• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ab Geldermans

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Wyścig Deutschland Tour - coroczna wieloetapowa impreza kolarska, w latach 2005-2008 znajdowała się w kalendarzu wyścigów tworzących cykl UCI ProTour.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Albertus "Ab" Geldermans (ur. 17 marca 1935 w Beverwijk) – holenderski kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista torowych mistrzostw świata.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).54. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1957 odbyły się w belgijskim Liège. Rozegrano pięć konkurencji: sprint zawodowców i amatorów, wyścig na dochodzenie zawodowców i amatorów oraz wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Ab Geldermans osiągnął w 1957 roku, kiedy zdobył brązowy medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie amatorów podczas torowych mistrzostw świata w Liège. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie jego dwa Włosi Carlo Simonigh oraz Franco Gandini. Był to jedyny, medal wywalczony przez Geldermansa na międzynarodowej imprezie tej rangi. Holender startował również na szosie, zdobywając między innymi trzy medale szosowych mistrzostw kraju oraz wygrywając Deutschland Tour i Liège-Bastogne-Liège w 1960 roku i Cztery Dni Dunkierki w 1961 roku. Ponadto w 1962 roku zajął piąte miejsce ew klasyfikacji generalnej Tour de France, a Vuelta a España w tym samym oku zakończył na dziesiątej pozycji. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich.

  Cztery Dni Dunkierki (fr.. Quatre jours de Dunkerque) – to wyścig kolarski, rozgrywany co roku w pierwszej połowie maja. Należy do cyklu UCI Europe Tour (kat. 2.HC) i odbywa się w okolicach Dunkierki w północno-wschodniej Francji, w regionie Nord-Pas de Calais.Beverwijk – miasto w Holandii położone w prowincji Holandia Północna, ok. 20 kilometrów na północny zachód od Amsterdamu i ok. 5 kilometrów od Morza Północnego.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Franco Gandini (ur. 28 lipca 1936 w Parmie) – włoski kolarz torowy i szosowy, złoty medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.