Achacy z Kapadocji
Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.
Kalendarz juliański – kalendarz słoneczny opracowany na życzenie Juliusza Cezara przez astronoma greckiego Sosygenesa i wprowadzony w życie w roku 709 AUC (45 p.n.e.) jako kalendarz obowiązujący w państwie rzymskim. Obowiązywał w Europie przez wiele stuleci, np. w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i Włoszech do 1582, w Rosji od 1700 do 1918 (wcześniej stosowano kalendarz bizantyjski, w którym rok zaczynał się 1 września), a w Grecji aż do 1923. Kalendarz juliański został zastąpiony przez kalendarz gregoriański w roku 1582; do dzisiaj jednak niektóre Kościoły wciąż posługują się tym kalendarzem aby podkreślić swoją odrębność.
Achacy, męczennik konstantynopolitański lub Agacjusz, setnik, ros. Акакий Каппадокиянин, Византийский, Agatus, Akacjusz (ur. ? w Kapadocji, zm. ok. 303 w Konstantynopolu) – męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, żołnierz legionów rzymskich.
Prawdopodobnie był prostym żołnierzem, choć wedle innych przekazów centurionem lub setnikiem. Oskarżony został o wyznawanie wiary chrześcijańskiej i aresztowany w trackim Perinthus. Poddany torturom nie wyrzekł się wiary, następnie przewieziony został do Konstantynopola, gdzie po kolejnych mękach, odcięto mu głowę.
Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 8 maja.
Cerkiew prawosławna wspomina męczennika Achacego 7/20 maja, tj. 20 maja według kalendarza gregoriańskiego.
Patronat[ | edytuj kod]
Jest patronem miasta i diecezji Squillace (obecnie Archidiecezja Catanzaro-Squillace) oraz Guardavalle, chorych na trąd i epilepsję. Jest jednym z tzw. Czternastu Świętych Wspomożycieli.
Relikwie świętego znajdują się w kaplicy katedry w Squillace.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Uwagi[ | edytuj kod]
- liturgia katolicka
- liturgia prawosławna według kalendarza juliańskiego
- prawosławna liturgia według kalendarza gregoriańskiego
- podwójne datowanie
Przypisy[ | edytuj kod]
- Achacy, męczennik konstantynopolitański z IV w.. Deon.pl. [dostęp 2014-03-14].
- Istituto Cassiodoro – Squillace: Sant' Agazio (Acacio) (wł.). [dostęp 16 czerwca 2009].
- День Акакия сотника (303). – 7/20 maja, Akacjusza setnika, kalendarium prawosławne (ang. • ros.).
- ks. Tarsycjusz Sinka CM: Czternastu świętych wspomożycieli. Święci, którzy pomagają w potrzebie.. Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, 2002, s. 6. ISBN 83-7216-258-1.
Bibliografia[ | edytuj kod]
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]