solsonics, Liquid Soul, Groove Collective, Jazzmatazz, Incognito.

  Największym zainteresowaniem cieszy się mieszanie jazzu z hip-hop (US3 i Omar Sosa, który łączy elementy latynoskiego jazzu z rapem), choć takie podgatunki jak smooth-jazz czy nu jazz wykorzystują muzykę soulową (David Sanborn) lub bebop.

  Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.Tab Two – niemiecki zespół acidjazzowy, założony na początku lat 90. przez basistę Hellmuta Hattlera i trębacza Joo Krausa. Pierwszy wyraz nazwy zespołu jest skrótem od "Trumpet and Bass", a "Two" oznacza dwóch wykonawców (reszta muzyki była wykonywana na instrumentach elektronicznych).

  Inną grupą grającą na granicy jazzu jest Brooklyn Funk Essentials, potężny zespół, który w swojej ilości i różnorodności mógłby pretendować do miana orkiestry. Łączą w sobie funk, reggae i rap z elementami jazzowych improwizacji i motywów muzycznych.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Soul (ang.dusza) – gatunek muzyki rozrywkowej wywodzący się z rhythm and bluesa, początkowo będąc jego częścią.Gawin — imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od imienia Gabinus oznaczającego "pochodzący z Gabinum", miasta w Italii. św. Gawin był męczennikiem żyjącym z II wieku na Sardynii  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Brooklyn Funk Essentials – amerykańska (Nowy Jork) grupa muzyczna łącząca jazz, funk i hip-hop, zrzeszająca muzyków i poetów z różnych kultur.
  Nu jazz (elektro-jazz, jazztronica, phusion) – styl muzyczny, w którym występuje połączenie elementów jazzowych z muzyką elektroniczną. Tak samo jak electronica, styl ten jest bardzo szerokim pojęciem charakteryzującym wiele podstylów.
  Us3 – brytyjski zespół acid-jazzowy, założony w 1991 roku w Londynie. Używają klasycznych sampli z piosenek wydanych przez Blue Note Records. Najbardziej znani są za utwór "Cantaloop (Flip Fantasia)", w którym wykorzystali sample z piosenki Herbiego Hancocka pt. "Cantaloupe Island".
  Herbert Jeffrey „Herbie” Hancock (ur. 12 kwietnia 1940 w Chicago) − amerykański pianista, kompozytor, aranżer i bandlider jazzowy. Laureat NEA Jazz Masters Award 2004.
  Bebop – styl jazzowy z początków lat 40. XX wieku. Powstał na wschodnim wybrzeżu USA. Główni twórcy: Charlie Parker (pseud. Bird), Dizzy Gillespie, Thelonious Monk. W porównaniu z wcześniejszymi stylami muzyki jazzowej, np. swingiem, charakteryzował się dużą swobodą interpretacyjną, improwizacją, bogatą rytmiką, skokowo rozwijaną melodią i przyspieszeniem frazy. Dał początek jazzowi nowoczesnemu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.