• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AWD

  Przeczytaj także...
  Volvo V70 - samochód osobowy produkowany w nadwoziu kombi przez szwedzki koncern Volvo Car Corporation od 1996 roku. Uterenowiona wersja nosi nazwę XC70.Ford Transit - samochód dostawczy marki Ford produkowany od 1965 roku występujący w różnych typach nadwozi od dostawczego aż po 17-osobowego busa. Auto zastąpiło Forda Thames Dwa razy zdobył nagrodę Van of the Year - w 2001 oraz 2007 roku. Obecnie produkowana jest VII generacja modelu.
  Volvo S60 - samochód osobowy klasy średniej-premium produkowany w wersji sedan przez koncern Volvo Car Corporation. Aktualnie produkowana jest druga generacja modelu.
  Schemat przeniesienia napędu na wszystkie koła.

  AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − oznaczenie napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej - na wszystkie osie pojazdu. W pojazdach dwuosiowych różni się od układu 4x4 tym, że może mieć dynamiczny podział mocy napędu na poszczególne osie włącznie z całkowitym umieszczeniem mocy na jednej konkretnej osi. 4x4 ma natomiast stały rozkład siły na wszystkie 4 koła. Oznaczenie jest typowe dla samochodów koncernu Ford Motor Company z napędem na wszystkie koła, np. Volvo S60 i V70 czy też Ford Transit, który w wersji AWD wszedł do sprzedaży w drugiej połowie 2007 roku. Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagana jest duża przyczepność do pokonywania wzniesień i nierówności.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.