• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aberystwyth - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Ceredigion – hrabstwo w środkowej Walii. Graniczy od północy z hrabstwem Gwynedd, od wschodu z Powys, a od południa z Carmarthenshire i Pembrokeshire.
  Arriva Trains Wales (wal. Trenau Arriva Cymru) - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę tras pasażerskich w Walii oraz w graniczących z nią hrabstwach zachodniej Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 8 grudnia 2003 i potrwa do roku 2018. Właścicielem firmy jest koncern Arriva.

  Aberystwyth (ang: Aberystwyth railway station) – stacja kolejowa w miejscowości Aberystwyth, w hrabstwie Ceredigion, w Walii.

  Jest obsługiwana przez pociągi pasażerskie Arriva Trains Wales. Jest stacją końcową Cambrian Line, a także wąskotorowej Vale of Rheidol Railway.

  Historia[ | edytuj kod]

  Oryginalna Stacja została wybudowana w 1860 przez Aberystwyth and Welsh Coast Railway i obsługiwała pociągi kursujące na teraz zamkniętej Carmarthen to Aberystwyth Line poprzez Lampeter i trasie do Machynlleth, która istnieje do dziś. Oryginalną stację kolejową znacznie rozbudowano w 1925 roku przez Great Western Railway, z oryginalnym budynkiem stacji na jednej stronie peronów zastąpiono okazałym budynkiem czołowym.

  Great Western Railway, GWR (z ang. "Wielka Zachodnia Kolej Żelazna") - brytyjska spółka kolejowa utworzona w 1833. Początkowo budowała i eksploatowała linie szerokotorowe o rozstawie 2 140 mm, później także normalnotorowe. Pracował dla niej inżynier Isambard Kingdom Brunel. Spółka została znacjonalizowana w 1947.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.

  Stacja w tym czasie miał pięć torów: peron 1 na południowym krańcu stacji i dwa perony wyspowe. Były one wykorzystywane do obsługi Carmarthen. Po zamknięciu linii do Carmarthen w 1965 roku wąskotorowa Vale of Rheidol Railway w 1968 roku została przekierowana na dawne tory 1 i 2.

  Aberystwyth (angielska wymowa: [ˌæbəˈrɪstwɪθ], walijska wymowa: [abɛrˈəstʊɨθ], z wal. „ujście Ystwyth”) – miasto w Wielkiej Brytanii (Walia) nad rzeką Ystwyth, w hrabstwie Ceredigion nad zatoką Cardigan (Morze Irlandzkie). Miasto to miało być w czasach średniowiecznych stolicą Walii. Carmarthen (wal. Caerfyrddin) - miasto w południowej Walii położone nad rzeką Tywi. Stolica hrabstwa Carmarthenshire. Ok. 15 000 mieszkańców.

  Ze spadkiem ruchu kolejowego i turystyki w Wielkiej Brytanii, urządzenia były zbyt duże w stosunku do zapotrzebowania. Stocznia kolejowa została zamknięta w 1980 roku, a rząd sklepów z przodu, znany jako Western Parade, został zburzony w 1990, aby umożliwić budowę nowego parkingu i dworca autobusowego.

  Linie kolejowe[ | edytuj kod]

 • Cambrian Line
 • Vale of Rheidol Railway
 • Carmarthen to Aberystwyth Line - linia nieczynna
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rozkład jazdy
 • Strona stacji na National Rail • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.928 sek.