• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abel Matutes

  Przeczytaj także...
  Ibiza (po katalońsku: Eivissa-Vila) jest miastem na wyspie Ibiza, w archipelagu Baleary. Liczba ludności 48.684 (2009).Uniwersytet Barceloński, UB, kat. Universitat de Barcelona - uczelnia mieszcząca się w Barcelonie, Katalonia. Jej wydziały znajdują się w różnych częściach miasta. Uczelnia ta wchodzi w skład Grupy Coimbra.
  Alianza Popular (hiszp. Sojusz Ludowy), federacja niewielkich partii prawicowych, założona głównie przez byłych ministrów frankistowskich, która istniała od 1976 r. do 1989 roku. Schyłek AP to pierwsza połowa lat 80., kiedy w kolejnych wyborach zwyciężyła socjaldemokratyczna PSOE.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Abel Matutes y Juan (ur. 31 października 1941 w Ibizie) – hiszpański i balearski polityk, prawnik, samorządowiec oraz przedsiębiorca, parlamentarzysta krajowy, poseł do Parlamentu Europejskiego IV kadencji, w latach 1986–1994 komisarz europejski, od 1996 do 2000 minister spraw zagranicznych.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Senat (hisz. Senado) - izba wyższa Kortezów, parlamentu hiszpańskiego. Tworzy go 259 senatorów, wybieranych lub nominowanych w tym samym czasie co Kongres Deputowanych na tę samą 4-letnią kadencję.

  Życiorys[]

  Absolwent prawa i nauk politycznych na Uniwersytecie Barcelońskim. Zajmował się pracą jako nauczyciel akademicki, a także przedsiębiorca branży turystycznej i bankowej.

  Od początku lat 70. zaangażowany w działalność polityczną. W latach 1970–1971 pełnił funkcję alkada Ibizy, w latach 1964–1977 był wiceprzewodniczącym urzędu zajmującego się rozwojem turystyki. Był założycielem i liderem balearskiej partii Unió Liberal, dołączył następnie do Sojuszu Ludowego, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego tego ugrupowania. Później został członkiem Partii Ludowej, wchodząc w skład jej komitetu wykonawczego. W latach 1977–1982 zasiadał w hiszpańskim Senacie, następnie przez cztery lata był posłem do Kongresu Deputowanych.

  Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.Alkad (z hiszp. alcalde) - osoba stojąca na czele władz miejskich w Hiszpanii (przewodniczący zarządu miasta), odpowiednik burmistrza lub prezydenta miasta.

  W latach 1986–1994 był członkiem trzech kolejnych Komisji Europejskich, którymi kierował Jacques Delors. Odpowiadał początkowo za kwestie kredytów i inwestycji oraz małą i średnią przedsiębiorczość, następnie za politykę śródziemnomorską, a później za energię i transport. W 1994 odszedł z KE, uzyskał mandat posła do Europarlamentu IV kadencji. Zasiadał w nim do 1996, będąc przewodniczącym Komisji ds. Zagranicznych, Bezpieczeństwa i Polityki Obronnej. Od maja 1996 do kwietnia 2000 sprawował urząd ministra spraw zagranicznych w rządzie, na czele którego stał José María Aznar.

  Jacques Delors (ur. 20 lipca 1925 w Paryżu) – francuski ekonomista i polityk, który przez trzy kadencje był przewodniczącym Komisji Europejskiej (styczeń 1985 - grudzień 1994).Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Przypisy

  1. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 2016-01-06].
  2. Matutes y Juan, Abel (hiszp.). mcnbiografias.com. [dostęp 2016-01-05].
  3. Abel Matutes Juan (hiszp.). buscabiografias.com. [dostęp 2016-01-05].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Baleary (hiszp: Islas Baleares, kat. Illes Balears) – archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii, o powierzchni 5014 km². Baleary liczą ok. 1,07 mln mieszkańców, w większości Katalończyków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.