• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ASLAV

  Przeczytaj także...
  Wóz zabezpieczenia technicznego (WZT) – opancerzony pojazd wojskowy przystosowany do naprawy uszkodzonych wozów bojowych w warunkach bojowych oraz odholowania ich z zagrożonego obszaru, w miejsce przeprowadzenia większych napraw.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Bojowy wóz rozpoznawczy (BWR) – wyspecjalizowany opancerzony pojazd bojowy, przeznaczony do prowadzenia rozpoznania i wyposażony w środki techniczne służące do tego celu (np. dalmierz laserowy, termowizor, radar naziemny, głowice optoelektroniczne, detektory promieniowania i skażeń).

  ASLAV (Australian Light Armoured Vehicle) – australijska rodzina ośmiokołowych pojazdów opancerzonych, oparta na kanadyjskich wariantach pojazdu Piranha. Pojazdy zostały dostosowane do australijskich wymagań. Wprowadzono je do służby w Australian Army w latach 90. Podobnie jak pierwowzory, są to pojazdy amfibijne.

  Australian Army (Armia Australijska) – wojska lądowe Australii, będące częścią Australijskich Sił Obrony (ang. Australian Defence Force), powstałe w 1901 roku. W 2008 roku liczba żołnierzy pełniących służbę zawodową w Australian Army wynosiła 26 611, a liczba rezerwistów 15 892.NZLAV (New Zealand Light Armoured Vehicle) – nowozelandzka wersja bojowego wozu piechoty LAV III, produkowanego przez General Dynamics. W roku 2003 Armia nowozelandzka zakupiła 105 tych pojazdów w celu zastąpienie używanych do tej pory transporterów M113. Wyprodukowano je w Kanadzie i są podstawowym pojazdem opancerzonym nowozelandzkich sił zbrojnych. US Army używa bardzo zbliżonych, lżej uzbrojonych pojazdów Stryker.

  Warianty[ | edytuj kod]

  Do rodziny ASLAV należą:

  M 242 Bushmaster – amerykańskie działko kalibru 25 mm firmy McDonnell Douglas stanowiące uzbrojenie m.in. wozów bojowych M2 Bradley, M3 Bradley CFV czy LAV-25. Jednym z konstruktorów działka był twórca karabinka M16, Eugene Stoner.Transporter opancerzony – opancerzony pojazd służący do transportu piechoty i sprzętu na polu walki, a w ograniczonym zakresie do jej wsparcia ogniowego. Jest słabiej uzbrojony i opancerzony od bojowego wozu piechoty, o podobnym przeznaczeniu, lecz służącego ponadto do wsparcia ogniowego piechoty w walce.
 • ASLAV-25bojowy wóz rozpoznawczy oparty konstrukcyjnie na pojeździe LAV-25. Uzbrojony jest w szybkostrzelne działko M242 Bushmaster kal. 25 mm oraz 2 karabiny maszynowe kal. 7,62 mm - jeden sprzężony z działkiem, oraz jeden umieszczony na dachu wieży. Posiada 3 osobową załogę i przystosowany jest do przewozu 6 żołnierzy.
 • ASLAV-PCtransporter opancerzony zdolny do transportu 7 żołnierzy. Oparty na kanadyjskim transporterze Bison. Uzbrojenie stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm umieszczony na dachu. Obecnie wiele transporterów jest dodatkowo dozbrajanych np. w granatniki automatyczne kal. 40 mm umieszczone w wieżyczkach bezzałogowych.
 • ASLAV-Cwóz dowodzenia
 • ASLAV-S – wariant wyposażony w system rozpoznawczy
 • ASLAV-A – opancerzony ambulans
 • ASLAV-F – pojazd logistyczny
 • ASLAV-Rwóz zabezpieczenia technicznego
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • LAV III
 • Stryker
 • NZLAV
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • ASLAV-25 - Armored reconnaissance vehicle
 • ASLAV-PC - Armored personnel carrier
 • Wóz dowodzenia - pojazd mechaniczny wyposażony w zespół technicznych środków łączności i stanowiska pracy, zapewniające kierowniczym osobom funkcyjnym dowodzenie podległymi wojskamiWielkokalibrowy karabin maszynowy (wkm, wukaem) – karabin maszynowy kalibru 12–20 (włącznie) mm. W II Rzeczypospolitej obowiązywała nazwa najcięższy karabin maszynowy (nkm). Po wojnie pod wpływem języka rosyjskiego wprowadzono obecną nazwę.
  Warto wiedzieć że... beta

  LAV-25 (Light Armored Vehicle) – kołowy bojowy wóz piechoty opracowany i produkowany przez General Motors of Canada dla US Marines. Pojazd bazuje na szwajcarskim pojeździe Piranha I 8x8. Pojazd łączy w sobie dużą mobilność i siłę ognia, przez co wykorzystywany jest do różnych zadań: od działań rozpoznawczych do szybkich ataków.
  Amfibia (pojazd amfibijny) – pojazd przystosowany konstrukcyjnie do poruszania się po powierzchni lądu i wody. Są używane głównie przez wojsko i służby ratownicze. Mogą służyć do desantu.
  Granatnik automatyczny ("karabin maszynowy strzelający granatami") – samoczynna broń zespołowa strzelająca specjalnymi nabojami o kalibrze powyżej 20 mm. Zasilana za pomocą taśmy lub z magazynka. Często montowane na lekkich pojazdach opancerzonych.
  Bison – kanadyjski kołowy transporter opancerzony w układzie 8x8 bazujący na KTO Piranha II. Wprowadzony na wyposażenie Canadian Army w 1990 roku, obecnie zastępowany przez nowsze transportery z rodziny LAV III (w użyciu pozostają tylko wersje specjalistyczne).
  Mowag Piranha – rodzina kołowych wozów bojowych opracowana przez szwajcarską firmę Mowag (obecnie General Dynamics European Land Combat Systems). Istnieją trzy generacje pojazdów, które znajdują się na wyposażeniu wielu armii świata. Używają one podwozia 4x4, 6x6 i 8x8. Produkowane wersje różnią się między sobą stopniem opancerzenia, rodzajem zastosowanej wieży i wyposażeniem specjalistycznym. W zależności od tego znajdują zastosowanie jako: transportery piechoty, pojazdy wsparcia ogniowego, pojazdy dowódcze, pojazdy ewakuacji medycznej.
  LAV III (Kodiak) – rodzina kanadyjskich kołowych wozów opancerzonych. Konstrukcja bazuje na szwajcarskim pojeździe Piranha III 8x8.
  Stryker – rodzina kołowych wozów opancerzonych będących na wyposażeniu United States Army od roku 2002. Konstrukcja bazuje na kanadyjskim transporterze LAV III (pokrewna wersja LAV-25 obecnie używana jest m.in. przez Marines).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.