• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Abbottabad

  Przeczytaj także...
  Chajber Pasztunchwa (ang. Khyber Pakhtunkhwa, Khyber Pakhtunkhwa Province, urdu صوبۂ خیبر پختونخوا, خیبر پختونخوا, trb. Suba-e Khajbar Pakhtunkhwa, Khajbar Pakhtunkhwa; do 20 kwietnia 2010: Północno-Zachodnia Prowincja Pograniczna, ang. North-West Frontier Province, urdu شمال مغربی سرحدی صوبہ) - jedna z prowincji pakistańskich położona w północnej części kraju z ośrodkiem administracyjnym w Peszawarze.Operacja Trójząb Neptuna (ang. Operation Neptune Spear, dosł.: „Operacja Włócznia Neptuna”) została przeprowadzona w Pakistanie 2 maja 2011 roku ok. 1:00 w nocy czasu pakistańskiego UTC+5:00 (22:00 1 maja czasu polskiego; 15:00 1 maja czasu waszyngtońskiego) i została oficjalnie potwierdzona na konferencji prasowej w Białym Domu przez prezydenta USA, Baracka Obamę.
  Niepodległość – niezależność państwa od formalnego wpływu innych jednostek politycznych. Niepodległość można również określić jako suwerenność potencjalną.

  Abbottabad (urdu: ایبٹ آباد, trl. Abbaṭṭ’ābād, trb. Abbattabad) – miasto w Pakistanie, kurort turystyczny położony około 60 km (w linii prostej) na północny wschód od Islamabadu. Znajduje się na wysokości 1260 m n.p.m. w zielonej dolinie Orāsh w północnej części kraju (w prowincji Chajber Pasztunchwa), reklamuje się hasłem The city of Pines („Miasto sosen”). Siedziba administracyjna dystryktu Abbottabad (dawniej określanego mianem tehsil Hazara, będącego częścią większego dystryktu Hazara). W 2010 roku miasto liczyło 148 587 mieszkańców.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Urdu (اردو urdū) – język indoeuropejski z grupy indoaryjskiej używany obecnie przez ponad 50 milionów ludzi na subkontynencie indyjskim i przez ponad milion osób zamieszkujących poza Azją.

  Angielska nazwa Abbottabad ustanowiona została na cześć XIX-wiecznego indyjskiego – w czasach Indii Brytyjskich – generała, kawalera Orderu Łaźni, sir Jamesa Abbotta. W latach 1847–1853 był on (wówczas w stopniu majora) pierwszym wicekomisarzem dystryktu Hazara, którego siedzibę ustanowiono w tej miejscowości w 1853 roku. Prawa miejskie przyznano jej w 1867 roku, w 1901 roku miasto liczyło 7764 mieszkańców; w 1981 – około 66 tysięcy, a w 1998 – ok. 106 tysięcy.

  Order Łaźni (pełna nazwa ang.: The Most Honourable Order of the Bath) – brytyjskie odznaczenie wprowadzone przez króla Jerzego I 18 maja 1725, aczkolwiek początków odznaczenia szukać należy w średniowieczu, prawdopodobnie nie wcześniej niż 1128. Nazwa odznaczenia pochodzi z rycerskiego ceremoniału, na który składały się post, modły i kąpiel poprzedzające dzień pasowania. Order Łaźni otrzymują monarcha, książę Walii i dekorowani w trzech klasach: Krzyż Wielki (GCB), Krzyż Komandorski (KCB lub DCB) i Krzyż Towarzyski (CB). Istnieją dwie kategorie orderu cywilna (w formie owalnego medalionu) i wojskowa (w formie krzyża).United States Navy Sea, Air and Land (SEAL) (Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd) – siły specjalne amerykańskiej marynarki. Prekursorem oddziałów SEAL był "UDT" (Underwater Demolition Team), który działał m.in. w czasie II wojny światowej i konfliktu koreańsko-amerykańskiego.

  Po uzyskaniu przez Indie i Pakistan niepodległości i w związku z indyjsko-pakistańskim sporem o Kaszmir w pobliżu miasta znajdowały się bazy bojowników islamskich walczących głównie w Kaszmirze. W samym kurorcie osiedlili się liczni emerytowani oficerowie pakistańscy. Od 2005 roku znajdowała się też tutaj ufortyfikowana siedziba Usamy ibn Ladina, w której ok. godz. 1 w nocy 2 maja czasu miejscowego (22 wieczorem 1 maja czasu środkowoeuropejskiego) 2011 roku poniósł on śmierć z rąk amerykańskich sił specjalnych Navy SEALs. Akcję przeprowadzono po kilkuletnich poszukiwaniach.

  Dystrykt Abbottabad – jednostka administracyjna drugiego szczebla w prowincji Chajber Pasztunchwa w Pakistanie, położona około 50 km na północny wschód od Islamabadu ze stolicą w mieście Abbottabad.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Przypisy

  1. Abottābād (ang.). World Gazetteer. [dostęp 2011-05-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-28)].
  2. Forteca za milion dolarów, bez łączności ze światem (pol.). TVN24.pl. [dostęp 2011-05-02].
  3. Map of Where Osama bin Laden Was Killed (ang.). The New York Times - Asia Pacific. [dostęp 2011-05-02].

  Linki zewnętrzne[]

 • Abbottabad.com.pk (ang.). [dostęp 2011-05-02].
 • Abbottabadpoint.com (ang.). [dostęp 2011-05-02].
 • Transkrypcja – w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych (inaczej pisownia fonetyczna) lub system fonetycznej konwersji innego pisma. W szczególności może służyć do zapisu wyrazów jednego języka w formie pozwalającej łatwo odtworzyć brzmienie osobie go nie znającej – głoski jednego języka oddaje się wtedy znakami pisma innego języka, przy czym danej głosce nie zawsze musi odpowiadać tylko jeden znak, a niektóre znaki mogą być używane na oznaczanie kilku różnych głosek w języku wyjściowym. Transkrypcja taka zorientowana jest na odbiorcę posługującego się jednym, określonym językiem.Tehsil albo taluk ( urdu : تحصیل ) – jednostka podziału administracyjnego w Pakistanie. Tehsil jest drugim w kolejności (od najniższego), szczeblem administracji w Pakistanie. Każdy tehsil jest częścią większego okręgu – dystryktu (zila, zilah; urdu: ضلع)). Każdy tehsil jest podzielony na kilka rad związkowych (union councils).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.
  Kaszmir – jeden z 4 regionów Dżammu i Kaszmiru. Od 1948 roku podzielony pomiędzy Indie (Kotlina Kaszmirska) i Pakistan (Azad Dżammu i Kaszmir).
  Indie Brytyjskie – potoczna nazwa Indii w czasie, gdy pozostawały one pod władzą Brytyjczyków, tj. w latach 1858 - 1947.
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).
  Usama ibn Ladin (arabski klasyczny: szejk Usāmah ibn Muḥammad ibn ʿAwaḍ ibn Lādin, أسامة بن محمد بن عوض بن لادن, znany także jako Osama bin (ben) Laden; ur. 10 marca lub 28 czerwca 1957 w Dżuddzie lub Rijadzie, zm. 2 maja 2011 w Abbottabadzie) – saudyjski terrorysta i milioner, były przywódca Al-Ka’idy. Zginął w Pakistanie z rąk żołnierzy Navy SEALs.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.