• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abraham von Franckenberg  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Matematyk – uczony, którego badania naukowe dotyczą różnych dziedzin matematyki. Matematycy zajmują się wielkością, strukturą, przestrzenią i dynamiką.Daniel Czepko von Reigersfeld (ur. 23 września 1605 w Koskowicach koło Legnicy, zm. 8 września 1660 w Wołowie) – śląski poeta i dramatopisarz, tworzący w języku niemieckim.

  Abraham von Franckenberg(ur. 24 czerwca 1593 w Ludwigsdorffie, zm. 25 czerwca 1652 w Oleśnicy) – śląski matematyk, fizyk, lekarz, poeta. Myśliciel o poglądach gnostyckich.

  Abraham von Franckenberg był wyznania luterańskiego, ale jednocześnie zajmował się alchemią, astrologią i kabałą. Pisał wiersze. Jego główne dzieło to „Archanioł Rafael czyli anioł-lekarz”. Był zwolennikiem i propagatorem myśli Jakoba Böhme, śląskiego gnostyka doby renesansu. Pod jego kierownictwem powstały grupy przyjaciół gnozy i Różokrzyża. Pod wpływem gnostyków i śląskich Różokrzyżowców, którzy mieli swój główny ośrodek w Ludwigsdorf powstał w księstwie oleśnickim w 1652 roku rycerski Zakon Trupiej Czaszki (niem. Herzoglich Württemberg-Oelssischer Ritterorden vom Totenkopf).

  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 2 Twórczość
 • 3 Bibliografia
 • 3.1 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kaspar Schwenkfeld von Ossig (także: Caspar Schwenckfeld von Ossig, pseudonimy: Eliander, Caspar Greysenecker, Greisenecker, Gryseneggerus, C. Dinopedius, J. Dinopedius von Greiseneck, Konrad Bleckschaff) (ur. w 1490 w Osieku koło Lubina, zm. 10 grudnia 1561 w Ulm) – śląski reformator religijny, twórca grupy wyznaniowej szwenkfeldystów.
  Gnostycyzm (z stgr. γνωστικός gnostikos „dotyczący wiedzy, służący poznaniu”) – doktryny i ruchy religijne powstałe w I i II w. na wschodzie cesarstwa rzymskiego, gł. w Syrii i Egipcie, dualistyczne i łączące elementy chrześcijaństwa z grecko-egipskim hermetyzmem. Zrodziły się one w kościołach lokalnych, związanych częściowo z tradycjami judeochrystianizmu, poszukujących własnej drogi i dążących do uniezależnienia się od większych metropolii. Około VI wieku ruchy gnostyckie zostały wchłonięte przez szerzący się manicheizm.
  Jena – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad rzeką Soławą. Liczy 104 449 mieszkańców (31 grudnia 2009), jest po Erfurcie drugim co do wielkości miastem kraju związkowego.
  Kaznodzieja – duchowny zajmujący się wygłaszaniem kazań. Do najwybitniejszych kaznodziejów w dziejach Polski należą:
  Jan Heweliusz, łac. Johannes Hevelius, niem. Johann Hewelcke, inne formy nazwiska: Hewel, Hewelke, Höfelcke, Hövellius, Höwelcke (ur. 28 stycznia 1611 w Gdańsku, zm. 28 stycznia 1687 tamże) – gdański astronom, matematyk i konstruktor instrumentów naukowych.
  Aurora, czyli Jutrzenka o poranku – pierwsze, powstałe w 1612 roku dzieło Jakuba Böhme. Opisuje jego mistyczne doznanie sprzed 12 lat. Praca początkowo krążyła jako ręczne odpisy pomiędzy znajomymi. Dzieło skonfiskowane na wniosek proboszcza lokalnej parafii. Książka zachowała się we fragmentach.
  Obszar księstwa oleśnickiego pierwotnie był położony w granicach księstwa wrocławskiego. W 1294 r. w wyniku wojny pomiędzy Henrykiem III Głogowczykiem i Henrykiem V Brzuchatym księstwo znalazło się w granicach księstwa głogowskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.082 sek.