• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abraham Buschke

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Wrocławski (UWr) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów klasycznych w Polsce z siedzibą we Wrocławiu, kształcący na kierunkach humanistycznych i ścisłych. Powstał pierwotnie w 1702 roku jako Leopoldina, a 24 sierpnia 1945 roku został przekształcony na polską uczelnię akademicką. Uczelnia swoimi tradycjami odwołuje się do niemieckich uczelni wrocławskich oraz Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Jest jedną z najważniejszych i najstarszych uczelni we Wrocławiu, na której studiuje blisko 31,6 tysięcy studentów.Kłykciny kończyste (brodawki weneryczne, brodawki płciowe, łac. condylomata acuminata) – należą do grupy schorzeń wywoływanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus – HPV).
  Uniwersytet Humboldta w Berlinie (niem. Humboldt-Universität zu Berlin, HU Berlin) – najstarszy, założony przez Wilhelma von Humboldta w 1809, uniwersytet w Berlinie, w latach 1828-1946 funkcjonował pod nazwą Friedrich-Wilhelms-Universität, od 1949 pod imieniem braci von Humboldt: Wilhelma i Aleksandra.

  Abraham Buschke (ur. 27 września 1868 w Nakle nad Notecią, zm. 25 lutego 1943 w Theresienstadt) – niemiecki dermatolog żydowskiego pochodzenia. Jego nazwisko upamiętniają eponimy kilku chorób, m.in. twardziny Buschkego, kłykcin Buschkego-Löwensteina i zespołu Buschkego-Ollendorff. Abraham Buschke zginął zamordowany w obozie koncentracyjnym w Terezínie.

  Terezin (czes. Terezín, niem. Theresienstadt) – miasto i twierdza w Czechach, w kraju usteckim, nad rzeką Ochrza, na południowy wschód od Litomierzyc. Miasto liczy ok. 3000 mieszkańców.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Abraham Buschke urodził się w miejscowości Nakło nad Notecią (niem. Nakel). Uczył się w tamtejszym Königliches Gymnasium; gdy wiosną 1886 ukończył szkołę w wieku 17 lat zmarł jego ojciec, z zawodu sprzedawca. Buschke studiował na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu, Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie i Uniwersytecie w Greifswaldzie. W 1891 roku w Berlinie otrzymał tytuł doktora medycyny i rozpoczął pracę jako asystent chirurga w Greifswaldzie u Heinricha Helfericha. Później podjął pracę w klinikach dermatologicznych we Wrocławiu u Alberta Neissera i w Berlinie u Edmunda Lessera. W 1904 roku został ordynatorem oddziału dermatologii miejskiego szpitala w Berlinie, a w 1906 objął wydział dermatologii Szpitala Rudolfa Virchowa (Rudolf-Virchow-Krankenhaus), gdzie dysponowano 400 łóżkami dla pacjentów dermatologicznych. W 1908 roku został profesorem tytularnym, i profesorem nadzwyczajnym w 1920 roku. Głównym obszarem zainteresowań Buschkego były rzeżączka i kiła. Początkowo był sceptyczny wobec salwarsanu, być może dlatego, że Paul Ehrlich który wprowadził lek w 1910 roku nie zaproponował go Buschkemu, rozdając go za to innym dermatologom. Razem z Martinem Gumbertem napisał monografię poświęconą kile u dzieci, w oparciu o 160 przypadków pacjentów pediatrycznych leczonych na jego oddziale w okresie 6 miesięcy. Współpracownikami Buschkego byli William Curth i Helen Curth Ollendorff.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Scleredema zwana również chorobą Buschkego, scleredemą Buschkego, scleredemą dorosłych – rzadka choroba skóry objawiającą się stwardnieniem skóry twarzy, pleców, karku oraz barków. Zajęta skóra może w niektórych przypadkach przybrać kolor czerwony lub pomarańczowy. Choroba została opisana przez Abrahama Buschkego. Przyczyna choroby jest nieznana. Najczęściej rozwija się ona w przebiegu cukrzycy, ostrej infekcji bakteryjnej lub wirusowej bądź dyskrazji monoklonalnej. Choroba jest przeważnie łagodna, samoograniczająca, jednak w niektórych przypadkach może mieć przebieg postępujący, z zajęciem narządów wewnętrznych. Bardzo rzadko prowadzi do śmierci.

  W 1933 roku stracił pracę. W 1943 Buschke zginął w obozie koncentracyjnym w Theresienstadt (Terezín). Wojnę przeżyła jego żona Sara z domu Gollinger i trzech synów, z których dwóch również zostało lekarzami.

  Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • Die Fürsorge für geschlechtskranke Kinder am Rudolf-Virchow-Krankenhaus. (z Martinem Gumpertem). Berlin, 1926.
 • Geschlechtskrankheiten bei Kindern – Ein ärztlicher und sozialer Leitfaden für alle Zweige der Jugendpflege. (z Martinem Gumpertem) 1926
 • Gonorrhoe nebst einem Anhang der sterilitat des Mannes. (z E. Langerem) Berlin, 1926. 570 ss.
 • Akne. (z A. Josephem). [w:] „Neue Deutsche Klinik”. vol. 1. Berlin-Wiedeń, 1927.
 • Die Sprosspilze. (z A. Josephem)
 • Die Sporotrichose. (z E. Langerem) [w:] Handbuch der pathogenen Mikroorganismen, 3rd ed., vol. 5, Jena-Berlin-Wiedeń, 1928.
 • Blastomykose. (z A. Josephem). Handbuch der Hautkrankheiten, vol.11; Berlin, 1928.
 • Die Generalisierung der Syphilis und die Ausscheidung der Spirochäten. (z F. Jacobsohnem).
 • Immunität bei Syphilis. (z A. Josephem)
 • Reinfektion und Superinfektion bei Syphilis. Handbuch der Hautkrankheiten (z B. Peiserem). Vol. 15, 2; Berlin, 1929.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Steffen C. The men behind the eponym--Abraham Buschke and Ludwig Lowenstein: giant condyloma (Buschke-Loewenstein). „Am J Dermatopathol”. 28 (6), s. 526-36, 2006. DOI: 10.1097/01.dad.0000211528.87928.a8. PMID: 17122499. 
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Abraham Buschke w bazie Who Named It (ang.)
 • Dermatologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami skóry i jej przydatków (włosów, paznokci) oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się przede wszystkim na skórze (np. łagodne i złośliwe nowotwory jak czerniak złośliwy) lub rumień guzowaty.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeżączka (łac. Gonorrhoea) – choroba zakaźna, przenoszona drogą płciową, której czynnikiem etiologicznym jest Gram-ujemna bakteria – dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Nakło nad Notecią (niem. Nakel) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu nakielskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nakło nad Notecią.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Uniwersytet im. Ernsta Moritza Arndta (także Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald, Alma Mater Gryphiswaldensis, Universitas Gryphiswaldensis lub Academia Gryphica) znajduje się w Greifswaldzie, w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie, w Niemczech.
  Zespół Buschkego-Ollendorff (łac. dermatofibrosis lenticularis disseminata, ang. Buschke-Ollendorf syndrome) – rzadkie wrodzone schorzenie tkanki łącznej, polegające na współwystępowaniu licznych, małych znamion łącznotkankowych oraz osteopoikilozy (dysplazji kostnej kości długich miednicy, rąk i stóp). Zespół może być związany z mutacjami z utratą funkcji genu LEMD3 (MAN1) w locus 12q14. Jako pierwszy opisał tę chorobę Abraham Buschke w 1903 roku; następny opis przypadku podał Heinrich Ernst Albers-Schönberg w 1915. W 1928 Buschke i Helene Ollendorff Curth opisali drugi przypadek zespołu u 41-letniej kobiety. Termin zespołu Buschkego-Ollendorff wprowadził Schimpf i wsp. w 1979 roku.
  Paul Ehrlich (ur. 14 marca 1854 w Strzelinie, zm. 20 sierpnia 1915 w Bad Homburg) – niemiecki chemik i bakteriolog. Wynalazca salwarsanu – pierwszego w miarę skutecznego lekarstwa przeciwko kile stosowanego przed wynalezieniem antybiotyków. Uważany jest za twórcę podstaw chemioterapii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.