• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abel Ferrara  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Harvey Johannes Keitel (ur. 13 maja 1939 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy i teatralny, .Bronx – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku oraz hrabstwo (county) w stanie Nowy Jork. Bronx położony jest w północnej części miasta, głównie na stałym lądzie, choć obejmuje swoim zasięgiem także parę mniejszych wysp.

  Abel Ferrara (ur. 19 lipca 1951 w Bronksie) – amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w nowojorskim Bronksie w rodzinie rzymskokatolickiej pochodzenia włoskiego ze strony ojca Alfreda J. i irlandzkiego ze strony matki. Dorastał w Peekskill, w stanie Nowy Jork. Uczęszczał przez rok do Rockland Community College. Naukę kontynuował w State University of New York w Purchase.

  Mylène Farmer, właściwie Mylène Gautier (ur. 12 września 1961 w Pierrefonds w prowincji Quebec, obecnie część Montrealu) - francuska piosenkarka urodzona w Kanadzie. Dotychczas sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jej płyt. Swój pseudonim zaczerpnęła od nazwiska amerykańskiej aktorki Frances Farmer.Tom Berenger, właściwie Thomas Michael Moore (ur. 31 maja 1949 roku w Chicago, w stanie Illinois) – amerykański aktor, scenarzysta producent filmowy, nominowany do nagrody Oscara.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Jego pierwszym amatorskim filmem był Super 8. W 1971 roku debiutował jako reżyser i aktor 6-minutowego filmu Film Nicky’ego (Nicky's Film). Pod pseudonimem Jimmy Boy L. (Jimmy Laine) zrealizował film pornograficzny 9 Lives of a Wet Pussycat (1975), gdzie zagrał ze swoją ówczesną dziewczyną. Dwie produkcje kinowe reżysera – horror The Driller Killer (1979) i dramat kryminalny Pani 45 (Ms.45, 1981) zostały uznane za arcydzieło klasy „B”. Kolejne filmy Ferrary to: thriller Miasto strachu (Fear City, 1984) z Tomem Berengerem, Melanie Griffith i Jackiem Scalią, dramat kryminalny Król Nowego Jorku (King of New York, 1990) z Christopherem Walkenem i Zły porucznik (Bad Lieutenant, 1992) z Harveyem Keitelem, za którego był nominowany do Independent Spirit Award jako najlepszy reżyser Independent Feature Project/West.

  Pasolini – belgijsko-francusko-włoski film biograficzny z 2014 roku w reżyserii Abla Ferrary. Historia życia legendarnego włoskiego reżysera i pisarza Piera Paola Pasoliniego. Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W 1996 roku wyreżyserował teledysk do piosenki „California” Mylène Farmer.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Zły porucznik (tytuł oryginalny Bad Lieutenant) – amerykański film fabularny (dramat kryminalny) z 1992 roku w reżyserii Abla Ferrary.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Jack Scalia, właściwie Giacomo Tomaso Tedesco (ur. 10 listopada 1950 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent telewizyjny i filmowy, model.
  Christopher Walken, właśc. Ronald Walken (ur. 31 marca 1943 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser. Zdobywca Oskara dla najlepszego aktora drugoplanowego w 1978, za rolę w Łowcy jeleni Michaela Cimino.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.