• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Accelerated Graphics Port  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  PCI-X (ang. Peripheral Component Interconnect eXtended) – rozszerzenie znanego standardu magistrali PCI, wykorzystywane najczęściej w konstrukcjach systemów serwerowych. Socket 7 jest fizyczną i elektryczną specyfikacją gniazd przeznaczonych dla procesorów Pentium firmy Intel oraz dla procesorów z nimi kompatybilnych. Zastąpił gniazdo typu Socket 5, w stosunku do którego dodano jeden dodatkowy pin i wprowadzono drugie napięcie zasilające procesor. Zachowano kompatybilność wsteczną, więc każdy procesor typu Socket 5 może być umieszczony w podstawce Socket 7.
  Pierwsze zastosowania i benchmarki[ | edytuj kod]

  Różnice pomiędzy AGP i PCI początkowo nie były wyraźnie widoczne. W codziennych zastosowaniach i klasycznych benchmarkach (np. Bussiness Winstone 97, HighEnd Winstone 97) obie technologie osiągały praktycznie identyczne wyniki testów. Dopiero system Windows 95 OSR 2.1 w połączeniu z DirectX 5 oraz programy (gry) wykorzystujące rozdzielczości ekranu od 1024x768 w górę i bardzo duże tekstury przekraczające wielkość lokalnej pamięci karty graficznej (np. powyżej 4 MB), pozwalały docenić nową magistralę. W takich warunkach wydajność AGP przewyższała PCI nawet kilkukrotnie (np. test 3D Winstone 97 w artykule AnandTech z września 1997 – AGP Performance Explained).

  Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.PCI Express (ang. Peripheral Component Interconnect Express), oficjalny skrót PCIe – połączenie Punkt-Punkt (jak HyperTransport), służące do instalacji kart rozszerzeń w płycie głównej. Zastąpiła ona magistrale PCI oraz AGP. Istnieje możliwość wyprowadzenia interfejsu PCIe na zewnątrz, stosowane m.in. w komputerach IBM 2827 EC12.

  Początkowo przyjęcie nowej technologii było ostrożne. Recenzje w prasie wskazywały na jej zalety, ale jednocześnie na brak znaczących różnic w wydajności w porównaniu do kart PCI z odpowiednią ilością VRAM. Z biegiem czasu i wzrostem wymagań stawianych przez twórców gier, magistrala AGP wyparła PCI z zastosowania w kartach graficznych praktycznie całkowicie. Pierwszymi kartami graficznymi wykorzystującymi złącze AGP były: Rendition Vérité V2200, 3dfx Voodoo Banshee, Nvidia RIVA 128, 3Dlabs PERMEDIA 2, Intel i740, ATI Rage, Matrox Millennium II, oraz S3 ViRGE GX/2. Niektóre z pierwszych kart graficznych posiadające złącze AGP były zbudowane na bazie układów graficznych opracowanych dla magistrali PCI i posiadały jedynie mostek AGP. W rezultacie nie wykorzystywały w pełni potencjału nowego złącza. Jedyną korzyścią była wyższa częstotliwość taktowania (66 MHz) i wyłączność na wykorzystania magistrali. Przykładami takich kart są: Voodoo Banshee, Vérité V2200, Millennium II oraz S3 ViRGE GX/2. Układ Intel i740 był projektowany od początku dla AGP i wykorzystywał w pełni oferowane możliwości, chociaż pod względem osiąganej wydajności nie spełnił pokładanych w nim nadziei.

  Slot 1 to gniazdo procesora stworzone przez firmę Intel przeznaczone dla procesorów Intel Pentium II oraz Intel Pentium III i Intel Celeron. Gniazdo to ma 242 styki kontaktowe. Ma architekturę podobną do gniazda Socket 370, wskutek czego za pomocą specjalnych przejściówek procesory przeznaczone dla Socket 370 można umieścić w gnieździe Slot 1.Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępne bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor, a dawniej używano pamięci o dostępie cyklicznym.

  Samo posiadanie płyty głównej ze złączem AGP i wspierającym jego obsługę chipsetem oraz odpowiedniej karty graficznej nie wystarcza do skutecznego wykorzystania zalet i wydajności AGP. Potrzebne jest również wsparcie w postaci odpowiednich sterowników. Wsparcie programowe dla AGP pierwszy raz pojawiło się w Windows 95 OEM Service Release 2 (OSR2) poprzez USB SUPPLEMENT (OSR2 patch). Zainstalowanie poprawki skutkowało podniesieniem wersji systemu do Windows 95 version 4.00.950B. W systemach serii NT pierwszym systemem wspierającym AGP był Windows NT 4.0 z Service Pack 3. Sterownik programowy obsługujący magistralę AGP w przypadku systemów Windows 9x czy Windows NT nosi nazwę VGARTD.VXD. Linux wspiera AGP od 1999 r., czyli od czasu zaimplementowania modułu jądra AGPgart (AGP graphics address remapping table).

  Magistrala (ang. bus) – zespół linii oraz układów przełączających służących do przesyłania sygnałów między połączonymi urządzeniami w systemach mikroprocesorowych, złożony z trzech współdziałających szyn:Molex – typ złącza rozpowszechnionego w wielu typach urządzeń. Znajduje zastosowanie m.in. w komputerach oraz samochodowych instalacjach elektrycznych.

  Podstawowe rodzaje portów i kart AGP[ | edytuj kod]

  "+" → karta współpracuje z płytą główną, * "-" → karta nie współpracuje z płytą główną, * "-" (na żółtym tle) → karta nie współpracuje z płytą główną, chociaż fizycznie do niej pasuje

  Podstawowe rodzaje portów i kart AGP:

 • AGP 1.0 – napięcie sygnału 3,3V oraz mnożniki 1x oraz 2x
 • AGP 2.0 – napięcie sygnału 1,5V oraz mnożniki 1x, 2x oraz 4x
 • AGP 3.0 – napięcie sygnału 0,8V oraz mnożniki 4x oraz 8x.
 • Intel740 (i740) był akceleratorem graficznym AGP, stworzonym przez podział Intela, firmę Real3D. Technologia ta była pierwszym głównym wejściem Intela na pole zaakcelerowanych układów 3D. Intel zapowiadał się jako główny gracz w wydajności grafiki 3D, ale konkurencja ze strony 3dfx, ATI, Matrox, i nVidia zepchnęła Intela do pracy nad ograniczonymi budżetowo zintegrowanymi rozwiązaniami graficznymi.Slot (z ang. szczelina) – określenie miejsca na płycie głównej w komputerze, do którego wkłada się urządzenia (np. kartę graficzną, sieciową, muzyczną itp.). Nie jest to jednak określenie stosowane do jednego rodzaju urządzeń, ale bardziej ogólne. Może się odnosić do kolejnych gniazd PCI – slot 1, 2, 3 lub np. do kolejnych gniazd na RAM. Zazwyczaj płyty główne posiadają od 4 do 6 slotów na różne karty (urządzenia) i od 2 do 4 slotów na RAM. Ponadto płyty główne przeznaczone dla procesorów Intel Pentium II, niektórych Pentium III oraz Celeronów a także wczesnych procesorów AMD Athlon, wyposażone były w gniazdo procesora w postaci slota (odpowiednio Slot 1 i Slot A, które pomimo wykorzystania identycznych złącz jednak nie były ze sobą kompatybilne).


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Industry Standard Architecture (ISA, standardowa architektura przemysłowa) – standard magistrali oraz złącza kart rozszerzeń dla komputerów osobistych, wprowadzona w wersji ośmiobitowej, w 1981 roku wraz z wprowadzeniem komputerów IBM PC obsługiwanych przez procesory z ośmiobitową zewnętrzną szyną danych Intel 8088. Magistrala została rozszerzona do standardu 16 bitowego w komputerach IBM PC/AT wyposażonych w procesor Intel 80286. Magistrala w wersji 16 bitowej była zgodna z 8 bitową, ale większa szybkość taktowania mogła powodować niepoprawność działania kart rozszerzeń.
  AGR (Advance Graphics Riser) to port na płycie głównej komputera, do którego podłączamy kartę graficzną. Powstał on z połączenia dwóch portów PCI. Wygląda jak port AGP. Obsługuje karty grafiki ze złączem AGP x4 i x8, ale jego prędkość jest porównywalna do portu AGPx1.
  PCI (ang. Peripheral Component Interconnect) – magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC.
  Pentium II - mikroprocesor bazujący na architekturze serii x86, zaprojektowany i wytwarzany przez firmę Intel, oficjalnie zaprezentowany 7 maja 1997. Bazuje na rdzeniu P6, który po raz pierwszy został użyty w Pentium Pro, ma dodatkowe instrukcje MMX i poprawioną obsługę programów 16-bitowych.
  Bit (w ang. kawałek, skrót od binary digit, czyli cyfra dwójkowa) – najmniejsza ilość informacji potrzebna do określenia, który z dwóch równie prawdopodobnych stanów przyjął układ. Jednostka logiczna.
  Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.