• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Acharya Jagadish Chandra Bose Indian Botanic Garden

  Przeczytaj także...
  Jagadis Chandra Bose (ur. 30 listopada 1858 w Bikrampur, wówczas Indie Brytyjskie, zm. 23 listopada 1937 w Giridih w Bengalu, wówczas w Indiach Brytyjskich) – indyjski fizyk, fizjolog roślin, pisarz i polihistor. W swoich badaniach wykazał, że rośliny reagują na bodźce w podobny sposób jak zwierzęta. Był profesorem uniwersytetu w Kalkucie oraz założycielem i dyrektorem Bose Research Institute.Herbata chińska (Camellia sinensis (L.) Kuntze) – gatunek rośliny z rodziny herbatowatych. Jej liście i pączki wykorzystywane są do przygotowania napoju - herbaty. Pochodzi prawdopodobnie z gór na pograniczu Chin, Indii i Mjanmy, lecz obecnie jest rośliną uprawną i nie występuje w stanie dzikim.
  Imperium brytyjskie – imperium kolonialne obejmujące dominia, kolonie, protektoraty, terytoria mandatowe i inne terytoria zależne należące do Wielkiej Brytanii lub przez nią zarządzane. Rozwinęło się z kolonii i placówek handlowych zakładanych przez Anglię pomiędzy końcem XVI a początkiem XVIII wieku. U szczytu swojej potęgi było największym imperium w historii świata i przez ponad stulecie było jedynym supermocarstwem. W 1925 roku imperium brytyjskie zamieszkiwało około 478 milionów ludzi, co stanowiło jedną czwartą ówczesnej ludności świata. Liczyło około 35,8 mln km² powierzchni, tj. prawie jedną czwartą powierzchni lądowej Ziemi. W rezultacie jego dziedzictwo polityczne, prawne i kulturowe, podobnie jak język angielski, rozprzestrzeniło się w wielu częściach świata. U szczytu swojej potęgi było często określane jako „imperium, nad którym nigdy nie zachodzi słońce”, gdyż dzięki jego rozległości zawsze istniało takie terytorium do niego należące, gdzie trwał dzień.

  Acharya Jagadish Chandra Bose Indian Botanic Garden, dawniej Indian Botanic Garden, Royal Botanic Garden, Calcutta - najstarszy ogród botaniczny na terytorium Indii, nazwany imieniem Jagadisa Chandry Bosego.

  Założony został z inicjatywy pułkownika Roberta Kyda, oficera Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i amatora-botanika, który postulował założenie ogrodu w celu badania roślin indyjskich pod kątem ich użyteczności i możliwości ich wykorzystania w innych krajach Imperium Brytyjskiego, jak również aklimatyzacji roślin sprowadzanych do Indii.

  Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska (ang. British East India Company, początkowo Angielska Kompania Wschodnioindyjska – English East India Company, czasami potocznie nazywana John Company) – kompania handlowa angielskich inwestorów, z siedzibą w Londynie, działająca od 1600 roku do 1858 roku, głównie na terenie dzisiejszych Indii, także w Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie.Figowiec bengalski (Ficus benghalensis L.), zwany też banianem – gatunek rośliny z rodziny morwowatych. Pochodzi z Indii i Pakistanu.

  Po śmierci Kyda dyrektorem został William Roxburgh, który przeorganizował go według zasad naukowych. Ogród stał się centrum aklimatyzacji roślin, między innymi trzciny cukrowej, choć próby wprowadzenia europejskich gatunków nie powiodły się, ze względów klimatycznych. Następny dyrektor, Nathaniel Wallich, kontynuował pracę Roxburgha, i ogród stał się największą kolekcją roślin subkontynentu indyjskiego. W późniejszych latach powstały filie ogrodu w różnych strefach klimatycznych Indii, odgrywając ważną rolę badawczą i aklimatyzacyjną. Ogród w Kalkucie pomagał m.in. koordynować aklimatyzację herbaty, przywiezionej z Chin przez Roberta Fortune'a.

  Ogród botaniczny – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, będący miejscem ochrony ex situ, uprawy roślin różnych stref klimatycznych i siedlisk, uprawy roślin określonego gatunku oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji.Robert Fortune (ur. 16 września 1813 w Kelloe, Berwickshire, zm. 13 kwietnia 1880 w Londynie) – szkocki botanik, znany ze sprowadzenia nasion i sadzonek chińskiej herbaty do Indii.

  Obecnie ogród zajmuje 110 ha powierzchni, posiada ponad 1400 gatunków roślin. Od 1963 zarządza nim Botanical Survey of India. Największą atrakcją parku jest rozległy banian, tworzący mały gaj o powierzchni 1,5 ha.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Adrian P. Thomas. The Establishment of Calcutta Botanic Garden: Plant Transfer, Science and the East India Company, 1786–1806. „Journal of the Royal Asiatic Society”. 16, s. 165-177, 2006. Cambridge University Press. 
  2. Indian Botanic Garden, Howrah. Botanical Survey of India. [dostęp 2011-08-12].
  Cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum L.) – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Zwyczajowo nazywana jest trzciną cukrową, mimo że z biologicznego punktu widzenia jest to nazwa nieprawidłowa, roślina nie należy bowiem do rodzaju trzcina, lecz rodzaju cukrowiec. Prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Uprawiana jest wszędzie w strefie tropikalnej.Botanical Survey of India - indyjska agencja rządowa podległa ministerstwu ochrony środowiska, zajmująca się badaniami nad roślinnymi zasobami Indii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.