• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ASM Clermont Auvergne

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Wercyngetoryks, łac. Vercingetorix (ur. 72 p.n.e., zm. 46 p.n.e.) – wódz galijskiego plemienia Arwernów, przywódca wielkiego powstania Galów przeciwko władzy Rzymu, syn Keltillosa.
  Top 14 – francuska, najstarsza liga rugby na świecie. Założona w 1892 r. Rozgrywki trwają do dziś z przerwami spowodowanymi wybuchem I wojny światowej i II wojny światowej. Rozgrywkami zarządza Ligue nationale de rugby. Dwie najsłabsze drużyny po fazie zasadniczej spadają do Rugby Pro D2. Cztery najlepsze zespoły po fazie zasadniczej grają mecze play-off według systemu: pierwszy zespół gra z czwartym, a drugi z trzecim.

  ASM Clermont Auvergne (wym. [a.esˈem klɛʀˈmɔ̃ oˈvɛʁnj]) – francuski klub rugby union z siedzibą w Clermont-Ferrand, występujący w najwyższej klasie rozgrywkowej Top 14 oraz European Rugby Champions Cup (ERCC). Dwukrotni mistrzowie Francji (2010, 2017) i trzykrotni finaliści ERCC (2013, 2015, 2017). Tradycyjnymi barwami klubu są żółty i niebieski, będące jednocześnie kolorami powiązanej z klubem fabryki Michelin.

  European Rugby Challenge Cup – coroczne rozgrywki dla najlepszych europejskich klubów rugby union, niższe rangą od European Rugby Champions Cup, odbywające się od sezonu 1996/1997. Ich organizatorem od 2014 jest European Professional Club Rugby. European Rugby Champions Cup – najwyższy poziom międzynarodowych klubowych rozgrywek rugby union. Puchar istnieje od roku 2014, zastąpił on poprzednią formułę rozgrywek Puchar Heinekena. W rozgrywkach uczestniczą kluby z krajów grających w Pucharze Sześciu Narodów reprezentujących 3 ligi: Top 14, English Premiership oraz Pro12.

  Swoje domowe mecze ASM rozgrywa na mogącym pomieścić 19 372 widzów Stade Marcel-Michelin, stanowiącym część Parc des Sports Marcel Michelin.

  Historia[ | edytuj kod]

  Posąg Wercyngetoryksa z flagą ASM Clermont Auvergne po zdobyciu przez tę drużynę tytułu mistrzowskiego w 2010 roku

  11 października 1911 grupa osób, na której czele stał Marcel Michelin (członek rodziny prowadzącej fabrykę opon Michelin), założyła klub sportowy dla pracowników zakładu. Oryginalna nazwa klubu brzmiała Association Sportive Michelin. Był to wówczas klub wielosekcyjny, skupiający osoby uprawiające biegi przełajowe, piłkę nożną i rugby (trzy chronologicznie pierwsze), a także szermierkę, kolarstwo, tenis oraz grę w bule.

  Compagnie Générale des Établissements Michelin – największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon. Jego siedziba znajduje się w Clermont-Ferrand (Puy-de-Dôme) we Francji. Michelin znany jest również z wydawanych przez siebie map i przewodników („Guide Michelin”) dla turystów zmotoryzowanych.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  W 1911 oddano do użytku stadion w Parc des Sports Marcel Michelin, będący od tamtej pory domowym obiektem drużyny. Po przebudowie w latach 2006–2015 i inwestycjach w wysokości 28 mln euro jego trybuny mogą pomieścić 19 372 kibiców.

  W 1922 nazwę zmieniono na AS Montferrandaise, co było wynikiem ustawy zakazującej umieszczania „reklam” w nazwach zespołów sportowych. Marcel Michelin tłumaczył, że chcąc zachować dotychczasowe inicjały, zdecydowano się na włączenie do nazwy członu Montferrand, a więc historycznej dzielnicy Clermont-Ferrand, z której wywodziło się wielu ówczesnych zawodników.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1936 po raz pierwszy zespół był bliski zdobycia tytułu mistrzowskiego, jednak ostatecznie zajął w lidze drugie miejsce. Później podobna sytuacja zdarzyła się jeszcze dziewięciokrotnie, nim w 2010 ASM sięgnęło ostatecznie po swój pierwszy tytuł.

  W 2004 klub przyjął obecną nazwę (ASM Clermont Auvergne), mimo czego nadal bywa określany jako Montferrand.

  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Trofea[ | edytuj kod]

 • Mistrzostwa Francji:
 • Triumfator (2): 2010, 2017
 • Finalista (12): 1936, 1937, 1970, 1978, 1994, 1999, 2001, 2007, 2008, 2009, 2015, 2019
 • Challenge Yves du Manoir:
 • Triumfator (3): 1938, 1976, 1986
 • Finalista (6): 1935, 1957, 1972, 1979, 1985, 1994
 • Puchar Francji:
 • Finalista (2): 1945, 1947
 • Puchar Ligi Francuskiej:
 • Triumfator (1): 2001
 • European Rugby Challenge Cup:
 • Triumfator (3): 1999, 2007, 2019
 • Finalista (1): 2004
 • European Rugby Champions Cup
 • Finalista (1): 2013, 2015, 2017
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stade Marcel-Michelin (fr.). asm-rugby.com. [dostęp 2012-10-24].
  2. Opis stadionu na oficjalnej stronie drużyny (fr.). www.asm-rugby.com. [dostęp 2017-03-14].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Historique (fr.). ASM Clermont Auvergne. [dostęp 2012-10-24].
 • ASM Clermont Auvergne. Histoire (fr.). Ligue Nationale de Rugby. [dostęp 2012-10-24].
 • Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym i X-SAMPA, to a (zwykłe a).
  Warto wiedzieć że... beta

  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Samogłoska półprzymknięta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to e (zwykłe e).
  Bieg przełajowy – bieg w terenie, najczęściej w lasach, na łąkach lub w innych miejscach, gdzie bieg jest naturalnie utrudniany przez przyrodę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.765 sek.