• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Absaroka

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Łańcuch górski – teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi doń pogórzami.
  Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

  Absaroka (także Absaroka Range) – pasmo górskie w Stanach Zjednoczonych (położone w stanach Montana i Wyoming), w Górach Skalistych, rozciągające się na ok. 240 km. Od innych pasm przedzielone jest uskokami tektonicznymi. Dzieli się na mniejsze pasma m.in.: Northern Absaroka Range, Beartooth Mountains, Central Absaroka Range, Southern Absaroka Range, Washakie Range i Owl Creek Mountains.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Najwyższym szczytem jest Francs Peak wznoszący się na 4009 m n.p.m. Znajduje się tam również 46 szczytów o wysokości ponad 3700 m n.p.m. Pasmo zasila liczne rzeki, a przede wszystkim rzekę Yellowstone i jej dopływy, w tym największy – rzekę Bighorn.

  Wschodnia część tego pasma należy do amerykańskiego parku narodowego Yellowstone, otwartego tylko w sezonie letnim. Są tam też inne chronione tereny: lasy, pustynia i puszcze. W części środkowej Absaroka Range, u źródeł rzeki Shoshone River, położona jest osada Pohaska. Jest to obszar bogaty w złoża azbestu, korundu, talku i rud uranu.

  Azbest – określenie pewnych grup mineralnych mających postać włókien o stosunku długości do średnicy włókna co najmniej 100:1.Shoshone River to długa na 160 km rzeka w północnym Wyoming, w Stanach Zjednoczonych. Źródła tworzących ją trzech potoków znajdują się w paśmie górskim Absaroka na terenie Parku Narodowego Yellowstone. Spotykają się w sztucznym zbiorniku wodnym utworzonym po wybudowaniu w roku 1910 tamy Buffalo Bill Dam. Stąd rzeka płynie w pobliżu lub przez miejscowości Cody, Powell, Byron i Lovell, w pobliżu której wpada do rzeki Bighorn, głównego dopływu rzeki Yellowstone.

  Nazwa pasma pochodzi z języka Indian, słowo absaroka oznacza w nim wrony i jest nazwą plemienia indiańskiego (por. Wrony).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Popularna Encyklopedia Powszechna, Kraków 1994, ​ISBN 83-85719-07-5​.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Absaroka Range (ang.). Peakbagger.com. [dostęp 2016-03-04].
  2. SKALISTE GÓRY - Encyklopedia w Interia.pl - Góry, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2017-11-21] (pol.).
  Korund − minerał będący tlenkiem glinu Al2O3. Nazwa minerału wywodzi się z sanskrytu (kurivinda znaczy „rubin”).Beartooth Mountains także Beartooth Range – pasmo górskie w USA, w łańcuchu Gór Skalistych, w południowej części stanu Montana (88 proc. powierzchni) i północnej części stanu Wyoming (pozostałe 12 proc. powierzchni). Stanowi północno-wschodnią część pasma Absaroka Range należącego do grupy Greater Yellowstone Rockies i leży na północ od Parku Narodowego Yellowstone. Od północy ogranicza je rzeka Yellowstone.
  Warto wiedzieć że... beta

  Yellowstone – rzeka, prawy dopływ Missouri. Długość 1080 km, znajduje się w zachodniej części USA. Nazwa pochodzi od nazwy nadanej jej przez Indian, z powodu żółtych skał leżących na jej brzegach.
  Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains, fr. Montagnes Rocheuses) – wschodnie łańcuchy Kordylierów, ciągnące się na długości ok. 4800 km, od rzeki Liard w Kolumbii Brytyjskiej do rzeki Rio Grande w stanie Nowy Meksyk. Najwyższy szczyt pasma to Mount Elbert (4399 m n.p.m.) znajdujący się w amerykańskim stanie Kolorado. Najwyższy szczyt w kanadyjskiej części gór to Mount Robson (3954 m n.p.m.).
  Uran (U, łac. uranium) – pierwiastek chemiczny z grupy aktynowców w układzie okresowym. Wśród pierwiastków występujących naturalnie na Ziemi ma największą liczbę atomową – 92 (nie licząc śladowych ilości Np i Pu).
  Wrony (oryg. Absaroka lub Apsáalooke, ang. Crow, także Kruki) – Indianie Ameryki Północnej. Słowo "Apsáalooke" oznacza dosłownie "Dzieci wielkodziobego ptaka" (prawdopodobnie wymarłego gatunku, który biali – zapewnie błędnie – uznali za wrony).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.