• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AWD

  Przeczytaj także...
  Audi – niemiecki producent premium samochodów osobowych z siedzibą w Ingolstadt w Niemczech, należący do koncernu Volkswagen AG. Założony w 1909 roku przez Augusta Horcha, który założył firmę po tym, jak został wyrzucony z Horch, firmy samochodowej, którą założył w 1899 roku. Nazwa przedsiębiorstwa wywodzi się z gry słów: Audi to łacińskie tłumaczenie nazwiska Horch (oznacza „słuchaj!”). Subaru – japońska firma motoryzacyjna. Nazwa Subaru w języku japońskim oznacza Plejady (昴 – すばる), stąd też logo firmy. 
  Subaru Forester - samochód sportowo-użytkowy marki Subaru oparty na podwoziu Subaru Imprezy. Obecnie na rynku dostępna jest IV generacja pojazdu.
  Schemat przeniesienia napędu na wszystkie koła.

  AWD (ang. All Wheel Drive, lub 4WD 4 Wheel Drive) − jedno z możliwych oznaczeń napędu na wszystkie koła, a mówiąc dokładniej – na wszystkie osie pojazdu.

  Oznaczenie AWD/4WD jest typowe dla samochodów Subaru (np. Subaru Forester) oraz koncernu Audi AG z napędem na wszystkie koła (quattro).

  Nie wszędzie użycie napędu AWD może się opłacać, gdyż zwiększa on zapotrzebowanie na paliwo. Dlatego w małych oszczędnych autach stosuje się napęd tylko na jedną oś (zazwyczaj przednią). Napęd AWD często używany jest w samochodach terenowych, gdzie wymagany jest do pokonywania przeszkód.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. l, Czym jest napęd 4x4 ? – Nowości ze świata motoryzacji – cafemoto.pl, „Nowości ze świata motoryzacji – cafemoto.pl”, 11 marca 2017 [dostęp 2017-10-16] (pol.).


  Reklama

  Czas generowania strony: 0.592 sek.