• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AZS AWF Poznań

  Przeczytaj także...
  Klub sportowy – podstawowa jednostka organizacyjna realizująca cele i zadania w zakresie kultury fizycznej. Organizacja sportowa posiadająca osobowość prawną działająca, jako osoba prawna (w formie sportowej spółki akcyjnej lub stowarzyszenia kultury fizycznej) bądź, jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą, której głównym - i najczęściej jedynym - celem jest udział w rozgrywkach sportowych, organizowanych pod egidą konkretnej federacji (krajowej, bądź kontynentalnej - rzadziej światowej) w stosownej kategorii wiekowej, płci i statusie zrzeszonych w nim osób.Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa w Poznaniu, kształcąca wysoko kwalifikowane kadry w zawodach praktycznych dla potrzeb wychowania fizycznego i zdrowotnego oraz rehabilitacji, sportu wyczynowego, turystyki i rekreacji.
  AZS AWF Poznań - polska kobieca akademicka drużyna siatkarska, będąca sekcją klubu sportowego AZS AWF Poznań, działającego przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Klub ten nie istnieje od sezonu 2009/2010. W 2009 roku klub odsprzedał licencję na grę w II lidze klubowi z Murowanej Gośliny - KS Piecobiogazowi.

  KS AZS-AWF Poznań – wielosekcyjny uczelniany klub sportowy działający przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Kontynuuje tradycje powstałego w 1919 roku klubu środowiskowego AZS Poznań. Jest to klub o charakterze wyczynowym.

  Zespoły ligowe[]

  AZS-AWF Poznań – kobieca drużyna siatkarska. W sezonie 2002/2003 srebrne medalistki mistrzostw Polski, występujące przez wiele sezonów w PlusLidze Kobiet.

  ORLEN Liga – najwyższa w hierarchii klasa kobiecych ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami - o tytuł Mistrza Polski, a za jej prowadzenie odpowiada Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. (PLPS S.A.). Najsłabsze drużyny są relegowane do I ligi.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.
   Osobny artykuł: AZS AWF II Poznań.

  AZS-AWF II Poznań – kobieca drużyna siatkarska. Występowała w II lidze.

  AZS-AWF Poznań – męska drużyna siatkarska.

   Osobny artykuł: AZS AWF Poznań (piłka ręczna kobiet).

  AZS-AWF Poznań - kobieca drużyna piłki ręcznej. Sekcja została reaktywowana po kilku latach przerwy we wrześniu 2006, jako MKS Malta Poznań. W sezonie 2006/2007 drużyna, pod wodzą trenera Stanisława Igela, występowała w I grupie II ligi, kończąc rozgrywki na 2 miejscu, a w sezonie 2007/2008 powtórzyła to osiągnięcie.

  Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej kobiet – cykliczne, krajowe rozgrywki sportowe, organizowane regularnie co roku (co sezon, z kilkoma wyjątkami) przez Polski Związek Piłki Siatkowej (w latach 1929-2005), a od sezonu 2005/2006 przez Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej pod nazwą Liga Siatkówki Kobiet (dzisiaj pod nazwą ORLEN Liga), mające na celu wyłonienie mistrzyń Polski.II liga polska w piłce siatkowej kobiet jest trzecią w hierarchii - po LSK i I lidze (dawnej I lidze Serii B) - klasą kobiecych ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąc jednocześnie trzecim szczeblem centralnym (III poziom ligowy). Rywalizacja w niej toczy się - co sezon, systemem ligowym wraz z play-offami w czterech równorzędnych grupach rozgrywkowych - o awans do I ligi, a za jej prowadzenie odpowiada Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS). Najsłabsze drużyny każdej z grup są relegowane do III ligi.

  Z początkiem 2008 sekcja została przejęta przez Klub Sportowy AZS AWF Poznań i już w sezonie 2008/2009 – w wyniku reorganizacji rozgrywek – wywalczyła awans do I ligi grupy A.

  Sekcja jest organizatorem cyklicznych turniejów, m.in. Międzynarodowego Wiosennego Turnieju Piłki Ręcznej Kobiet, Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej Plażowej "Reflex Cup" oraz Nocnego Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Ręcznej Plażowej "Reflex Cup Night".

  W skład sekcji wchodzi również zespół piłki ręcznej plażowej – Pyrki AZS AWF Poznań, który wywalczył tytuły Mistrza Polski w 2007 i 2008 oraz zdobył Puchar Polski w 2008.

  Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.AZS AWF II Poznań - polska kobieca akademicka drużyna siatkarska, będąca sekcją klubu sportowego AZS AWF Poznań, działającego przy Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

  Sekcja kajakowa[]

  Założona w 2010 roku przez Macieja Wyszkowskiego oraz Dawida Gluzę sekcja liczyła w kwietniu 2011 roku kilkudziesięciu członków. Zajęcia sekcji dobywają się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Trenerzy sekcji to Dawid Gluza (szkolenie kanadyjkarzy), Maciej Wyszkowski (szkolenie kajakarzy i kajakarek) oraz Marzena Wyszkowska (Michalak) (szkolenie wstępne).

  Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona sekcji kajakowej
 • Sekcja piłki ręcznej kobiet • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.