• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abu Jakub Jusuf - Marynidzi

  Przeczytaj także...
  Idrysydzi - pierwsza islamska dynastia w Maroku. Założycielem dynastii był Idris I, wypędzony z Bagdadu, przyjęty przez plemiona berberyjskie.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Mustaghanam – miasto portowe w północno-zachodniej Algierii, ośrodek administracyjny wilai Mustaghanam, nad Morzem Śródziemnym. Około 158 tys. mieszkańców.

  Abu Jakub Jusuf an-Nasir (arab. أبو يعقوب يوسف الناصر, zm. 1307 w Al-Mansurze) – sułtan Maroka z dynastii Marynidów, syn sułtana Abu Jusufa Jakuba.

  Abu Jakub Jusuf wstąpił na tron po śmierci swojego ojca w 1286 roku. Początkowo musiał stłumić powstania dowodzone przez krewnych, a także członków klanu Banu Wattas w górach Rif (w 1292 roku), zanim poświęcił się poszerzaniu terytoriów kraju. W 1295 roku najechał sąsiedni kraj Abdalwadydów i rozpoczął oblężenie Tilimsanu, które potrwało do 1307 roku. Podczas oblężenia sułtan nakazał wznieść w pobliżu Tilimsan miasto Al-Mansura, które służyło mu też za czasową rezydencję. Chociaż Tilimsan wciąż stawiało opór, wojska Marynidów przedarły się dalej na wschód i w 1302 roku zajęły Mustaghanam i Algier.

  Tilimsan (arab. تلمسان, fr. Tlemcen) – miasto w północno-zachodniej Algierii, u podnóża gór Tilimsan (zachodnia część Atlasu Tellskiego, na wysokości 807 metrów, ośrodek administracyjny prowincji Tilimsan. Około 130 tys. mieszkańców.Tarifa – miasto w południowej Hiszpanii, położone na Costa de la Luz, w Andaluzji. Liczba mieszkańców: 18 088 (2017).

  Abu Jakub Jusuf zajmował się także umacnianiem islamu wśród ludności. Oprócz wspierania marabutów i bractw muzułmańskich wprowadził także w 1292 roku obchody rocznicy narodzin Mahometa. Wzrosło wówczas znaczenie rodu Idrysydów jako potomków proroka.

  Chociaż Abu Jakub Jusuf zdołał trzymać w szachu Abdalwadydów, jego wojska poniosły kilka klęsk w Andaluzji. W 1292 roku kastylijski władca Sancho IV w przymierzu z Nasrydami zajął Tarifę - ważną twierdzę na drodze do Gibraltaru i zmusił tym Marynidów do odwrotu z Andaluzji. Nasrydzi wylądowali nawet w 1306 roku w Maroku i podbili Ceutę. Dodatkowo w górach Rif wybuchł bunt Berberów.

  Na mapach: 36°08′N 5°21′W/36,133333 -5,350000 Gibraltar (zniekształcone arab. جبل طارق – Dżabal al-Tarik, "góra Tarika") – skalisty półwysep na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, u wyjścia Morza Śródziemnego na Ocean Atlantycki; od 1713 terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.Abu Jusuf Jakub ibn Abdulhak (arab. أبو يوسف يعقوب بن عبد الحق = Abū Yūsuf Yaʿqūb ibn ʿAbd al-Ḥaqq, zm. 1286 pod Algeciras) - sułtan Maroka z dynastii Marynidów, syn szejka Abdulhaka I.

  W 1307 roku Abu Jakub Jusuf został zamordowany w Al-Mansurze przez jednego z niewolników pracujących w jego haremie. Następcą tronu został wnuk sułtana Abu Sabit, który w obliczu szalejących walk o władzę musiał wycofać marokańskie wojska z kraju Abdalwadydów i porzucić podboje.

  Marynidzi (Merynidzi) - dynastia wywodząca się od berberskiego plemienia nomadów z Sahary - Bani Marin. Jeden z pierwszych władców dynastii Abu Jahja Abu Bakr zajął Fez 20 sierpnia 1248 roku.Niewolnictwo – zjawisko społeczne, którego istotą jest stosunek zależności, polegający na tym, iż pewna grupa ludzi (niewolnicy) stanowi przedmiot własności innych osób, grup ludzi (rodzina, plemię, itd.) lub instytucji (państwo, świątynia itp.), mogących nimi swobodnie rozporządzać.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ulrich Haarmann: Geschichte der Arabischen Welt. C.H. Beck, München, 2004. ​ISBN 3-406-47486-1
 • Arnold Hottinger: Die Mauren. Arabische Kultur in Spanien, Wilhelm Fink Verlag, München, 1995. ​ISBN 3-7705-3075-6
 • Stephan Ronart, Nandy Ronart: Lexikon der Arabischen Welt. Ein historisch-politisches Nachschlagewerk, Artemis, Zürich, 1972, ​ISBN 3-7608-0138-2
 • Klan – grupa ludzi, którzy wywodzą swe pochodzenie od wspólnego przodka, mają często ten sam totem i wykonują razem wiele zadań. Każda z nich posiada nazwę, swe kolektywne poczucie jedności, zwykle specjalny mit określający jej charakter. Klan jest często poddziałem plemienia opartym na zasadzie dwudzielności, gdzie mamy dwa, cztery lub osiem klanów. Większość ludów posiada jednak nieparzystą liczbę klanów. Ten podział łączy się zazwyczaj z zakazem zawierania małżeństw w obrębie własnego klanu (egzogamia).Berberowie (Berberzy, Amazygowie) – rdzenna ludność Berberii w północnej Afryce i na Saharze, pochodzenia chamito-semickiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kastylia (hiszp. Castilla) – kraina historyczna w środkowej Hiszpanii na rozległym płaskowyżu Meseta na wysokości 600-1000 m n.p.m. Nazwa pochodzi od licznych zamków występujących w jej granicach w średniowieczu. Kastylia była kolebką języka kastylijskiego, który jest utożsamiany ze współczesnym językiem hiszpańskim. Jest otoczona łańcuchami górskimi, a środkiem biegnie pasmo górskie Gór Kastylijskich (Kordyliera Centralna ze szczytem Almanzor - 2592 m) do 2600 m n.p.m. Góry te dzielą Kastylię na dwie części: Starą Kastylię (Castilla la Vieja) i Nową Kastylię (Castilla la Nueva).
  Abu Sabit Amir (arab. أبو ثابت عامر, ur. 1283, zm. 1308) - sułtan Maroka z dynastii Marynidów, wnuk sułtana Abu Jakuba Jusufa.
  Sancho IV Odważny, hiszp. Sancho el Bravo (ur. 1257/58, zm. 25 kwietnia 1295, w Toledo) - król Kastylii i Leónu w latach 1284-1295.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Andaluzja (hiszp. Andalucía, z arab. Al-Andalus, pierwotnie od plemienia Wandalów) – najludniejsza i druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna położona w południowej Hiszpanii, obejmuje większą część regionu historycznego o tej samej nazwie oraz pasmo górskie na północy Sierra Morena. Graniczy na północy z Estremadurą i Kastylią-La Manchą, na wschodzie Murcją, a na zachodzie z Portugalią.
  Rif (Ar-Rif) - łańcuch górski w północnej Afryce w północno-zachodnim Maroku. Stanowi najdalej na północny zachód wysunięte pasmo gór Atlas. Ciągnie się wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego od Cieśniny Gibraltarskiej do doliny rzeki Wadi Muluja. Na południu opada ku nizinie Gharb. Najwyższy szczyt Dżabal Tidighin wznosi się na 2456 m n.p.m.. Północne, nadmorskie stoki pasma porasta makia oraz resztki lasów dębowych, zaś południowe stoki zajmują formacje stepowe.
  Maroko, Królestwo Marokańskie (arab. المملكة المغربية Al-Mamlaka al-Maghribijja, berb. ⵜⴰⴳⵍⴷⵉⵜ ⵏ ⵍⵎⵖⵔⵉⴱ Tagldit N Lmaġrib) – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią (na wschodzie), Saharą Zachodnią (na południu) i hiszpańskimi eksklawami w Afryce: Ceutą i Melillą (na północy). Należy do państw Maghrebu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.