• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abradż al-Bajt

  Przeczytaj także...
  Dubaj (arab. دبيّ Dubayy) – miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, stolica emiratu Dubaj. Dubaj przyciągnął uwagę świata dzięki nowatorskim i ambitnym projektom budowlanym, imprezom sportowym, konferencjom i rekordom Guinnessa.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.

  Abradż al-Bajt (arab. أبراج البيت, Abrāǧ al-Bayt) – kompleks budynków w Mekce, w Arabii Saudyjskiej.

  To jest lista najwyższych budynków w Arabii Saudyjskiej. Najwyższym budynkiem w Arabii Saudyjskiej jest obecnie 41 kondygnacyjny Kingdom Centre, który wznosi się wysokość 302 metrów i została ukończony w 2002 roku, jest to również 66 najwyższy budynek na świecie. W 2011 roku Abraj Al Bait zostanie ukończony, stając się drugim na świecie najwyższym budynkiem. W sierpniu 2011 r. Kingdom Tower został zatwierdzony do budowy, po ukończeniu w 2018 roku będzie miał wysokość 1000 metrów, stając się tym samym najwyższym budynkiem świata.Mekka (pełna nazwa: Makkat ul-Mukarramah, znana również jako Makka; ar. مكة) – święte miasto islamu, miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej, stolica prowincji Al-Hidżaz, położona u podnóża masywu górskiego (277 m n.p.m.) Dżabal al-Karnajt, w wąskiej i piaszczystej Dolinie Abrahama. Zamieszkuje ją ok. 1,7 mln ludzi. Trzecie co do wielkości miasto kraju.

  Abradż al-Bajt znajduje się w pobliżu największego na świecie meczetu i najświętszego miejsca islamu, Al-Masdżid al-Haram. Kompleks posiada kilka światowych rekordów, w tym najwyższy hotel na świecie, najwyższy zegar wieżowy na świecie, największa na świecie tarcza zegara, i największy na świecie budynek pod względem powierzchni. Kompleks stał się drugim pod względem wysokości budynkiem na świecie w 2011 roku, ustępuje tylko Burdż Chalifa w Dubaju. Projektantem i wykonawcą obiektu jest Saudi Binladin Group, największa firma budowlana królestwa.

  Al-Masdżid al-Haram (arab. المسجد الحرام – Święty Meczet), także: Wielki Meczet – największy meczet na świecie, położony w Mekce i otaczający najświętsze miejsce islamu – Al-Kaabę. W jego kierunku zwracają się muzułmanie na całym świecie podczas odmawiania codziennych modlitw. Stanowi najświętsze miejsce islamu.Burdż Chalifa (ar. برج خليفة = "wieża Chalify", ang. Burj Khalifa), nazwa stosowana przed otwarciem: Burdż Dubajj (ar. برج دبي = "wieża Dubaju", ang. Burj Dubai) – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.

  Zobacz też[]

 • lista najwyższych budynków na świecie
 • lista najwyższych budynków w Arabii Saudyjskiej
 • Przypisy

  Zegar wieżowy – rodzaj dużego zegara umieszczonego w widocznym miejscu w przestrzeni publicznej w celu podawania czasu wszystkim osobom znajdującym się w jego zasięgu. Najczęściej zegary wieżowe wyposażone są w jedną lub więcej tarcz umieszczonych z czterech stron specjalnej wieży zegarowej lub wysokiego budynku użyteczności publicznej (na przykład wieży ratuszowej lub kościelnej), ale zdarzają się również egzemplarze, w których za wskaźnik upływu czasu służą sygnały dźwiękowe (na przykład dzwony lub kuranty) lub wizualne (kula czasu).Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.