• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abraham Olano  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Drużynowa jazda na czas (team-time-trial, TTT, czasówka drużynowa) - jedna z konkurencji w ramach kolarstwa szosowego, również dyscyplina olimpijska od 1912 do 1992 r. Najbardziej jednak znana z wieloetapowego wyścigu Tour de France, gdzie po raz pierwszy rozgrywana była w 1935 r. Później jednak przez długi czas (z małymi wyjątkami) w programie Tour de France nie było tej konkurencji, ponieważ krzywdziło to dobrych kolarzy, mających słabe drużyny. W 1999 r. zauważono medialność tej konkurencji i jej atrakcyjność dla telewidzów, co spowodowało jej przywrócenie na stałe na trasę TdF. Od 2004 r. istnieje tutaj nowa reguła, według której drużyna zajmująca w czasówce drużynowej 2. miejsce może stracić do pierwszej drużyny maksymalnie 30 sekund. Kolejne drużyny mogą tracić najwyżej 20 sekund na miejsce.71. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1998 odbyły się w holenderskim mieście Valkenburg aan de Geul, w dniach 4 - 11 października 1998 roku.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Abraham Olano Manzano (ur. 22 września 1970 w Anoeta) – hiszpański kolarz szosowy, wicemistrz olimpijski oraz trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

  Miguel Indurain Larraya (ur. 16 lipca 1964 w Villava) – hiszpański kolarz szosowy, mistrz olimpijski oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Olano rozpoczął swoją profesjonalną karierę w 1992 roku w drużynie Lotus-Festina. W 1993 zmienił team na hiszpański Clas-Cajastur, którego kapitanem był Tony Rominger. Rominger często wypowiadał się o obowiązku Abrahama Olano, który, jako dobry „czasowiec”, miał wspierać Romingera na Tour de France podczas drużynowej czasówki, w celu pokonania Miguela Induráina i jego drużyny Team Banesto. Stało się jednak inaczej, ponieważ już na 2. etapie, na niesławnym „Passage du Gois” przewrócił się i ranny wycofał się z wyścigu.

  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Również w 1994 roku stanął na starcie Tour de France, tym razem w barwach drużyny Mapei-Clas. Już wiosną Olano zwrócił na siebie uwagę dobrymi wynikami. Wygrał m.in. wyścig Vuelta a Asturias oraz podwójne mistrzostwo Hiszpanii (w wyścigu szosowym i w jeździe indywidualnej na czas). Ostatecznie na Tour de France zajął 30. lokatę. Aby pokonać swoje problemy z wagą, od 1994 roku współpracował z lekarzem, Michele Ferrarim, który opracował dla kolarza specjalny plan dietetyczny. Dzięki temu w 1995 roku Olano zdobył wysokie 4. miejsce na etapówce Paryż-Nicea. Z wielkimi oczekiwaniami przygotowywał się na start w Tour de France, jednak kolejne dwa wypadki wykluczyły go z tegorocznego startu w tej imprezie.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Tirreno-Adriático – profesjonalny wyścig kolarski, rozgrywany co roku w marcu i trwający jeden tydzień. Należy do UCI ProTour, wprowadzonej w 2005 roku serii najważniejszych wyścigów kolarskich.

  Wszystkie nadzieje leżały teraz w drugiej połowie sezonu '95 i Olano nie rozczarował swoich fanów. Zajął wysokie, 2. miejsce na Vuelta a España tuż za Laurentem Jalabertem, wygrywając wszystkie 3 czasówki w tym wyścigu. Ukoronowaniem tego sezonu było zwycięstwo w wyścigu ze startu wspólnego i srebro w indywidualnej jeździe na czas na mistrzostwach świata w Duitamie.

  Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata ze startu wspólnego w 1993 roku.Anoeta – gmina w Hiszpanii, w prowincji Guipúzcoa, w Kraju Basków, o powierzchni 4,14 km². W 2011 roku gmina liczyła 1830 mieszkańców.

  Z powodu swojego słabego punktu, jakim były długie i ciężkie podjazdy, stracił różową koszulkę lidera Giro d’Italia 1996 na dzień przed zakończeniem wyścigu i wylądował ostatecznie na 3. miejscu w klasyfikacji generalnej. Góra Mortirolo okazała się zbyt stroma dla Hiszpana. Na Tour de France stracił na Col d'Aubisque ponad 8 minut, mimo że przed tym etapem miał, wydawać by się mogło, zapewnione drugie miejsce. W tym samym roku wystartował na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, gdzie zdobył srebro w indywidualnej jeździe na czas, przegrywając tylko z Induráinem. W 1997 Olano podpisał umowę z drużyną Banesto, gdzie miał pójść w ślady Miguela Induráina. Jego możliwości zostały jednak przecenione. Był wprawdzie, podobnie jak Indurain, świetnym czasowcem, jednak jego potencjał w górach był ograniczony. Mimo że na mistrzostwach świata w Valkenburgu w 1998 roku zdobył tytuł mistrza świata w jeździe na czas i wygrał Vuelta a España, nigdy nie dorównał Indurainowi. W tym też roku musiał zrezygnować ze startu w Tour de France, z powodu problemów zdrowotnych, a rok wcześniej zajął tu 4. pozycję. Po przejściu do ONCE (w 1999) jego gwiazda zaczęła blednąć. Punktem zwrotnym była Vuelta 1999, gdzie po półtora tygodnia w złotym trykocie lidera doznał załamania formy w Pirenejach. W 2000 roku był czwarty w indywidualnej jeździe na czas podczas igrzysk w Sydney. W walce o podium lepszy okazał się Lance Armstrong. W 2012 roku wszystkie wyniki Amerykanina uzyskane po 1998 roku zostały anulowane, w tym brązowy medal z Sydney. Nie spowodowało to jednak przyznania tego medalu Olano. Ostatni błysk pokazał na Giro d’Italia 2001, gdzie w klasyfikacji generalnej uplasował się na 2. pozycji za Gilberto Simonim. Wraz z końcem sezonu 2002 skończył swoją karierę zawodniczą.

  Tony Rominger (ur. 27 marca 1961 w Vojens, Dania) – szwajcarski kolarz szosowy pochodzenia duńskiego, brązowy medalista mistrzostw świata, olimpijczyk, łącznie odniósł 119 zwycięstw.Pireneje (hiszp. Pirineos, kat. Pirineus; franc. Pyrénées; gask. Pirenèus; arag. Perineus; bask. Pirinioak) – należą do Alpidów Zachodnich, trzeci pod względem wysokości po Alpach i Górach Betyckich łańcuch górski w Europie, znajdujący się w północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Jego naturalne przedłużenie stanowią od zachodu Góry Kantabryjskie. Pireneje rozciągają się pomiędzy Atlantykiem na zachodzie i Morzem Śródziemnym na wschodzie, osiągając długość 450 km. W większej części Pirenejów grzbiet pasma tworzy granicę francusko-hiszpańską, przebiegając także przez Andorę. Wyjątkiem jest Val d’Aran, która należy do Hiszpanii, mimo że znajduje się po północnej stronie pasma. Do innych drobnych orograficznych anomalii zalicza się na przykład Cerdanya oraz hiszpańska eksklawa Llívia. Szerokość pasma w kierunku północ – południe waha się od 50 do 150 km.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Wyścig Paryż-Nicea (Paris-Nice), coroczna wieloetapowa impreza kolarska, znajdująca się w kalendarzu federacji międzynarodowej UCI wśród wyścigów najwyższej kategorii. Stanowi tradycyjne otwarcie europejskiego sezonu kolarskiego i nazywana jest popularnie "Wyścigiem w stronę słońca". Organizatorem wyścigu jest Amaury Sport Organisation – ta sama, która organizuje m.in. Tour de France.
  Movistar Team (Kod UCI: MOV) – hiszpańska grupa kolarska, sponsorowana przez giganta telekomunikacyjnego Telefónica. Menadżerem zespołu jest Eusebio Unzue.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Tour de Romandie – kolarski wyścig etapowy, odbywający się na terenie Romandii, francuskojęzycznej części Szwajcarii. Po raz pierwszy impreza ta odbyła się w 1947 roku i odbywa się do dziś na przełomie kwietnia i maja. Tour de Romandie należy do UCI World Tour.
  Maglia Rosa (wł. różowa koszulka) to nazwa koszulki noszonej przez lidera klasyfikacji generalnej kolarskiego wyścigu etapowego Giro d’Italia. Jest sponsorowana przez dziennik La Gazzetta dello Sport i przyznawana jest liderowi po każdym etapie wyścigu. Kolor koszulki został ustalony w roku 1931 i wziął się od koloru papieru na jakim drukowana jest La Gazetta.... Pierwszym kolarzem, który założył koszulkę był Learco Guerra, który wygrał pierwszy etap 19. edycji Giro, z Mediolanu do Mantui.
  85. Tour de France rozpoczął się 11 lipca w Dublinie, a zakończył się 2 sierpnia w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 21 etapów, w tym:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.747 sek.