• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abri de Cro-Magnon

  Przeczytaj także...
  Dordogne - francuski departament położony w regionie Akwitania. Departament oznaczony jest liczbą 24. Jego nazwa pochodzi od przepływającej przez departament rzeki Dordogne.Człowiek z Cro-Magnon; człowiek z Crô-Magnon; (łac. Homo sapiens fossilis); kromaniończyk - człowiek rozumny z górnego paleolitu występujący w Europie między 43 tys. lat p.n.e – 10 tys. lat p.n.e.
  Eyzies-de-Tayac-Sireuil – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania, w departamencie Dordogne, położone u zbiegu rzek Vézère i jej dopływu Beune.

  Abri de Cro-Magnon – nawis skalny, znajdujący się nad brzegiem rzeki Vézère w pobliżu Les Eyzies-de-Tayac-Sireuil we francuskim departamencie Dordogne. Od 9 stycznia 1957 roku posiada status monument historique, w kategorii classé (zabytek o znaczeniu krajowym).

  Stanowisko zostało odkryte przypadkowo w 1868 roku podczas budowy drogi. Powiadomiony o odkryciu Édouard Lartet przeprowadził prace wykopaliskowe, odsłaniając w znajdującej się pod nawisem jaskini o długości 17 m kilka warstw stratygraficznych, zawierających kości zwierzęce, narzędzia kamienne i ślady ognisk. Odkryte zostały także liczne ozdoby wykonane z muszelek i kości.

  Monument historique – zabytek sklasyfikowany jako szczególnie cenny dla narodowego dziedzictwa we Francji. Jest to forma ochrony zabytków, która może odnosić się do budynku, jego określonej części, zespołu budynków, ogrodu, mostu lub innych konstrukcji, ze względu na ich znaczenie architektoniczne i historyczne dla Francji. Ochrona ta może obejmować zabytki publiczne jak i prywatne, może też dotyczyć obiektów ruchomych.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  W trakcie prac wykopaliskowych w Cro-Magnon znalezione zostały fragmenty kości ludzkich: mężczyzny w zaawansowanym wieku, kobiety, płodu i dwóch innych osobników, przypuszczalnie mężczyzn. Ich wiek oceniany jest na ok. 27,5 tys. lat. Były to jedne z pierwszych znalezisk szczątków kopalnego podgatunku człowieka współczesnego, którego od nazwy stanowiska nazwano Człowiekiem z Cro-Magnon.

  Vézère – rzeka w południowo-zachodniej Francji, prawy dopływ Dordogne. Wypływa z wyżyny Millevaches. Przepływa przez departamenty Corrèze i Dordogne.
 • Czaszka mężczyzny

 • Ostrza kamienne

 • Naszyjnik z muszelek

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Abri de Cro-Magnon (fr.). W: base Mérimée [on-line]. ministère français de la Culture. [dostęp 8 kwietnia 2017].
  2. Wiley-Blackwell Encyclopedia of Human Evolution. edited by Bernard Wood. Chichester: Blackwell Publishing, 2013, s. 166-167. ISBN 978-1-1186-5099-8.
  3. Andrew J. Lawson: Painted Caves. Palaeolithic Rock Art in Western Europe. Oxford: Oxford University Press, 2012, s. 30-32. ISBN 978-0-19-969822-6.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.