ATC (H01)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jest to część klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej:

Sermorelina (INN: Sermorelin) – polipeptyd zbudowany z pierwszych 29 aminokwasów somatoliberyny, stosowany jest jako czynnik uwalniający somatotropinę w teście oceniającym zdolność komórek przedniego płata przysadki do wytwarzania hormonu wzrostu oraz w leczeniu niedoboru hormon wzrostu u dzieci.Hormon wzrostu, somatotropina, STH (ang. Growth Hormone, GH) – hormon polipeptydowy produkowany przez komórki kwasochłonne przedniego płata przysadki mózgowej. Wydzielanie hormonu wzrostu odbywa się pulsacyjnie, a częstość i intensywność pulsów zależna jest od wieku i płci.

Obejmuje ona hormony podwzgórza i przysadki mózgowej oraz ich analogi:

Lanreotyd – syntetyczny analog somatostatyny. Cykliczny oktapeptyd zawierający prawoskrętny tryptofan i alaninę. Wiąże się z receptorami dla somatostatyny typu 2, 3 i 5, przez co hamuje wydzielanie hormonu wzrostu, motyliny jak też pankreatyny. Znacznie hamuje poposiłkowe zwiększenie przepływu w tętnicy krezowej górnej i żyle wrotnej. Obniża stymulowane prostaglandyną E1 wydzielanie wody, sodu, potasu i chlorków do światła jelita czczego. Obniża stężenie prolaktyny u przewlekle leczonych pacjentów z akromegalią.Klasyfikacja anatomiczno-terapeutyczno-chemiczna, ATC – system porządkujący leki oraz inne środki i produkty wykorzystywane w medycynie. Klasyfikację kontroluje Centrum Współpracy nad Metodologią Statystyczną Leków (Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology) w Norwegii podlegający pod Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pierwszy spis został opublikowany w 1976 roku.

H 01 A – Hormony przedniego płata przysadki[ | edytuj kod]

 • H 01 AA – Adrenokortykotropina
 • H 01 AA 01 – kortykotropina
 • H 01 AA 02 – tetrakozaktyd
 • H 01 AB – Tyreotropina
 • H 01 AB 01 – tyreotropina alfa
 • H 01 AC – Somatotropina i analogi
 • H 01 AC 01 – somatotropina
 • H 01 AC 02 – somatrem
 • H 01 AC 03 – mekasermina
 • H 01 AC 04 – sermorelina
 • H 01 AC 05 – rinfabat mekaserminy
 • H 01 AC 06 – tesamorelina
 • H 01 AC 07 – somapacytan
 • H 01 AX – Inne hormony przedniego płata przysadki
 • H 01 AX 01 – pegwisomant
 • Tyreotropina, hormon tyreotropowy (TSH od ang. Thyroid-stimulating hormone) – hormon glikoproteinowy o masie cząsteczkowej 28 000 D, wytwarzany przez przysadkę mózgową.Noretysteron (łac. norethisteronum) – organiczny związek chemiczny z grupy steroidów, stosowany jako lek z grupy gestagenów będących pochodnymi testosteronu. Jest składnikiem środków antykoncepcyjnych starszej generacji. Jest hormonem steroidowym, działa na receptory jądra komórkowego. Ma słabe działanie androgenne.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Terlipresyna (ATC: H01 BA04) – 11-aminokwasowy peptyd, syntetyczny analog wazopresyny. Stanowi związek nieaktywny, ulegający w organizmie przemianie przez enzymy osoczowe i tkankowe do czynnej lipresyny. Lipresyna wykazuje wybiórcze działanie na receptor V1, a za jego pośrednictwem kurczy mięśnie gładkie naczyń krwionośnych. Działa około tysiąckrotnie silniej na naczynia niż antydiuretycznie. Stosowana w leczeniu gwałtownych krwawień (np. z żylaków przełyku, mięśniaków macicy lub w III okresie porodu). Silnie pobudza układ chłonny w czasie fazy lutealnej cyklu miesiączkowego oraz w ciąży.
  Hormon adrenokortykotropowy (kortykotropina, skrót: ACTH) – hormon peptydowy przysadki mózgowej, który pobudza korę nadnerczy do wydzielania kortyzolu i wielu słabo działających androgenów.
  Estradiol, 17β-estradiol (łac. Estradiolum lub Estrodiolum) – sterydowy hormon płciowy. Jest podstawowym, naturalnym estrogenem.
  Desmopresyna (łac. Desmopressinum; deamino-D-argininowazopresyna, DDAVP) – organiczny związek chemiczny, syntetyczny analog wazopresyny, naturalnego hormonu podwzgórzowego. Desmopresyna w porównaniu z wazopresyną ma silniejsze i dłuższe działanie antydiuretyczne oraz słabsze działanie wazopresyjne. Desmopresyna ma wpływ na hemostazę zwiększając stężenie krążącego czynnika VIII i czynnika von Willebranda, zwiększając aktywność tkankowego aktywatora plazminogenu w osoczu i nasilając fibrynolizę.
  Somatostatyna (SRIF, ATC: H01 CB01) – hormon peptydowy będący antagonistą somatoliberyny. Somatostatyna blokuje wydzielanie hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową oraz hamuje wydzielanie insuliny.
  Karbetocyna – organiczny związek chemiczny, syntetyczny analog oksytocyny, makrocykliczny oligopeptyd złożony z 8 aminokwasów oraz mostka opartego o kwas masłowy, który łączy grupę tiolową cysteiny z grupą aminową metylowej pochodnej tyrozyny. Antagonista receptora wazopresyny działający na receptory oksytocyny (OT), w porównaniu z którą wykazuje dłuższe działanie.
  Oktreotyd (łac. Octreotidum) – organiczny związek chemiczny, syntetyczny, cykliczny oktapeptyd wykazujący właściwości zbliżone do somatostatyny. Ma dłuższy niż somatostatyna czas działania i jest silniejszym inhibitorem hormonu wzrostu (somatotropiny), glukagonu i insuliny niż ten naturalny hormon. Oktreotyd podaje się przed operacyjnym leczeniem hormonalnie czynnych gruczolaków przysadki u pacjentów z akromegalią. Razem z innymi analogami somatostatyny jest stosowany w przypadku przeciwwskazań do leczenia operacyjnego akromegalii. Analogi somatostatyny stosuje się w objawowym leczeniu guzów neuroendokrynnych przewodu pokarmowego.

  Reklama