ARL 44
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Musée des Blindés, Musée Général Estienne – to jedno z największych na świecie muzeów poświęconych broni pancernej, posiadające największą kolekcję pojazdów opancerzonych. Zlokalizowane jest w dolinie Loary w mieście Saumur, w departamencie Maine-et-Loire we Francji. Obecna nazwa muzeum nawiązuje do francuskiego generała Jean-Baptiste Eugène Estienne.
Panzerkampfwagen V Panther, PzKpfw V Panther, Sd.Kfz.171 "Pantera" – niemiecki czołg średni z okresu II wojny światowej. Konkuruje z radzieckim T-34 o miano najlepszego czołgu tej wojny.
ARL 44 – francuski czołg ciężki, pierwszy czołg opracowany we Francji po zakończeniu II wojny światowej.
Historia konstrukcji[ | edytuj kod]
W chwili rozpoczęcia wyzwalania Francji w 1944 roku rozpoczęto pracę nad wznowieniem produkcji sprzętu wojskowego w wytwórniach francuskich, w tym także czołgów. Takim właśnie pojazdem był opracowywany od 1944 roku czołg ciężki. Jego konstrukcję oparto o produkowany przed II wojną światową czołg Char B1. Do jego napędu wykorzystano zdobyczne niemieckie silniki Maybach HL 230. Były one używane w niemieckich czołgach ciężkich Tiger oraz średnich Panther. Prototyp czołgu został opracowany w wytwórni Atelier de Rueil (ARL) i otrzymał oznaczenie ARL 44. Był on gotowy w 1946 roku. Wyposażono go w wieżę typu ACL 1 z armatą kal. 76 mm. Stwierdzono jednak, że jest ona zbyt słaba. Dlatego też do produkcji seryjnej w 1947 roku wprowadzono czołg wyposażony w wieżę typu Schneider wyposażoną w armatę morską DCA45 kal. 90 mm. Produkcja trwała do 1950 roku i została zakończona wobec braku silników. Zbudowano 60 czołgów ARL 44.
Użycie[ | edytuj kod]
Czołgi ARL 44 w 1950 roku zostały wprowadzone na uzbrojenie 503 pułku czołgów, który wcześniej używał zdobycznych niemieckich czołgów Panther. Użytkowano je do lat sześćdziesiątych, gdy zastąpiły je czołgi podstawowe AMX-30.

Jeden z czołgów ARL 44 znajduje się w muzeum broni pancernej w Saumur.