• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • AVL Airlines

  Przeczytaj także...
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Nordavia (dawniej Aerofłot-Nord)- rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Archangielsku, założona na bazie linii AVL Airlines. Była częścią holdingu Aerofłot.
  An-24 AVL Airlines

  AVL Airlines (ros. АВЛ — Архангельские воздушные линии) – była rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Archangielsku, prowadziła operacje od 1991 roku, aż do 2004 kiedy to została przejęta przez Aerofłot i po rebradingu rozpoczęła działalność jako Aerofłot-Nord (Obecnie funkcjonuje pod nazwą Nordavia).

  Archangielsk (ros. Арха́нгельск; do 1613 Nowochołmogory, ros. Новохолмого́ры) – miasto w Rosji, stolica obwodu archangielskiego.An-24 (ros. Ан-24) – wąskokadłubowy turbośmigłowy samolot pasażerski zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa.

  Historia[ | edytuj kod]

  Linia została założona w 1963 roku jako Archangielska Eskadra Lotnicza, która wchodziła w skład sił powietrznych dawnego ZSRR. Po reformach na przełomie 1990 i 1991 roku jednostka ta stała się cywilną linią lotniczą obsługującą loty krajowe. W tym celu zmieniła nazwę na AVL Airlines. w 2004 roku linia została wykupiona przez Aerofłot i po przejściu całkowitego rebrandingu rozpoczęła działalność jako spółka zależna od flagowego przewoźnika Rosji o nazwie Aerofłot-Nord. Od 2009 roku linia ta funkcjonuje pod nazwą NORDAVIA- Regional Airlines.

  Aerofłot, Aerofłot – Rosyjskie Linie Lotnicze S.A. (ros. OAO Аэрофлот – российские авиалинии) – państwowe rosyjskie linie lotnicze i największy przewoźnik w Rosji. Wcześniej, były to jedyne linie lotnicze Związku Radzieckiego, zarazem największe w świecie. Formalnie Aerofłot stanowił oddzielny resort – Ministerstwo Lotnictwa Cywilnego (Министерство гражданской авиации), zaś ich szef miał rangę ministra. De facto był to centralnie zarządzany konglomerat kilkudziesięciu terytorialnych (republikańskich, obwodowych lub krajowych) przewoźników wraz z jednym obsługującym połączenia międzynarodowe. Portem bazowym jest podmoskiewskie lotnisko Szeremietiewo (Шереметьево).Rebranding – proces zmiany percepcji marki poprzez zmianę elementów jej komunikacji, który najczęściej wiąże się ze zmianą nazwy firmy lub produktu, wizerunku i/lub logo.

  Flota[ | edytuj kod]

  Flota linii AVL na rok 2004:

  Wypadki i Katastrofy[ | edytuj kod]

  1991-2004[ | edytuj kod]

  W historii linii AVL nie zdarzył się żaden wypadek lub katastrofa.

  Od 2004[ | edytuj kod]

  14 września 2008 doszło do katastrofy Boeinga 737 linii Aerofłot-Nord w wyniku czego zginęli wszyscy na pokładzie – 88 osób.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Donavia
 • Aerofłot
 • Aerofłot-Nord
 • Katastrofa lotu Aerofłot 821 – wypadek pasażerskiego samolotu odrzutowego Boeing 737-500 (nr rejestracji VP-BKO) linii lotniczej Aerofłot-Nord, operującej rozkładowo dla linii lotniczej Aerofłot, rejs nr 821 z 14 września 2008. Katastrofa miała miejsce w pobliżu docelowego portu lotniczego Perm, przy podejściu do lądowania. Zginęli wszyscy na pokładzie maszyny – 88 osób.Donavia (ros. Донавиа, dawniej Aerofłot-Don)– rosyjskie linie lotnicze z siedzibą w Rostowie nad Donem. Głównymi węzłami są port lotniczy Rostów nad Donem i Moskwa-Szeremietiewo. W latach 2000-2009 była częścią holdingu Aerofłot.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.