• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ASCI Red

  Przeczytaj także...
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.LINPACK - biblioteka oprogramowania napisana w Fortranie w latach 70. dla numerycznego rozwiązywania problemów algebry liniowej. Jej autorami są Jack Dongarra, Jim Bunch, Cleve Moler i Pete Stewart. Jej następcą jest biblioteka LAPACK, przystosowana lepiej do architektur współczesnych komputerów. LINPACK wykorzystuje zestaw bibliotek BLAS do wykonywania podstawowych operacji na wektorach i macierzach. Jedną z najbardziej czasochłonnych podprocedur biblioteki BLAS, którą wykorzystuje LINPACK jest SAXPY. W zasadzie jest to operacja mnożenia wektora przez skalar i dodawania do innego wektora. Takie operacje mogą być wykonywane szczególnie szybko przez procesory wektorowe w komputerach o architekturze masywnie równoległej.
  Sandia National Laboratories jest amerykańskim instytutem naukowo badawczym zajmującym się badaniami naukowymi oraz opracowywaniem technologii w dziedzinie energii i broni nuklearnych. Sandia jest instytutem federalnym Rządu Stanów Zjednoczonych, na zlecenie jednak Departamentu Energii USA, zarządzany jest przez Sandia Corporation, będącą częścią koncernu Lockheed Martin

  ASCI Red, ASCI Option Redsuperkomputer działający w Sandia National Laboratories w latach 1997–2005. Od czerwca 1997 do czerwca 2000 był najszybszym komputerem na świecie według rankingu TOP500.

  Wykonał go Intel na zamówienie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych i NNSA. Jego zadaniem miało być symulowanie eksplozji jądrowych, które nie mogły być przeprowadzane w rzeczywistości, zgodnie z moratorium podpisanym w 1992 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Busha i w 1993 roku przez prezydenta Billa Clintona.

  Pentium OverDrive (nazwa kodowa P24T) to procesor Intel Pentium przeznaczony do płyt głównych zbudowanych dla platformy 486 posiadających złącza Socket 2 lub Socket 3. Pojawił się w dwóch wersjach: 63 (25 × 2,5) MHz i 83 (33 × 2,5) MHz. Posiadał 32 kB pamięci podręcznej (wersja standardowa Pentium miała połowę mniej (16 kB) niż OverDrive – głównie z uwagi na konieczność zniwelowania opóźnień spowodowanych wolniejszym działaniem szyny w architekturze 486).Pentium Pro to mikroprocesor szóstej generacji należący do rodziny x86, zaprojektowany i produkowany przez firmę Intel.

  W pierwszej wersji zawierał 4510 procesorów Pentium Pro, taktowanych zegarami 200 MHz, 1212 gigabajtów pamięci operacyjnej i 12,5 terabajta dysku twardego. W 1999 roku został rozbudowany do 9298 procesorów Pentium II OverDrive, taktowanych zegarami 333 MHz. Zajmował około 230 m² powierzchni i zużywał około 850kW mocy (nie licząc chłodzenia).

  Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępne bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor, a dawniej używano pamięci o dostępie cyklicznym.FLOPS (ang. FLoating point Operations Per Second) – liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Jest jednostką mocy obliczeniowej komputerów, używaną szczególnie w zastosowaniach naukowych. Jest bardziej uniwersalna od wcześniej używanej jednostki MIPS (instrukcji procesora na sekundę).

  Był pierwszym komputerem, który osiągnął szybkość powyżej 1 TFLOPS (biliona operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę) w teście LINPACK. W pierwszej wersji osiągnął 1,34 TFLOPS. Po rozbudowie jego szybkość wzrosła do 2,38 TFLOPS.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Advanced Simulation and Computing Program
 • ASCI White
 • ASC Purple
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Historia rankingu ASCI Red (ang.). Top500.org. [dostęp 2014-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-12)].
  2. Timothy G. Mattson, Greg Henry: The ASCI Option Red Supercomputer (ang.). Sandia National Laboratories. [dostęp 2014-08-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-11)].
  George Herbert Walker Bush (ur. 12 czerwca 1924 w Milton) – amerykański polityk, republikanin, przedsiębiorca naftowy. W latach 1989-1993 41. prezydent Stanów Zjednoczonych, w latach 1981-1989 43. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, ojciec 43. prezydenta George’a W. Busha.Gigabajt (10, skrót GB) lub Gibibajt (2, skrót GiB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca miliard (a w praktyce częściej 1.073.741.824 ~ 1.000.000.000 = 10) bajtów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Terabajt (skrót TB), Tebibajt (skrót TiB) – jednostki używane w informatyce między innymi do określania rozmiaru największych pamięci masowych, zasobów plików i baz danych. Przedrostek tera pochodzi od greckiego słowa téras (potwór); przedrostek tebi został utworzony sztucznie (zob. przedrostek dwójkowy).
  William Jefferson „Bill” Clinton (ur. 19 sierpnia 1946 jako William Jefferson Blythe III) – w latach 1993-2001 42. prezydent USA, baptysta, mąż Hillary Clinton – Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w gabinecie Baracka Obamy.
  Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
  Advanced Simulation and Computing Program (wcześniej Accelerated Strategic Computing Initiative, ASCI) - program rządu USA mający na celu rozwój superkomputerów na potrzeby armii, w szczególności do przeprowadzania symulowanych testów atomowych i badania procesów starzenia się broni jądrowej. Biorą w nim udział Los Alamos National Laboratory, Sandia National Laboratories i Lawrence Livermore National Laboratory. Program został rozpoczęty w 1993 roku po podpisaniu przez USA moratorium na testy jądrowe.
  ASCI White (Advanced Strategic Computing Initiative) - superkomputer zbudowany w 2000 przez IBM dla amerykańskiego Departamentu Energii w Lawrence Livermore National Laboratory. Osiągał wydajność 7,304 TFLOPS i od listopada 2000 roku do czerwca 2002 roku był najwydajniejszym superkomputerem na świecie. Został prześcignięty przez Earth Simulator. Przeznaczony był do symulacji skutków wybuchu bomby atomowej.
  Departament Energii Stanów Zjednoczonych lub ang. The United States Department of Energy (DOE) – to urząd federalny Stanów Zjednoczonych Ameryki zajmujący się problemami energii i bezpieczeństwa materiałów nuklearnych. Do zadań DOE należą: amerykański program broni nuklearnych, produkcja reaktorów atomowych dla amerykańskiej floty, oszczędność energii, badania w zakresie energii, odpady promieniotwórcze, i krajowa produkcja energii.
  Broń jądrowa – rodzaj broni masowego rażenia wykorzystującej wewnątrzjądrową energię wydzielaną podczas niekontrolowanej łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków (uranu i plutonu – broń atomowa) lub reakcji termojądrowej syntezy lekkich pierwiastków z wodoru – bomba wodorowa – o sile wybuchu znacznie większej od broni atomowej. Podobnie do każdego innego rodzaju broni, broń jądrowa jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania. Według jednak amerykańskiego Departamentu Obrony, bronią jądrową jest kompletne urządzenie w jego zamierzonej ostatecznej konfiguracji, które po zakończeniu procedur i procesów uzbrojenia, fuzji oraz sekwencji odpalenia, zdolne jest do produkcji zamierzonej reakcji nuklearnej oraz uwolnienia energii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.