Aaron Spelling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aaron F. Spelling (ur. 22 kwietnia 1923 w Dallas, zm. 23 czerwca 2006 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, scenarzysta, aktor i reżyser. Pomysłodawca takich seriali, jak Dynastia, Czarodziejki, Melrose Place, Aniołki Charliego, Statek miłości, Starsky i Hutch, Siódme niebo i Beverly Hills 90210.

Klinika uniwersytecka (ang. University Hospital, 1995) – amerykański serial obyczajowy wyprodukowany przez Spelling Entertainment.9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.

Życiorys[ | edytuj kod]

Syn Davida i Pearl Spellingów, przyszedł na świat w rodzinie żydowskich imigrantów z Polski. Miał trzech braci – Sama, Maxa i Daniela – i jedną siostrę – Becky.

Uczęszczał do Forest Avenue High School. W 1945 roku ukończył studia dziennikarskie na Southern Methodist University w Dallas. W latach 1945–1946 uczęszczał na Sorbonne University w Paryżu. Otrzymał Eugene O’Neill Award za oryginalną jednoaktową sztukę w 1947 i 1948 roku. Potem wstąpił do sił powietrznych amerykańskiej armii i pracował jako korespondent wojenny dla pisma Stars and Stripes. Zraniony przez snajpera, został odznaczony Brązowym Medalem Zasługi. Po demobilizacji pracował jako reżyser teatralny w Dallas i Nowym Jorku. W 1953 roku osiedlił się w Hollywood.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Dynastia Colbych - amerykańska opera mydlana nadawana od 20 listopada 1985 do 26 marca 1987 na antenie telewizji ABC (w Polsce wyemitowała go TVP1 od 2 stycznia 1994 do 4 grudnia 1994). Został wyprodukowany w wytwórni Aarona Spellinga jako spin-off bardziej znanego również w Polsce serialu pt. Dynastia.

Rozpoczął pracę w filmie najpierw jako aktor występujący w serialach Dragnet (1953, 1954) czy Kocham Lucy (1955). Wkrótce jednak zajął się sprzedażą scenariuszy. W końcu stał się producentem stacji Four Star Television. Na antenę zaczęły trafiać jego pierwsze seriale – w 1956 roku Zone Grey Theater, a trzy lata później – Johnny Ringo.

Reporter wojenny, dawniej korespondent wojenny (ang. War Correspondent) – dziennikarz pracujący dla prasy, radia, telewizji lub kronik filmowych, specjalizujący się w relacjonowaniu przebiegu konfliktów zbrojnych, przewrotów wojskowych lub rewolucji. Zajmuje się zbieraniem materiałów, najczęściej jako naoczny świadek, przeprowadza wywiady z osobami biorącymi udział w wydarzeniach, zbiera opinie wśród świadków wydarzeń. Często też robi fotoreportaż lub nagrywa materiał dla stacji telewizyjnej z terenu konfliktu.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Zrealizował seriale: Aniołki Charliego (w latach 1976–1981, 2000), Starsky i Hutch (w latach 1975–1979), Fantasy Island (w latach 1978–1984), Hart to Hart (w latach 1979–1984), Family (w latach 1976–1980). W latach 1981–1989 przedstawił telewidzom Dynastię, a później – w latach 1990–2000 – młodzieżową operę mydlaną Beverly Hills 90210, w której w jedną z głównych ról wcieliła się jego córka Tori Spelling jako Donna Martin. Później były kolejne seriale: Melrose Place (1992), Siódme niebo, Pacific Palisades (1997), Sunset Beach (w latach 1997–1999), Wybrańcy fortuny (2000) i Czarodziejki (w latach 1998–2006).

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Zmarł w wieku 83 lat, w swoim domu w Los Angeles w wyniku komplikacji po wylewie, który przeszedł 18 czerwca 2006 roku.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Czarodziejki (ang. Charmed) – amerykański serial fantasy, którego wszystkie osiem sezonów można było oglądać w telewizji The WB w USA, a w Polsce w telewizji Polsat, Hallmark, SciFi Universal i obecnie na Fox Life. Serial opowiada o najpotężniejszych na świecie dobrych czarodziejkach – siostrach Halliwell. Każda z nich posiada unikalną magiczną siłę, która dojrzewa i rozwija się w ciągu całego ich życia. Razem mieszkają w rodzinnej posiadłości i wykorzystują swe zdolności do walki z demonami i innymi siłami zła, które panoszą się na terenie San Francisco w Kalifornii.
Kocham Lucy (ang. I Love Lucy) – amerykański czarno-biały serial komediowy (sitcom) emitowany w latach od 1951 do 1957 roku. Był to pierwszy serial w tym kraju wyprodukowany na potrzeby telewizji. Serial ten w USA uchodzi za kultowy i kilkakrotnie był nominowany do Nagrody Emmy. Pierwszy sezon serialu serial był emitowany w TVP2 w latach 90.
Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama