ATP Challenger Tour
Dzika karta (ang. wildcard), termin oznaczający dopuszczenie do zawodów, zwykle rangi mistrzowskiej, drużyny lub zawodnika niespełniającego formalnych warunków uczestnictwa. Prawo to przysługuje zazwyczaj organizatorom rozgrywek.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
ATP Challenger Tour (do roku 2008 ATP Challenger Series) – cykl 160 turniejów w męskim tenisie ziemnym, rozgrywanych na całym świecie, organizowanych przez ATP. Są to turnieje, przewyższające punktacją i wynagrodzeniem rozgrywki rangi Futures, a ustępujące turniejom ATP Tour.
W challengerach nie mogą startować tenisiści zajmujący miejsca w pierwszej 10. rankingu ATP. Zawodnicy, którzy zajmują w tym rankingu miejsca od 11. do 50, aby zagrać w turnieju tej rangi muszą uzyskać specjalną zgodę ATP na start oraz dostać od jego organizatorów tzw. dziką kartę.
Punkty rankingowe i pula nagród[ | edytuj kod]
W 2019 władze ATP zreorganizowały system ATP Challenger Tour. Wszystkie turnieje składają się z drabinki singlowej dla 48 tenisistów i 16 par deblowych oraz zostały wprowadzone skrócone eliminacje. Wyjątkiem jest kategoria ATP Challenger Tour 50, która posiada drabinkę główną dla 32 zawodników i eliminacyjną dla 24 tenisistów. Dodatkowo zawody rozgrywane są łącznie z kwalifikacjami od poniedziałku do niedzieli, a wszyscy zakwalifikowani zawodnicy mają zapewniony nocleg i fachową opiekę medyczną. Wzrosły nagrody pieniężne, tak że każdy z uczestników otrzymuje premię finansową za sam udział w turnieju, a zawody z najwyższą pulą nagród wynoszą 162 480 $.
Poszczególne challengery są podzielone na sześć kategorii: ATP Challenger 50, 80, 90, 100, 110 i 125. Każda z liczb przy danej kategorii oznacza ilość punktów zdobytych przez zwycięzcę zawodów.
Punktacja (singiel)[ | edytuj kod]
Punktacja (debel)[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ ATP Challenger Tour Set For Significant Revamp From 2019 | ATP World Tour | Tennis, „ATP World Tour” [dostęp 2018-09-09] (ang.).
- ↑ Wirtualna Polska Media , ATP szykuje zmiany. Będzie reforma rozgrywek ATP Challenger Tour - WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 25 lipca 2018 [dostęp 2018-09-09] (pol.).