• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aaron Ciechanower

  Przeczytaj także...
  Ubikwityna (Ub) jest małocząsteczkowym białkiem obecnym we wszystkich komórkach eukariotycznych i pełniącym kluczową rolę w naznaczaniu białek (ubikwitynacja), które mają ulec nielizosomalnej proteolizie.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).

  Aaron Ciechanower (ur. 1 października 1947 w Hajfie) – izraelski biolog.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 2004 roku wraz z Awramem Herszko i Irwinem Rose’em, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach, w którym bierze udział białko ubikwityna.

  Biologia (z gr. βίος (bios) - życie i λόγος (logos) - słowo, nauka) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych.1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.

  W roku 1974 otrzymał tytuł w Hadassah Medical School na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Doktorat z medycyny uzyskał w 1982 r. w Instytucie Technologii Technion w Hajfie.

  15 listopada 2011 r. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego profesor Aaron Ciechanower otrzymał tytuł doktora honoris causa zarówno Uniwersytetu Warszawskiego, jak i Politechniki Warszawskiej.

  W 2012 roku otrzymał w Łodzi dwa tytuły doktora honoris causa: od Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obie uczelnie zorganizowały wspólną uroczystość.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.

  Obecnie Aaron Ciechanower jest profesorem i dyrektorem Rappaport Family Institute for Research in Medical Sciences w Technion.

  Aaron Ciechanower ma polskie korzenie – jego rodzina przybyła do Izraela z Polski przed II wojną światową. Nazwisko pochodzi od Ciechanowa, skąd wywodzą się jego przodkowie ze strony ojca; ten z kolei urodził się w Mławie.

  Wykształcenie i stanowiska[ | edytuj kod]

 • 1974 dyplom Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie
 • 1973–1976 studia doktoranckie z biochemii w Instytucie Technologii Technion w Hajfie
 • 1981–1985 studia post-doktoranckie w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge USA
 • od 1986 funkcja Distinguished Research Professor w Instytucie Technologii Technion.
 • Członkostwa[ | edytuj kod]

  Jest członkiem ponad 20 akademii nauk, m.in.

  Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.
 • Polskiej Akademii Medycyny, Rosyjskiej, Amerykańskiej
 • Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO)
 • Papieskiej Akademii Nauk w Watykanie
 • Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • 15 tytułów doktora honoris causa,
 • 12 tytułów profesora honorowego.
 • 2004 – prof. Ciechanover wraz z Awramem Herszko i Irwinem Rose’em zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
 • Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • A. Hershko, A. Ciechanover, IA. Rose. Resolution of the ATP-dependent proteolytic system from reticulocytes: a component that interacts with ATP.. „Proc Natl Acad Sci U S A”. 76 (7), s. 3107–3110, 1979. PMID: 290989. 
 • A. Hershko, A. Ciechanover, H. Heller, AL. Haas i inni. Proposed role of ATP in protein breakdown: conjugation of protein with multiple chains of the polypeptide of ATP-dependent proteolysis. „Proc Natl Acad Sci U S A”. 77 (4), s. 1783–1786, 1980. PMID: 6990414. 
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Profesor Aaron Ciechanower doktorem Honoris Causa dwóch warszawskich. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
  2. Dwa doktoraty honoris causa dla noblisty. Uniwersytet Łódzki, 2012-09-20. [dostęp 2012-09-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-22)].
  3. Doctor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Prof. Aaron Ciechanower. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 2012. [dostęp 2015-08-23].
  4. Aaron Ciechanower PDF.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Uzasadnienie Nagrody Nobla
 • PDF
 • Aaron Ciechanover honorowym doktorem warszawskich uczelni - RP.pl

 • Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Mława – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim. Miasto powiatowe leżące na Północnym Mazowszu, na Wzniesieniach Mławskich, w pobliżu rzeki Mławki, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa ciechanowskiego. Według danych z 30 czerwca 2012 w mieście zameldowanych było 30 957 mieszkańców. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Awram Herszko (ur. 31 grudnia 1937 w Karcag, Jász-Nagykun-Szolnok, Węgry) – izraelski biolog. W roku 2004 wraz z Aaronem Ciechanowerem i Irwinem Rose’em, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie procesu degradacji białek w komórkach, w którym bierze udział białko ubikwityna.
  Instytut Technologii Technion (hebr. הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל) w Hajfie jest najbardziej znaną wyższą uczelnią techniczną w Izraelu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego - klasycystyczny budynek zlokalizowany na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28, w ciągu Traktu Królewskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.831 sek.