AVL Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
An-24 AVL Airlines

AVL Airlines (ros. АВЛ — Архангельские воздушные линии) – była rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Archangielsku, prowadziła operacje od 1991 roku, aż do 2004 kiedy to została przejęta przez Aerofłot i po rebradingu rozpoczęła działalność jako Aerofłot-Nord (Obecnie funkcjonuje pod nazwą Nordavia).

Nordavia (dawniej Aerofłot-Nord)- rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Archangielsku, założona na bazie linii AVL Airlines. Była częścią holdingu Aerofłot.Archangielsk (ros. Арха́нгельск; do 1613 Nowochołmogory, ros. Новохолмого́ры) – miasto w Rosji, stolica obwodu archangielskiego.

Historia[ | edytuj kod]

Linia została założona w 1963 roku jako Archangielska Eskadra Lotnicza, która wchodziła w skład sił powietrznych dawnego ZSRR. Po reformach na przełomie 1990 i 1991 roku jednostka ta stała się cywilną linią lotniczą obsługującą loty krajowe. W tym celu zmieniła nazwę na AVL Airlines. w 2004 roku linia została wykupiona przez Aerofłot i po przejściu całkowitego rebrandingu rozpoczęła działalność jako spółka zależna od flagowego przewoźnika Rosji o nazwie Aerofłot-Nord. Od 2009 roku linia ta funkcjonuje pod nazwą NORDAVIA- Regional Airlines.

An-24 (ros. Ан-24) – wąskokadłubowy turbośmigłowy samolot pasażerski zaprojektowany w biurze konstrukcyjnym Olega Antonowa.Aerofłot, Aerofłot – Rosyjskie Linie Lotnicze S.A. (ros. OAO Аэрофлот – российские авиалинии) – państwowe rosyjskie linie lotnicze i największy przewoźnik w Rosji. Wcześniej, były to jedyne linie lotnicze Związku Radzieckiego, zarazem największe w świecie. Formalnie Aerofłot stanowił oddzielny resort – Ministerstwo Lotnictwa Cywilnego (Министерство гражданской авиации), zaś ich szef miał rangę ministra. De facto był to centralnie zarządzany konglomerat kilkudziesięciu terytorialnych (republikańskich, obwodowych lub krajowych) przewoźników wraz z jednym obsługującym połączenia międzynarodowe. Portem bazowym jest podmoskiewskie lotnisko Szeremietiewo (Шереметьево).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rebranding – proces zmiany percepcji marki poprzez zmianę elementów jej komunikacji, który najczęściej wiąże się ze zmianą nazwy firmy lub produktu, wizerunku i/lub logo.
Katastrofa lotu Aerofłot 821 – wypadek pasażerskiego samolotu odrzutowego Boeing 737-500 (nr rejestracji VP-BKO) linii lotniczej Aerofłot-Nord, operującej rozkładowo dla linii lotniczej Aerofłot, rejs nr 821 z 14 września 2008. Katastrofa miała miejsce w pobliżu docelowego portu lotniczego Perm, przy podejściu do lądowania. Zginęli wszyscy na pokładzie maszyny – 88 osób.
Donavia (ros. Донавиа, dawniej Aerofłot-Don)– rosyjskie linie lotnicze z siedzibą w Rostowie nad Donem. Głównymi węzłami są port lotniczy Rostów nad Donem i Moskwa-Szeremietiewo. W latach 2000-2009 była częścią holdingu Aerofłot.

Reklama