• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • A Bit of Fry and Laurie

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc) – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  A Bit of Fry and Laurie (Kawałek Frya i Laurie'ego) – brytyjski serial komediowy w konwencji sketch show, emitowany po raz pierwszy w latach 1989-1995 na antenie BBC Two. Autorami wszystkich skeczy oraz ich głównymi wykonawcami byli Stephen Fry i Hugh Laurie. Łącznie wyprodukowano 25 półgodzinnych odcinków podzielonych na 4 serie, do czego należy jeszcze dodać 35-minutowy odcinek pilotowy z 1987. Wszystkie one zostały wydane w Wielkiej Brytanii na DVD.

  BBC Two (BBC 2 – dwójka w nazwie do niedawna zapisywana była cyfrą) - drugi kanał brytyjskiej telewizji publicznej. Jest nadawany przez BBC, zaś pierwszym dniem emisji był 20 kwietnia 1964. 1 lipca 1967 BBC Two jako pierwszy kanał telewizyjny w Europie rozpoczęło stałe nadawanie w kolorze.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Serial charakteryzował się dość wyrafinowanym poczuciem humoru, opartym przede wszystkim na słowie. Choć na jego potrzeby stworzono wiele postaci fikcyjnych, często autorzy występowali pod własnymi nazwiskami lub przerywali skecze w połowie, przechodząc do "zupełnie prywatnych" rozmów czy sporów. Hugh Laurie regularnie grywał na fortepianie i innych instrumentach oraz śpiewał piosenki.

  Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).James Hugh Calum Laurie, OBE (ur. 11 czerwca 1959 w Oksfordzie) – brytyjski aktor, scenarzysta filmowy, pisarz i muzyk.

  W latach 1990-1993 obaj panowie równocześnie pracowali nad innym serialem, emitowanym na antenie ITV1 kostiumowym Jeeves and Wooster. Po zakończeniu emisji serialu wyrazili też chęć dalszej współpracy. Jak na razie, wobec dużej ilości innych zajęć, nie udało się tego zrealizować.

  ITV1 - najpopularniejszy kanał telewizji komercyjnej w Wielkiej Brytanii. Formalnie stanowi sieć dwunastu regionalnych kanałów telewizyjnych z Anglii, Walii i Wysp Normandzkich, z których jedenaście należy do ITV plc, a dwunasty do blisko współpracującej z nią spółki Channel Television. W praktyce wszystkie nadają identyczny program (z wyjątkiem regionalnych serwisów informacyjnych) co sprawia, iż z perspektywy widza ITV1 jest jednym kanałem.Stephen Fry (ur. 24 sierpnia 1957 w Londynie) – brytyjski aktor i komik, pisarz i reżyser, w Polsce znany przede wszystkim z roli Melchetta w serialu Czarna Żmija.

  Wydano cztery zbiory scenariuszy A Bit of Fry and Laurie:

 • A Bit of Fry & Laurie. Mandarin Publishing, 1990. ISBN 0-7493-0705-6. (ang.)
 • A Bit More Fry & Laurie. Mandarin Publishing, 1991. ISBN 0-7493-1076-6. (ang.)
 • 3 Bits of Fry & Laurie. Mandarin Publishing, 1992. ISBN 0-7493-1701-9. (ang.)
 • Fry & Laurie Bit No. 4. Mandarin Publishing, 1995. ISBN 0-7493-1967-4. (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • A Bit of Fry and Laurie w bazie IMDb (ang.)
 • A Bit of Fry and Laurie w bazie Filmweb
 • A Bit of Fry and Laurie w serwisie BBC Comedy (ang.) [dostęp 2010-11-07]
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.