Academia Europaea
The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.Arnold Burgen, FRS (ur. 20 marca 1922) – brytyjski lekarz i farmakolog, członek Royal Society, profesor Uniwersytetu McGilla i Uniwersytetu w Cambridge, założyciel i pierwszy prezes Academia Europaea.
Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.
Academia Europaea – europejska pozarządowa organizacja naukowa, działająca od 1988. W swojej misji deklaruje w szczególności działania na rzecz wprowadzania najwyższych standardów w nauce, badaniach i edukacji, wspieranie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych zwłaszcza w zakresie spraw europejskich, promowanie wartości europejskiej nauki i badań. Akademia jest finansowana ze środków własnych, dotacji rządowych i wpłat ze strony współpracujących instytucji.
Academia Europaea powstała w 1988 z inicjatywy m.in. Royal Society. Jej pierwszy zjazd z udziałem ponad 600 naukowców z Europy odbył się w czerwcu 1988 w Londynie. Instytucja gromadzi specjalistów z różnych dziedzin nauki w tym medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych. Według stanu na 2011 zrzeszała około 2,5 tys. członków w tym około 50 laureatów Nagrody Nobla, stając się największym paneuropejskim towarzystwem naukowym. Academia Europaea koncentruje się na działalności opiniodawczej i doradczej w zakresie nauki, współpracując w tym zakresie m.in. z Komisją Europejską. Struktura organizacyjna obejmuje podział na sekcje (ponad 20) w czterech różnych klasach przedmiotowych (nauki humanistyczne, nauki społeczne i pokrewne, nauki ścisłe, nauki biologiczne).
Siedziba instytucji mieści się w Londynie. Akademia zorganizowała także kilka swoich biur w krajach europejskich (w tym w Barcelonie i we Wrocławiu) oraz centrum informacyjne w Grazu.
Członkowie[ | edytuj kod]
Prezesi[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Our Mission (ang.). ae-info.org. [dostęp 2016-09-24].
- ↑ History of the Academia Europaea (ang.). ae-info.org. [dostęp 2016-09-24].
- ↑ Academia Europaea otworzy w tym roku wrocławskie biuro. wyborcza.pl, 27 kwietnia 2011. [dostęp 2016-09-24].
- ↑ Academia Europaea otwiera we Wrocławiu swoje drugie po Londynie biuro. naukawpolsce.pap.pl, 28 kwietnia 2011. [dostęp 2016-09-24].
- Sections (ang.). ae-info.org. [dostęp 2016-09-24].
- Academia Europaea Knowledge Hubs (ang.). ae-info.org. [dostęp 2016-09-24].